Споделена история от Образование

Обучение срещу заплащане СУ
Здравейте приятели, много се рових из интернет, но така и не успях да разбера някои неща относно обучението срещу заплащане в Софийския университет. Например аз съм решила, че ще кандидатствам психология, но понеже това е най-желаната специалност и бала е много висок има вероятност да не успея да вляза. Някой знае ли случайно как се кандидатства за тези платени места и бала който ми е нужен за да ме приемат на такова място по-нисък ли е от минималния бал обявен в интернет, който ако не се лъжа беше около 27. Смисъл с две думи знаете ли какъв бал трябва да изкарам, за да ме приемат платено, ако изобщо става така?
Имам и още един въпрос. За психология бала се образува като с коефициент 3 се умножи оценката от изпита (който искам да ми е руски език) или от матурата с коефициент 2, 5 + оценката от матурата по български + оценка от дипломата по чужд език или ако е държана матура, тогава от матурата (аз смятам да държа матура по руски, при това положение задължително ли оценката от тази матура влиза или мога да използвам оценката от дипломата по английски)?

Много ще съм благодарна ако някой ми отговори, защото наистина много се обърках.
Моля модераторите да публикуват въпросите ми, защото не знам към кого да се обърна за да получа отговорите...
:)

Коментари

1.   Здравей.
"Попаднала си" на "точното" "място" :)

За платената форма на обучение по психология се кандидатства точно по същия начин, както и за държавно субсидираната. Просто те са като две различни специалности в каталога на университета, с два различни кода, като можеш и двете да ги запишеш като твои желания, когато кандидатстваш. След като ти се пресметне бала, за всяка от тях се прави отделно класиране по успех. Правилното е да запишеш "психология-редовно" като първо желание, а "психология-платено" като второ. По този начин, ако не успееш да влезеш редовно, няма да загубиш шанса да се класираш платено.

В случая с психологията балът се образува по две алтернативни схеми - едната е на базата на най-високата оценка от изпит, който си държала (можеш да се явиш на няколко изпита) умножена по 3, а другата е на базата на най-високата оценка от матура, която си държала по съответните езици (отново можеш да имаш няколко матури) умножена по 2, 5. За окончателен бал се взима по-високия от двата.
ВНИМАНИЕ! За да ти бъде изобщо пресметнат и признат бала от тази втората схема с матурите, трябва задължително да си попълнила в картона за кандидатстване, че искаш съответните матури да ти бъдат признати като оценки от конкурсен изпит!

Държала ли си матура по който и да е от изброените чужди езици (английски, немски, френски, испански, италиански, руски), вече оценка по чужд език от дипломата в балообразуването не може да участва. В такъв случай в последнта колона на балообразуването се взема оценката по тази матура, вместо оценка от дипломата по някакъв чужд език.

В твоя случай конкретно (в случай, че имаш изпит и матура по руски И изрично си посочила, че искаш матурата ти по руски да бъде призната за оценка от изпит):

първи бал: 3 х изпит по руски 1 х матура по БЕЛ (понеже е задължителна) 1 х матура по руски

втори бал: 2, 5 х матура по руски 1 х матура по БЕЛ 1 х матура по руски

Ако освен матура по руски държиш и матура по английски (примерно) - тогава в последната колона и на двата бала ще се вземе по-високата от двете матури. В първата колона на "втори бал" също ще се вземе по-високата от двете АКО си обявила, че искаш и матурата ти по английски да бъде приета като оценка от изпит.

За минималния бал с който се влиза - никой не може да ти каже предварително. Нито се знае колко хора ще се явят, нито какви балове ще изкарат, а и някои от класираните впоследствие се отказват и не се запиват. Това е и причината да се провеждат второ и трето класиране - за да се заемат освободените от незаписалите се студенти места. Така че стига да образуваш валиден бал - шанс винаги има.

Единствено можеш да си правиш някакви изводи от минималните балове за миналите години, но пак казвам - те не са меродавни. Тази година може да е 27, догодина - 29 или пък 15... един Господ знае.

Надявам се да оценяваш какъв невероятен късмет си извадила в подобен сайт да попаднеш на човек, участващ в провеждането на кампаниите. При това да ти отоваря на подобни въпроси извън кампанията и в извънработно време.
Чувствай се погалена от Съдбата и успех! Сега вече трябва с 2-3 пъти по-голямо старание да учиш!

2.   До №1
Много благодаря за отговорите и отделеното време. Точно от тази информация имах нужда.
Лек и усмихнат ден!
:)