Споделена история от Образование

Не знам как да постъпя за бъдещето си!
Здравейте! Аз съм момиче на 15 г. от малък град, в който няма работа, няма пари, всички гласуваме - да, това е България... След 3 години ще завърша. И какво? Радвам се, че проумях кое е правилното, кое не. Реших, че искам да стане от мен човек, затова искам да изкарам и висше образование. Но съм пред дилема - понеже градът ни граничи с Румъния и имам шанс за напълно безплатно висше образование там, баща ми иска да ме изпрати да уча там, НО аз искам да уча в Америка. Това е моята мечта, но идва другият проблем - те няма как да ме издържат. Та ние по принцип едва свързваме двата края. Знам, че това никъде не се предлага - безплатно висше образование в друга, по - развита държава, но Моля ви, разберете ме - желанието ми е да уча в Америка. Казах на баща ми, че ще работя, за да мога да плащам университета, но той ми се изсмя и каза, че съм направо смешна какво мисля. Моля ви, не знам какво да правя, тези 3 години ще минат като 3 дни. Моля, модераторите да публикуват моята история, защото става въпрос за бъдещето на България!

Коментари

1.   Първия въпрос, на който трябва да си отговориш, е какво искаш да учиш и защо. В "Америка" можеш да получиш много добро образование, но ако идеята ти е да учиш нещо, просто за да отидеш там, турдно да стане - нито ще те приемат, нито ще издържиш психически, нито ще "успееш", каквото най-вероятно е желанието ти. Тъй че, "да уча в "Америка"" не е цел - цел е "искам да стана адвокат и затова ще уча в Харвард".
Второто нещо е, ако отговорът на този върпос го имаш и просто не си го споделила, е да се запознаеш с изискванията, които в престижните университети там са много високи (всяка година от около 30 000 кандидатствали в един университет от Бръшляновата лига, приемат около 2 000; тези числа не си ги измислям, можеш да провериш в интернет. ) За да те допуснат до участване в класирането за места въобще, трябва да покажеш силен интерес в специалността, за която ще кандидатсваш, извънкласни дейности, специални умения, награди, доброволческа активност, всякакви глупости, които демонстрират, че си всестранно развита личност. Освен това се държат тестове - SAT и TOEFL, които са си трудни и за които трябва сериозна подготовка..
Има и още неща, ама ме мързи да ги напиша, но можеш да се поинтересуваш и да разбереш целия процес. И аз като теб навремето се надъхвах, обаче се отказах навреме. Трябва не само да си много умен, ами и мотивиран, и супер издръжлив. Аз не съм и затова се отказах - прецених си силите, но ти може да си. Пожелавам ти успех!
Не разказваш нищо за себе си, но университите от Бръшляновата лига предлагат солидни стипендии за наистина изявени хора - спортисти от национални отбори, математици, етц. Тъй че ако спадаш към тях, може би парите няма да са чак такъв проблем.
Като видиш това, пиши какво искаш да учиш. Може да ти дадем тук някакви съвети - и в България образованието не е толкова зле.

2.   Защо точно Америка? Тази страна е известна с ужасната си образователна система ( да найстина имат добри колежи/университети, но те са много скъпи. ) Има държави в северна Европа в които е безплатно и даже ти плащат за да учиш. В България има също държавни поръчки и алтернативи в зависимост от това какво искаш да учиш де. Проучи добре нещата и не са инати за Америка според мене. Не е кой знае какво държавата.

3.   Моето мнение е. че нито едното от двете не е решение. Румъния е още по-зле като развитие и от България. Румънците са циганите на Европа. Дали ще имаш българско или румънско образование е напълно еднакво. Също така не си споменала да знаеш румънски. а там няма кой да ти преподава на български. Няма да ти стигнат 3 години да го учиш. ако решиш сега да започнеш. За Америка просто забрави. От сега ти го казвам. Моите родители са богати. но въпреки това не мога дори аз да си го позволя. В Америка образованието е супер скъпо. Интересувах се от университети близо 4 години и проучвах. Таксата за една учебнта година е 60 000 долара. Сметни ако учиш 3 години образование колко пари трябва да дадеш. Там няма евтини или безплатни университети. Една моя близка приятелка учи там. но баща и е министър в България и тези пари ги взима за няколко месеца. да не кажа за един. Щом ти си от толкова малък град не виждам как ще стане. Плюс това изпита за Америка се казва САТ. Той е американската матура. Държих на ангийски матури по напълно всички предмети изучавани в Америка. Влючително цялата им литература и история. За да успееш ти да го вземеш трябва да ходиш на уроци. които са 1200 лева на месец в най-добрия случай. Отделно изпита е 400 лева. Изпращането на документите до там ще ти е между 100 и 200 лева. Издръжката там е близо 6000 лева на месец. за да живееш нормално. Под нормално разбирай да не ходиш на заведения. да ядеш само готвено и да живееш в таванска стая. ако някой се смили да те пусне в къщата си. за да ти взима парите. Няма как да работиш. защото имаш лекции от сутринта до късен следобед. Събота и неделя ще имаш да пишеш домашни и ако решиш да работиш. а не да правиш проектите. които имаш тогава бързо ще те изгонят. А и парите дето ще заработваш през уикенда няма да ти стигат за абсолютно нищо. Имаш болни амбиции. които няма как да станат. Мисля. че сама го виждаш. Дори и да отидеш в някоя държава в Европа издръжката ще ти е 3000 лева в напълно всяка като не включвам таксите от 18 000 лева на година. Проучила съм напълно всичко. защото преди 2 години кандидатствах. Платих на фирма да ми извади списък с всички университети които биха ме взели с моите оценки. но аз съм учила и в чужбина половината си образование. имам много хубава диплома. Въпреки всичко не заминах. защото живея в много голяма къща и поддържката и сметките и всичко идва твърде много дори за нас и останах тук. Иначе ме бяха приели в няколко други държави. Сметнах. че да тормозя родителите си не е най-доброто ми решение. По-добре се измести в София или някой друг голям град. Не виждам как ще се справите финансово с твоите желания. То и на мене ми е мечта да летя в космоса ама си сядам на гъза като знам. че не мога. Не е само да имаш мечтите за Америка. а и да имаш финансова възможност. Ти въобще имаш ли си на идея. че ще може да си идваш само лятото при вашите и при някакъв огромен късмет и на Коледа? Ще можеш ли да си сам самичка на този свят в друга държава и на никого да не му пука дали имаш какво да ядеш или не? Замисли се.

4.   Как в Америка ще се издържаш хаха ти дори до София няма да стигнеш с мижавата заплата на сервитьорка.

5.   Ооооо, пикльовците, които чакат техните да ги издържат. Ти сам трябва да са издържаш. От 18 е така. Ако искаш да учиш и няма пари сам си ги изкарваш. Имаш шанс за безплатно висше, а искаш да ходиш на майната си в Америка. Трябва Виза, зелена карта и куп глупости, които струват време и пари. Според мене първо ти трябва най-елементарно възпитание в зетската градина. Не го приемай като хейт коментар.

6.   Първо да учиш в САЩ, трябва да има сертификат за владеене на английски TOEFL или IELTS. Може да провериш как стоят нещата със стипендиите в щатските университети. Следи, когато има изложения за висше образовине в чужбина, и ги посети, там има представители на университети от Европа и САЩ, може да им зададеш въпроси. През януари ще има такова изложение в София и Варна, виж на: opendoors-fairs. eu/. Може да се обърнеш за въпроси към Фулбрайт: www. fulbright. bg/. Ако не, следвай в Румъния и после породължи магистратура или специализация в САЩ.

7.   1. Мисля, че искаш САЩ, а не висшето им образование.
2. Има прекрасни университети и в Европа.
3. Не си мисли, че като изкараш висше и определено ще станеш човек. Не висшето те прави човек! Ако беше така, щеше да е супер-държавата ни щяха да я управляват хора, не безгръбначни.

8.   Накарай родителите си да продадат всичко, което имат, вземай парите, остави им по един голям кашон, да живеят в него и отивай в "Америка". Моля, модераторите да публикуват моя коментар, защото става въпрос за бъдещето на България!

9.   Наистина си смешна, че и зомбирана. За какво ти е тая Америка? Ти наистина ли вярваш, че там може да си платиш образованието с работа?
Там хората спестяват цял живот за да могат децата ми да учат в колеж и често това не стига, ами самото дете се набутва със заеми, които после изплаща с години.

10.   За съжаление коментарите за пореден път доказват колко ограничено и злобно същество е българина. Нищо чудно, че повечето умни млади хора не виждат бъдещето си в България. Иначе щом семейството ти няма големи финансови възможности, САЩ не е правилното място. Там таксите дори в "евтините" университети започват от 20 000 долара на година и това е минимума. В повечето университети са 40-50 хиляди и нагоре. Абсолютно невъзможно е като студент в САЩ да се издържаш сам, защото има ограничение за работата. Докато учиш имаш право да работиш само по 20 часа на седмица, с което дори няма да можеш да си покриваш наема и храната, камо ли пък таксите. Ако работиш повече от тези 20 часа на седмица и те хванат, ти отнемат визата и те депортират от САЩ. Просто няма как да стане освен ако вашите не са супер богати. А дори и да са такива, не виждам смисъл човек да дава толкова пари, при условие, че в Европа можеш да учиш безплатно и да работиш неограничено.

11.   Номер 10 какво от това, че има и "евтини" университети за "само" 20 000 годишно като и в САЩ има лоши университети и с тази такса най-вероятно този спада към тях. Към Авторката щом семейството ти няма солидни финансови възможности със сигурност Щатите не е твоето място

12.   От авторката : Благодаря, номер 10 за разбирането. А вие другите, които хейтите постоянно ще си останете същите ограничени хора. Поне можете да обясните нормално.

13.   При положение че нямаш финансовите възможности, в САЩ можеш да учиш само ако получиш пълна стипендия от някой университет. Това е изключително трудно, но щом си девети клас, имаш време да се подготвиш. Английския трябва да го владееш на високо ниво, за да можеш да изкараш изпитите TOEFL, с който доказваш владеене на езика - повечето университети изискват над 90 точки, а някои и над 100, SAT I Reasoning - по математика и английски и SAT II, така наречените subject tests по избираеми предмети, най-хубаво е да са свързани с избраната специалност. Като на всички изпити трябва да имаш добър резултат. Освен това са ти необходими и извънкласни дейности и високи оценки.
Ако имаш голямо желание, ще се справиш. Имаш време.
Аз кандидатствах и не успях, дано ти да успееш.

14.   7 съм
Мисля, че всеки ти е обяснил защо не е добра идея да учиш в САЩ. Това, че на теб не ти харесва мнението ни и не те подкрепяме, не означава, че хейтваме. Никой от тук коментиращите (подкрепящи те или не), не го боли *** за бъдещето ти, а просто изразяваме безпристрастно мнение, тъй като не се познаваме. Ти си написала темата, за да изразим мнение-положително или отрицателно и да дадем съвети, а не за да те подкрепим в абсурдното ти начинание. Ти искаш да ти кажем: "да замини-сбъдни американската мечта! ", но ти самата не си наясно как се живее там и какви средства ти трябват. Наясно ли си, че дори и да се оправиш по някакъв начин, вложените средства за годините на обучение и ежемесечни разходи, няма да ги оправдаеш, ако се вършен в България (мисля, че ти е такава нагласата, тъй като казваш, че бъдещето на България зависи от това)?
И недей да определяш кой е ограничен от написаното в анонимен сайт, тъй като това говори именно за твоето интелектуално ниво. Не знаеш кой какъв е, колко е постигнал и с цената на какво. По-добре се вслушай в думите на мнозинството и започни да разсъждаваш.
Учи езици-английски, френски, немски. Това са езици които се търсят и дори и да останеш без висше образование, пак ще печелиш много добре.
Или се запиши да учиш в София и щом толкова искаш да учиш в чужбина, премести се в някой европейски университет по Еразъм и после си остани за постоянно, ако ти хареса. Мой приятел точно така и направи.
И пак казвам: според мен ти не искаш висшето в САЩ, а искаш "Америка", понеже гледаш много филми и си мислиш, че всичко е като по филмите. По написаното в темата ти и недоволството срещу коментиращите, които не те подкрепят, мисля че си мечтател, а не реалист.
Успех ти пожелавам, каквото и да решиш!

15.   Аз съм на мнение, че няма невъзможни неща. Ако някой ти казва, че не можеш да учиш в САЩ е защото този човек е оценил, че той самият не може да стигне до там. :) Нямаш много време, така че аз бих те посъветвала да избереш университет и да започнеш сериозно да се подготвяш. Има една програма, водена от американското посолство, казва се fulbright. По тази програма се отпускат стипендии на български граждани за обучение в САЩ. Отделно повечето университети предлагат стипендии, от които евентуално можеш да се възползваш.
Ако случайно не се получи да запишеш бакалавър в Америка, винаги можеш да се възползваш от магистърските им програми, след като си натрупала известен опит и средства. Бих те посъветвала да имаш и резервен вариант за бакалавър, ако случайно не се получи в Щатите. Бих ти препоръчала да опиташ в Шотландия, тъй като бакалавърските степени там да безплатни и отделно можеш да получиш финансова помощ от държавата. Обучението е на английски и изискванията не са твърде високи. Естествено това би било резервен вариант, който е по-добър от Румъния и България. Но щом си решила САЩ, давай смело само напред и успех!

16.   Благодаря номер 15!
Към номер 7:
Виж, ти също не ме познаваш, а говориш за моето интелектуално ниво? Казвам просто, че съм искала мнение, а не направо обиди от рода: ти си зомби рана, абсурдна! Според мен това си е чист хейт, а не мнение! Исках също да ви се обясни какви са нещата, финансовите ресурси и др. Не съм искала подобни думи. И какво ако съм мечтател? Това означава, че съм отвеяна и витая във въздуха ли? Ти всъщност знаеш ли моят живот какъв е изобщо? Аз поне се радвам, че имам малко мечти, които искам да ги реализирам след като първо си наредя живота!

17.   Знаеш ли колко ми е позната историята ти :D Аз съм на 14 но за разлика от теб живея в София и аз искам в Америка, но при мен проблема не са парите ами родителите ми които мразят тая страна :)... Виж сега на 15 си и още няма какво толкова да работиш и дори и да се захванеш с нещо ще получаваш по 100-200 лв месечно... Може да пробваш не се интересувай какво ти казват родителите ако искаш нещо много силно ще успееш!!! Още една идея ако на ден ти дават за училище пари ти ги събирай може да са малко но пак е нещо... ако ти дават Около 5 лева на ден (примерно) ти ги събирай и така стават за месец 150 лева :р... и още нещо ако си отлична ученичка можеш да спечелиш стипендия за САЩ това улеснява всичко! Късмет!

18.   Ти първо реши какво искаш да учиш, пък тогава ходи в Америка.

19.   Благодаря номер 17! Успех и на теб! :)

20.   Аз имам много познати, които отидоха в САЩ с пълна стипендия, но имаха няколко международни олимпиади зад гърба си.. ако от сега се стегнеш ще стане, но е толкова трудно, че дори не можеш да си представиш. Е става дума за университети като MIT, Harvard, etc. Все пак няма смисъл да отидеш в САЩ за да си в университет като свищовския, тогава по-добре остани в България. И още нещо лично аз съм в чужбина в хубав университет, който е в Европа и тук образованието според мен е по-добро защото сме съсредоточени на предмета, на който учим, а в Америка се учат история, география и подобни предмети, независимо от това какво учиш в университета. :)