Споделена история от Образование

Защо учениците мразят училище?
Здравейте! Първо ще помоля да прочетете цялата статия и да споделите мнение в коментарите, защото все пак мисля, че това е важен въпрос, който трябва да се обсъди. Благодаря предварително!
Аз съм на 16 години, момиче, в 10 клас съм в момента. Темата може да е банална за някои хора тук, но аз няма да говоря за всички онези неща, за които повечето от нас се оплакват.
Защо мнозинството мрази да ходи на училище? Ето и моето мнение.
Всеки ден ставам в 6:30, обличам се, измивам се, ям набързо и излизам. Вече свикнах с ранното ставане, въпреки че непрекъснато срещам статии за това как не е полезно за един тийнейджър да започва училище толкова рано. Мозъкът ми просто не функционира както трябва в 7 сутринта, не мога да се концентрирам въобще, не възприемам това, което ми се казва отстрани, мъгливо ми е пред очите. Още повече, че имам първи час физическо. Нареждаме се в редица, застава учителката и се започват скандалите. "Живнете малко, вие сте най - схванатите ученици, които имам, вече 3 години играете волейбол, а дете на 5 години играе по - добре от вас". В такъв случай как се очаква да се мотивираме, или как въобще да реагирам на това? Защо учителите очакват уважение, когато ние самите не получаваме такова? Винаги ли трябва да подчертават нашите слабости, а никога не ни хвалят за постиженията ни?
Класната влиза в стаята и единственото, което споменава са слабите оценки. Никой никога не ни хвали за добрите резултати. Аз лично смятам, че обръщайки внимание на постиженията ще има по-голям ефект за нашето развитие.
Освен това е 21 век. Очевидно и века на технологийте. Ерата на компютрите или каквото още се сетите. Ежедневно ставам свидетел на спор между учител и ученик за използване на телефон по време на час. Разбирам, че не е удачно да го правим, но след като проблема си върви от години и никой не може да го разреши, не трябва ли да се смени тактиката? Защо не направят така, че да учим през телефони, таблети и компютри? Изцяло да се смени техниката на обучение.
Потърсете кола от 19 век и кола от 21 век. Разликата е голяма нали? Направете същото и с телефон или компютър. Резултатът е същият. А сега направете същото и с училище. Тук вече няма кой знае какви разлики. Всичко около нас се развива непрекъснато с пълна сила, но системата на обучение си е все така успешна и забавна! На ученици като нас им трябват повече технологии, те навлизат с пълна сила и ако влязат и в училищата успехът ще е по - голям и интересът към учението също ще се увеличи.
Онзи ден учителката по история ни нарече глупави и безнадеждни. После се оправда, че го е казала, за да ни мотивира да учим повече. Това ли е мотивацията им в днешно време? Прибирам се с тази мисъл, че съм безнадеждна, аз не знача нищо за обществото, няма полза от мен, също така съм и глупава, нямам силите да се справя с живота. За един тийнейджър това може да е травмиращо, да си втълпи че няма смисъл от него, тогава какъв е смисълът да живее? Обзалагам се, че никой не се е замислял над това. Което си е доста опасно.
В едно училище учат средно по 500 деца. В някои по - големи може и да са над 700. Това са доста ученици нали? В някой от нас може да се крие уникален скрит талант, може някой от нас в бъдеще да измисли лекарство против рака, може някой от нас да допринесе за световен мир. Ако ви звучи смешно, то тогава жалко. Защото всеки от нас може да допринесе за нещо голямо, но никой не иска да повярва. Чувам непрекъснато "те са просто деца, още недорасли и много глупави, какво разбират те от живота". Може да нямам опит колкото един 40-годишен човек например, но това абсолютно не значи, че не разбирам нищо случващо се около мен.
Аз самата не знам какво да правя с живота си след гимназията, търся някой, който да ми помогне да намеря пътя, да ми помогне да открия някакъв скрит талант в себе си. И ако това не са учителите, то тогава кой? Родителите ми ли? Винаги те ли трябва да ме напътстват? Аз искам да се науча да съм самостоятелна във всичко, което правя, моите майка и татко няма да са винаги до мен и да ми помагат. Пита ме майка какво ще уча след гимназията, и аз й отговарям, че не знам.. Защото нямам представа на какво съм способна, имам ли въобще таланти или нещо, в което да ме бива..
Другото нещо, което ми прави впечатление е, когато учителите си избират любимци, заради добри и отлични оценки. Няма училище, в което оценките да не са приоритет. Разбирам, че на всеки учител му е приятно да работи с ученици, които се справят с въпросния предмет, но това далеч не трябва да значи, че останалите са слаби или глупави. На мен не ми върви математиката. Не се срамувам да призная, че и в малките класове се затруднявах със задачите. Но когато отида в магазина мога да пресметна колко ще ми струва всичко, дали имам достатъчно пари или дали магазинерът няма да ме излъже. Това според мен е достатъчно, тъй като никой няма да ме спре на улицата и да ме пита колко е корен от еди колко си или да напиша формулата за съкратено умножение.
Миналата седмица госпожата по математика казваше срочните оценки до момента, аз съм за 3 и не, не ме е срам да го кажа, толкова се оформя, опитвам се, но не мога повече. (В 7 клас ходех на частни уроци - никакъв ефект, просто спрях, защото в моя случай това са пропилени пари). Все пак я попитах дали може да стана за 4 и познайте - "в този случай как искаш да станеш, ти си бетон тройка, трябва ти поне една шестица". Не ми каза директно, че не ставам и нямам шанс, но ми го намекна. Въпросна съученичка беше бетон петица, но понеже има добри оценки й беше даден шанс за 6. Къде е честността в случая? Защо това трябва да означава, че съм глупава и неспособна да се справя с дадена ситуация? Има разлика между умно дете и дете с добри оценки. Признавам, че съм изкарвала шестици заради преписване или подсказване. И ползата е никаква. Не че изучаваната информация е полезна, но както и да е.
Искам да кажа, че всички в училище ни напъват за оценки, трябва да изкарваме само 6 и 5, защото влизат в дипломата. Ама аз за какво ходя, да си взема дипломата накрая или да науча нещо полезно и да се развия като човек, готов за живота?
Накрая на историята според мен всичко се прави с цел, нямам жив пример, който да следвам и да ме вдъхнови, системата е под всякаква критика, има какви ли не видове учебници по дадени предмети, докато преди време се е учело само от един единствен за цялата страна. Всичко е наблъскано в тези учебници, информацията е невярна, и докато чета в мозъка ми става една голяма каша. Но глупав народ се управлява много лесно. Умните и мислещи същества ще се замислят, когато нещо им се каже и няма да се връзват на номерата на по - висшите.
Ако Вие сте родител и имате дете, попитайте го как е в училище, как върви, как се отнасят с него, интересно ли му е, знае ли с какво ще се занимава след това.
Моите отговори на тези въпроси - депресиращо и натоварено, не върви въобще по план, отнасят се с мен като с животно, аз съм безнадежден случай едва ли не, нямам никакъв интерес към учене и дори нямам любим предмет. Единствено имам лека насока след това, обичам видео обработка, записвам нещо на компютъра и после с програма го обработвам, изрязвам ненужни части, добавям различни ефекти, музика и т. н.. Но това е само една идея, която не знам дали ще се реализира.. Не съм сигурна в себе си.
Затова училището не е любимото място на децата. Там хората не знаят как да се отнасят с нас, нямат правилен подход на действие при различни ситуации и накрая не излиза нищо повече от незнаещи и ненасочени хора.
Благодаря за отделеното време, очаквам вашите коментари.

Коментари

51-54 от 54

63.   Добре,де,момиче!Какво чакаш?Някой да дойде и да те вдъхнови?Толкова ли си глупава,че сама не можеш да намериш целта си,а трябва някой друг?ТОВА Е ТВОЯТ ЖИВОТ,ти си избираш,какво да правиш.Нямаш ли нещо между двете уши?Е,ами,като нямаш,така ще е.Ще се оплакваш за всичко и чакаш,,вдъхновителят'' да дойде.Хленчи,плачи това е.Ако имаше цел,нямаше да е така.И въпреки обстоятелствата,ти щеше да се бориш!Каквото и да става СИ НАМЕРИ ЦЕЛ!И явно ,също си толкова зле,за да търсиш хората да ти помагат.Сега ще си намериш цел и ще го направиш,защото една лелка ти е казала.Срам и позор!
Ж.,47 г.

65.   Бъдеща евтина работна ръка и редовни клиенти на правораздавателната система.

66.   Аз мразя училище, заради следните причини:
* Тормозят ме всеки ден
* Ранното ставане
* Когато се оплачеш от тормоз, не се взимат мерки и те подкупват да останеш, като например по-високи оценки на тестовете.
*Учениците селяндури (в класа има някои, които се държат селяндурски)
* Задържането с 5-10 минути след последния час (особено, когато имаме биология или химия), като по този начин може да закъснееш за нещо важно извън училище.

68.   Защото след шестия час ни задържат с 5 минути, а аз не мога, да оставам по късно

51-54 от 54