Споделена история от Образование

Балет или език
Седми клас съм, уча в музикалното училище, специалност балет. От две години съм тук и съм с доста добро впечатление за училището. Всичко си се учи нормално, както и в другите училища. Та въпроса ми е дали да остана тук и да се обрека във вярност на балета или да уча език в гимназия като повечето хора на моята възраст. Там е работата, че още откакто влязох съм с нагласата да оставам, след което от началото на тази година се опитвам да се настроя към мисълта за нормална гимназия, но нещо не мога да си изкривя душата. Искам просто да чуя мнения, защото родителите ми казват сама да си взема решението.
Благодаря предварително!

Коментари

1.   Днес не е нормално и даже е грозно да не знаеш ПОНЕ АНГЛИЙСКИ език. (освен, ако не си 50ти-60ти набор)

Може някои хора да не се съгласят с това, което ще ти напиша сега, но: Помисли добре от какво ще вадиш пари занапред!
На балерините не знам колко плащат, но като балерина няма да можеш да бачкаш до 60, докато се пенсионираш нали.
Не казвам, да спреш с балета, но моя съвет е да гледаш на него като на хоби по - скоро. И да гледаш да започнеш да се интересуваш от някакви неща, от които ще можеш да се обезпечиш финансово!

А ако си единствено дете и вашите ще ти оставят голямо наследство - е тогава можеш да си позволиш да не му мислиш толкова ;-)

2.   След като не искаш в езикова гимназия, остани в твоето училище.

Smile:-)

3.   "опитвам да се настроя към мисълта за нормална гимназия, но нещо не мога да си изкривя душата"
Не разбирам. Защо трябва да се 'самонакарваш' да ходиш някъде където не искаш, когато са ти дали свобода? Език и сама лесно може да научиш, ако искаш.

4.   Спорно е. От една страна балетът е хубав и ти гаранитра хубаво тяло. но от друга ти прецаква супер много краката. Няма да ти носи приходи в живота. Трябва да си световно известна. за да взимаш пари. а това рядко се случва. Зимно време също е студено да се разголваш в студените зали и да тренираш. Като станеш на 16-17 ще ти се ходи повече по купони. но ще пропускаш заради това. Кракат ти ще са в рани и кръв. Хубаво е да си в езикова. но ако си поставиш за цел наистина да научиш езика. а не просто е така да слушаш в час. Един език повече ти гарантира поне едно 300 лева отгоре на заплатата ако ти е свързана с езици. Да не кажа. че някъде дават и 1000 отгоре. Балетът няма да ти помогне толкова. Ще искаш да си на топло зимата с класа си. да ходите напред назад. не да се затвориш. Помисли си кое ще направи теб щастлива и дали ако отидеш в езикова ще научиш дадения език или просто ще пишеш машинално. Аз отидох в испанска гимназия. имах само шестици. но го правих за оценката и сега нищо не помня. Имам съученички. които го научиха. Помисли над това. Напиши си на един лист плюсовете да останеш при балета и минусите. същото и за езиковата гимназия и виж кое има повече плюсове.

5.   Ако имаш влечение към балета и си добра, остани там, за да се развиваш. Език можеш да научиш и извън балетното училище-да, няма да е на най-доброто ниво, макар, че и това не е непостижимо, но ще положиш огромни усилия, за да настигнеш тези от езиковите гимназии, където език се учи наистина много сериозно (който не го мързи). Но е възможно.... В езиковата гимназия обаче не можеш да учиш балет- няма да имаш условия, нито конкуренция.
Освен това както разбирам, ако се посветиш на това изкуство, език ти трябва на работно ниво-за комуникация, за интервюта, за пътувания, за обучение в чужбина и т. н. Не ти трябва, з ада ставаш учител или преводач. Такова ниво на език се добива и в една добра частна школа или неезиково училище. Не се увличай по всеобщата мода на езиковите гимназии, ако чувстваш, че призванието ти е изкуството.

6.   Не знаех, че езиковите гимназии са "нормални", а другите - "ненормални"...

7.   Номер 6 точно това се чудя и аз кои са нормалните-в кои се учи. По принцип съм чувала, че там най-много се учи, но наистина ако не искаш никой не може да те накара да учиш