Споделена история от Образование

Матура по История
Здравейте! :)
Момиче на 17 години съм- 11-ти клас.
Все още не съм решила какво искам да уча за в бъдеще. Мечтата ми е да продължа с Интериорен дизайн (което уча и в момента), но никой не вярва, че ще успея. Затова си мисля, че ще е по-добър избор графичен дизайн или нещо подобно.
В 12-ти клас освен матура по Български език и литература трябва да държа още една по избран от мен предмет. Насочила съм се към Историята и исках да попитам тези, които също са държали матура по История каква оценка са изкарали, колко трудна е била матурата, колко време са се подготвяли, сами ли са се подготвяли или са ходили и на уроци, как са се справили с писмената задача на матурата и т. н.
Общо взето всичко, което би ми било от полза.
И накрая, дали си струва да уча толкова много или просто да запиша Философски цикъл като всички останали, само защото е по-лесно.
Благодаря на всички предварително! :)

Коментари

2.   Съвет: По добре пиши философски цикъл. Матурата по история е рискован ход. Убедих се по - трудния начин преди години.

3.   Който ти е казал, че философският цикъл е лесна за вземане матура жестоко те е излъгал. Да, вярно в сравнение с историята е по-лесно, но това не означава, че нищо не се учи, за да се изкара прилична оценка(над 4, 5).

4.   Здравей, аз държах матура по история и наистина се изисква много време да се подготвиш. Това е матурата, която съдържа най-много материал за учене. Не мисля, че само подготовката от училище ще ти стигне аз ходих целия 12 клас на частни уроци и изкарах 5. 9. Аз избрах историята не защото ще продължа с право или нещо такова, а защото ми беше любим предмет и си мислех, че по-лесно ще запомням. Но има много години за учене, а накрай на матурата те питат само за 10 от тях. Има и много понятия за учене, трябва да можеш да разпознаваш част от документ и да посочваш неговия автор и с карта да работиш. Освен това и историческото есе накрая не е лесно. Наистина е много труд, за да се представиш добре на матурата по история и накрая виждаш как твоите съученици, които отиват на биология или философия почти не са учили, а също имат висок резултата, защото там материала е по-малко. Затова си помисли дали ти се занимава, защото на мен както ми беше любим предмет така на моменти ми идваше да хвърля всичко и да избера биология. Успех с решението!

5.   Номер 4, защо си мислиш, че матурата по биология е лесна? Напротив, много по-трудна е от историята.. При биологията има много трудни теми както и задачи - ДНК.. иска се мислене в задачите и то здраво, а историята е зубрене, логика не ти трябва.. И само за справка, моята матура беше по математика :)

6.   Привет!
Имах честта да държа матура по история преди две години. В момента съм студент по медицина втори курс. Избрах историята, защото винаги ми е била любим предмет в училище и беше като един вид последно сбогом с нея преди да ме приемат медицина (в момента нямам време и сили за нея).
Хората преди мен са прави и не са те излъгали като са казали, че ДЗИ по история е тежък изпит. Не защото историята е трудна като материал, а от гледна точка на многото обем. Аз пък взех, че го комбинирах с обемните КСИ по биология и химия. Но нещата ми се получиха, макар да нямах много време за историята успях да се подготвя и да изкарам 5, 53 на изпита (което за мен беше ОК).
Съветвам те, ако наистина харесваш историята и си готова да почетеш повече от твоите съученици, да запишеш ДЗИ по този педмет. Материалът е много, да (предполагам знаеш, че изискват Българска история и история на Най-новото време - XXвек), но пък по-лесно се чете и учи много материал, но интересен, отколкото малко, но безинтересен. В случай, че се насочиш към историята ще си позволя да ти дам съвет да учиш повече история на България и най- вече Средновековие и Възраждане, защото последният въпрос най-често е от тях (досега не знам да се е падал материал от XXвек). Сега си спомням, че последният ми въпрос беше за цар Симеон и неговото управление, а грешките ми бяха най-вече на Следосвобожденска България, защото за нея не ми остана много време. Обърни внимание и на плановете на нацистите по време на ВСВ (Вайс, Барбароса и др. ), на фронтовете и генералите, на процесите в Нюрнберг и като цяло на събитията около Войната. (1938-1947г. )
Надявам се да съм помогнал. Успех! :)

7.   От авторката:
Номер 3 не си мисля, че матурата по Философия е лесна. Имам предвид, че е по-лесна от тази по История.
На останалите и най вече на номер 6, благодаря за изчерпателните отговори.
:)