Споделена история от Образование

Висше в чужбина
Здравейте, тази година съм 12 клас и бих искала да продължа образованието си в чужбина (Англия/Шотландия/Ирландия/Дания), но не знам дали 5. 00(предполагам, че толкова ще ми е дипломния успех) е достатъчно за да ме приемат и отпуснат стипендия.. Иначе искам да уча програмиране/софтуерно инженерство и имам отличен успех по Математика и Информационни техн., но прочетох, че са гледали средно аритметичния.... Та въпросите са ми: имам ли някакъв шанс? Да изкарам ли ТОЕФЛ(ако да - как да се подготвя? самоподготовката достатъчна ли е или да ходя на частни уроци? )? Да отида ли при фирма-посредник или сама да си подготвя документите? Или пък тука в България да изкарам бакалавърска и да замина за магистратура в чужбина?

Благодаря за отделеното внимание, ще се радвам ако ми помогнете.

ПП: искам да живея и работя в чужбина и не искам да се връщам

Коментари

1.   Здравей, вмомента уча инженерство в Англия.
Сетила си се късно - кандидатства се до 15окт в Оксфорд и Кеймбридж, до 15 януари в другите. За Оксбридж шанс нямаш - там искат 5.75 успех. С 5.00 в хубав университет няма да влезеш. Ако не знаеш английски на ниво С1 сега, няма да стане ТОЕФЛа. Съжалявам за разочарованието. Аз започнах да се готвя от 10 клас за влизане, просто си се сетила късно! Но още имаш шанс за Холандия - до юни е приемът.
А стипендии в Англия не дават, не знам какво са ти говорили. Трябва яко кеш от родителите.
Ако имаш въпроси пиши, с удоволствие ще ти помогна!

2.   Почти никъде в Европа не дават стипендии, защото образованието е достатъчно достъпно като цена, а в държави като Дания и Шотландия е безплатно. Стипендиите са по-разпространени в САЩ, защото там образованието струва стотици хиляди долари, докато тук не е така. С 5. 00 можеш да влезеш в добър университет, но не и в най-добрите. Топ унитата изискват диплома поне 5. 90, както и отлични оценки на матурите. Но пак казвам, имаш шанс да те приемат в добър университет, просто няма да е на челните места в класациите. Успех!

3.   Ти чак сега ли се сети, че искаш да учиш в чужбина? Съучениците ми, които искат да учат в чужбина още пролетта изкараха Тойфел и вече дадоха документи. За стипендия забрави. Или родителите ти трябва да имат доста пари или ще трябва да работиш. Така на готово не става "Искам да живея и работя в чужбина и не искам да се връщам" Да не е толкова лесно. Не ти е всичко на готово. Ще трябва да работиш. Чужбина не е за мързеливци.

4.   Коментари 1 и 3 се изхвърлят излишно. Аз си подадох документите в последната седмица преди да изтече срока и ме приеха във всички университети, в които кандидатствах. Всичко зависи от апликейшъна ти. Ако си силен кандидат, няма значение дали си кандидатствал 1 година по-рано или 5 дни преди крайният срок.

5.   Мога да ти препоръчам университет за това с което искаш да се занимаваш и това е Abertay University, Dundee, Scotland :)