Споделена история от Образование

Промени в Софийски университет
Здравейте,
Все още съм ученичка, но скоро ще ми се наложи да кандидатствам. Специалността е право, колко правилно е решението ми е спорна тема, тъй като четох подобни теми тук ЗА или ПРОТИВ правото. Това е друга тема, която не е целта сега. Та, искам да ви попитам за нещо изключително важно. Става въпрос, че от известно време се носи слуха за смяна на приемния изпит по история, тоест темите са заменени с тест. В сайта на университета не можах да открия тази информация. Подготвям се усилено и ако има такава промяна ми се струва, че е важно да се знае.
Благодаря предварително!
И не на последно място бих искала да ви пожелая новата 2017 да ви донесе много щастливи и незабравими мигове!

Коментари

2.   https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/kandidatstudentski_kursove

3.   Мисля че само един "гол тест" ощетява човек да запомни и усвои някои съществени неща.
За мен най-добра е старата изпитана система, а именно - системно учене, упражнения и всичко което е доказано като добра практика.
Тестовете са малко като "храна за маймуни".
------
За да се премахне тестовата система, нужна е по - сериозна подготовка на самите преподаватели и учители.
Изпитано на собствен гръб.

4.   Вече имаш официален отговор в сайта.
Тестът не е ''гол тест'', а тест тема. Познавайки част от проверяващите в СУ (уча Право в СУ, последна година съм), в никакъв случай кандидат-студентските не са по-прости. Просто темата си остава, макар и идея по-кратка, просто има добавен и тест.
Идеята на тази промяна е да се отсеят хората учили ''цялата'' история и тези, които учат само периодът средновековие.
По мое време имаше много добра ''тактика'' - учиш само средновековие и то точно 5 определени теми. Тези 5 теми се въртяха всяка година от 1990 насам. Къде на предварителен, къде на редовен, поне веднъж винаги се падаше средновековие - една от тези 5 конкретни теми.
Погледни форумът на СУ, има тема с темите, падали се през годините и направи малко ''проучване''. Уви, вече не ти върши работа....
Та, на въпроса, вече са променени изпитите. Повече инфо има в нета.

5.   Да, тест И тема. Вече тройка е достатъчна, за да си приет...

6.   Аз съм кандидатствал в СУ през 2008-2009г., с история, и се бише доста трудно, въпреки, че аз имах мая от училище, историята ми беше любим предмет. Темите бяха ако не се лъжа 22, от хан Кубрат до Втората световна война, изпита бе мисля 4 часа, аз написах 8 или 9 страници, развита тема. Писменият изпит е несравнимо по-труден метод на проверка на знанията от теста, тъй като при него се вижда обективно знанията, аналитичните умения, разсъжденията, езиковата култура и грамотността.