Споделена история от Образование

Дилема...НХА или НАТФИЗ
Здравейте! Аз съм момиче на 17 години и от скоро започнах да мисля за бъдещето си... наумих си след като завърша средното си образование да продължа в НХА... защото рисуването ми допада като хоби и долу-горе мога да рисувам, но не съм сигурна в себе си като хвана молива... и все пак реших да запиша специалност мода. Говорих с родителите ми по този въпрос и те са много доволни, че искам да продължа развитието си. Всичко решено... докато не настъпи денят в който аз и моята приятелка решихме да идем на театър. Много пъти съм ходила на театър, но този който гледах предизвика у мен мотивацията да завърша актьорско майсторство. Поинтересувах се за НАТФИЗ... и ми се стори страхотно като идея, а и доста хора са ми казвали, че имам актьорските дарби, а и аз самата се чувствам повече в кожата си когато играя отколкото когато рисувам. Като по-малка вечно играех... за каквото и да било. Измислях си сценки с учителите пред родителите ми за да мога да се измъкна от дърпането на ушите... и всички се хващаха.
Въпросът е... че това е решение за цял живот и трябва да избереш твоят път... избереш ли грешният... проваляш си живота. Аз изпаднах в дилемата между НХА или НАТФИЗ...
Заплатата на дизайнера изобщо не е малка знам, но изобщо не знам колко е заплатата на актьора в България... предполагам, че е някъде 1500-2000лв... не знам. Аз скоро ще изляза пред живота и разпитвам за да бъда подготвена за него... поне малко. Така че, ако може... да ми дадете някакъв съвет ще ви бъда безкрайно благодарна!

Коментари

1.   Мислиш си, че като завършиш в НАТФИЗ и веднага ще станеш високоплатена актриса със заплата 1500-2000лв?
Не бъди наивна...

2.   Шансът да прокопсаш в НАТФИЗ е нищожен. Трябва или да си ужасно талантлива, или много красива. Повечето се снимат в реклами и дотам. За сметка на това претенциите им са огромни. По-практично би било да завършиш Художествената. Според мен има по-голяма реализация, което изглежда водещо за теб. И на двете места се влиза трудно, така че си помисли и за трети вариант, ако не ти се пропуска година/и.
Да знаеш, че няма да си провалиш живота, ако влезнеш в едното за сметка на другото. Висшето образование е важно, но не е всичко. Не си мисли, че когато завършиш, офертите ще рукнат като дъжд (освен ако не се открояваш ярко от останалите) и, недай боже, ще се наложи да работиш нещо плебейско. ;)
Прави това, което те влече, не мисли толкова за парите и се въоражи с търпение и реалистични очаквания, да не кажа ниски...

3.   Изпитите в НХА са много тежки, напливът за "Мода" не е малък. Не мисля, че за година и половина би се подготвила. Влез в сайта на НХА и виж първо какво представляват изпитите за специалността.

4.   Следвай мечтите си. Не питай нас, а сърцето си.
И при НХА, и при НАТФИЗ грешиш, но едновременно с това правиш правилен избор. Това е закон на Вселената. Редувай положително с отрицателно и не си мисли, че това решение ще реши живота ти.
Поздрави.

5.   Мхм... Не знам какво да ти кажа, но по добре пробвай в НХА :) Аз съм момиче на 14 години и се занимавам с актьорско майсторство вече 3 години и да ти кажа може и да са ти казвали че имаш талант, но тук ще те поправя... Познавам деца на моята възраст почнали от както са на 3-4 години на сцената с пеене и актьорско и още правят грешки и се учат... А аз съм в една от най хубавите школи в БГ по актьорско и наблюдавам тези на твоята възраст как играят и наистина умеят но причината е че са добри е че са почнали от малки... ако ти си на 100% сигурна че искаш да влезнеш в НАТФИЗ трябва да се запишеш на актьорско и да тренираш всеки ден... а повярвай ми това е страшно сложно и натоварващо и не е просто роля аз за да изработя един монолог перфектно трябват 2-3 месеца минимум подготовка и после ще ти дават задачи... а за да влезнеш в НАТФИЗ трябва да :
1. кажеш монолог (не помня 1 или 2)
2. Басня(това е най трудното и ти трябва просто часове занимание... например аз като репетирам вкъщи ползвам столове колко и да е странно нямаш избор)
Имаше и още някои неща, но не съм сигурна да не те объркам...
А и още нещо е ако можеш да пееш хубаво защото ако не можеш ще влезнеш трудно и трябва да решиш какво искаш филмово актьорство, театрално или там нямо(нз как се казваше тоест да участваш в нями филми)
И още нещо кандидатстваш ли там на момента ще ти дадат задача и ти за 3 секунди трябва да обмислиш обстановката в която се намираш, като каква гледна точка ще я казваш и още 100 неща направо е ужас... за да си актриса ти трябва 99, 9% труд и другото е късмет, но съвет ако си на напълно сигурна че искаш това и ти просто трябва да посветиш живота си изкуството почвай веднага че нямаш време и по добре потърси в чужбина щото в България има много места, но никой няма да те знае и заплатите са много различни може да печелиш по 300 на месец но може и по 5000... айде късмет и вярвай в себе си

6.   Кандидатствал съм в НАТФИЗ филмова режисура и там нещата са доста брутални - напливът е голям, местата са малко, изискванията са безумни. Освен това изпитващите проявяват повече "разбиране" към рожбите на утвърдили се вече режисьори.

Аз ти препоръчвам НХА или НБУ. В НБУ има и актьорско майсторство освен това,

И не отлагай създаването на портфолио и започването на работа. След като не ме приеха в НАТФИЗ ходих на уроци по рисуване няколко месеца, научих Photoshop и Illustrator, измислих си портфолио и започнах директно работа като младши графичен дизайнер... Бях на 19.