Споделена история от Образование

Каква е реализацията на историческите дисциплини в ИФ в СУ?
Здравейте. Уча в СУ в ИФ, няма да обособявам каква специалност, защото според мен не от значение. Като цяло въпросите ми са свързани с общата реализация на историческите дисциплини в ИФ. Вече втора година в СУ си задавам въпросът, от толкова учене на тонове история в която и да е специалност, какво е бъдещето и реализацията на тези исторически дисциплини в практиката, в ежедневието? За какво са полезни, освен че си пълниш главата с тонове редове, и уж ставаш супер ерудирания, се едно си учил ядрена физика. В какво можеш да приложиш тая история после в България, освен в преподаване. Единствения начин, за да не станеш някъв забил книжен плъх между 4 стени е, ако специализираш различна магистратура от това което учиш. И то да специлизираш поне още две години в коренно различна специлност, което не ти дава много наджеда за нещо по интестно, с което ще се занимаваш в последствие. Абе изобщо съм пред дилемата, защо се забих в тази специалност и въобще, и какъв е смисълт да се умориш от история, като реално не ти дава никаква подготовка за нищо дето да практикуваш. Идеята на тея специалности е да те уморат и да психясаш, превръщайка се в некъв жалък сух тип, дето може и да свърши в психиатрията.
Ще ми много интестно да чуя менинето от колеги и хора, които са завършили исторически диспилини и как са се реализирали, какво работят в моемнта?

Коментари

1.   Учител по история или служител в някой музей.
За съжаление такива професии не се търсят много. Даже на скоро един далечен познат се оплакваше че е завършил философия пак в СУ и трябва да работи за 400 лева т. е. минимална заплата. Не е справедливо но това е положението...

2.   А, добро утро. Като записва специалност, къде спа?

3.   Авторе, моля не се отчайвай. Ето ти моя опит:
През комунистическия режим се почваше със старобългарската история в четвърти клас. Следващата година се учеше история на древния свят и средновековие на Европа. Това продължаваше и в шести клас. Там някъде или в седми клас се учеше история на българското възраждане, и мисля на Китай, Азия и Америка. В осми клас мисля, че се учеше военната история на България и на Европа, но може и да греша класовете. Най-накрая, най-новата за тогава история на комунизма, която не ми беше много интересна, просто защото го живеехме.
От всичко, което ти описах, все нещо ми е останало в съзнанието и като история на България, и като любопитно четиво, и като поука. Добави към това и обучението по останалите допълващи предмети, като български език и христоматия, география, руски език с някои от техните класици, естествознание, много прочетни книги - задължителни през ваканциите, български и чужди класици, плюс точните науки и др. Така, всичко като го учиш последователно натрупваш "етажерки" от знания, които след това са ти нужни в живота, когато изпаднеш в някаква ситуация и сам си избираш "реализация". А какво е бъдещето.... трябва да питаш баба Ванга, кой друг да ти каже?
Ето какво казват руснаците "Поживём, увидим".
Американците викат "we are the champions".
Ти кое бъдеще избираш?

4.   Не ги слушай другите. Учител се става само с педагогическа правоспособност, която се кара допълнително. Тази специалност дава много знания и широк кръгозор и не е задължително да се реализираш в горепосочените браншове. Имам много колеги на държавна работа в Главно управление на архивите, Министерство на културата, Министерство на образованието, естествено и в музеи, всички възпитаници на ИФ на СУ, специалност История. Други от тях се реализираха като сценаристи, брокери на недвижими имоти, водещи в различни радиа и към телевизии, политически секретари, дори пиари. Някои са доста успешни със собствен бизнес. Няколко колеги се реализираха в чужбина и не съм чула за нито един безработен или да е зле платен. Единици се насочиха към научна кариера. Това е равносметката за моя випуск 15-ина години по-късно. Успех колега!