Споделена история от Образование

Молекулярна биология- изпит.
Здравейте, много искам да уча тази специалност, защото страшно много харесвам биологията. Но сега от училище взеха да ни плашат, че понеже сме в професионална гимназия, от догодина няма да имаме избор на втора матура, а като втора ще се счита държавният изпит по професията- теорията. А аз много се готвих за матурата, за да изкарам добра оценка и да кандидатствам с нея. Надявам се да не го приемат, като закон, но не се знае. Та искам да попитам труден ли е кандидат- студентският изпит по биология за тази специалност и отново ли включва материала от 9, 10 клас. Сега след един преговор на материала, когато реших една матура от 2012 изкарах 86 точки, т. е. оценка 5, 75. Според вас ще мога ли да вляза с такава оценка и как точно се изчислява балът? Тъй като в сайта на СУ пише че оценката от матурата се умножава по коефициент 2, 7 и след това още веднъж ли се събира с оценката от матурата? Благодаря!

Коментари

1.   В момента съм 1-ви курс молекулярна в СУ. Ходих и на изпит, и на матура. Изпитът ти включва материал от учебниците за 8-ми, 9-ти и 10-ти клас и представлява тест от 30 въпроса и тема за развиване, като за цялото удоволствие имаш 4 часа. За трудността зависи от това колко си учил и психологическата ти нагласа. При моето кандидатстване направиха коефициента на изпита и на матурата един и същ. Ако кандидатстваш с матура, да, ще ти я вземат един път по коефициента и втори път като оценка от дипломата. Минималният бал за прием наистина е доста висок. От 24 максимален, на 3-то класиране падна до 22, което е са две единици. Нищо не губиш, ако се явиш и на изпит. Късмет!
-А.

2.   Понеже други хора, които учат в този факултет ми казаха, че за да вляза на матурата не трябва да имам оценка по-ниска от 5, 70. Към което и се стремя и засега го постигам. Иначе много ли са желаещите и всички места ли се запълват бързо? И ако се явиш на изпит, няма ли след това да ти вземат оценката от изпита, която може да е по-ниска от тази на матурата?

3.   И още нещо, може ли да ми обясните как точно се изчислява балът. Правилно ли да разбирам, че оценката от матурата се умножава с коефициент 3, след което полученото се събира още веднъж с оценката от матурата?

4.   Матурата не е толкова трудна, така че те съветвам да се напънеш и да научиш всичко необходимо, което не е толкова много и да си изкараш пълна 6-ца. Бързо се запълват, но въпреки това септември месец си пускат още допълнителни места за специалността. Ако ходиш на изпит и на матура, взима се оценката, която формира по-висок бал, независимо коя е. Ако ходиш само на изпит, а матурата ти не е по био, ти взимат оценката от изпита и оценката по биология, която ти вписват в дипломата. Ако ходиш само на матура, без изпит, ти взимат коефициента 3 по оценката от матурата още веднъж оценката от матурата. Примерно, ако изкараш 5, 70 на матурата балът ти се изчислява: 5, 70х3 5, 7 = 22, 8 от максимален 24.
-А.