Споделена история от Образование

Спасение от общежитието!!!
Здравейте! Откакто живея на общежитие животът ми е ад. Аз съм по-тих тип човек, имам нужда от спокойствие и лично пространство.
Положих изключително много усилия, за да ме приемат като студент по медицина и, когато това стана факт бях изключително щастлива. Но в момента, в който престъпих прага на общежитието, аз се оказах с разбити надежди. Не се оплаквам от мизерното обзавеждане, нито от хлебарките, с които не се справям(колкото и с каквито препарати да чистя). Потресена съм от хората, с които съм принудена да живея. Нещата стоят така, че студентското общежитие, което би трябвало да е място за почивка и учене, всъщност е хан, за други бардак, а за трети АД в който душата се изтезава. Вече смених две общежития и ми омръзна от несъобразителни и безпардонни хора. На нито едно от местата не може да се спи пълноценно- масово се заспива към два, три часа, а за мен това означава 3-4 часа сън, понеже имам ранни лекции и упражнения. Канят си гости и любовници- съвкупляват се пред "публика" без да им е проблем. Когато опитам да поговоря с тях ми казват, че това е Студентски, а не Пенсионерски град!!! Наситих се на наглост, простотия и несъобразителност. Омръзна ми от безсънни нощи, нервно напрежение и т. н. Питам Господ всеки ден с каквосъм заслужила този живот и защо ме изпраща в среда, която не е за мен? ! Обвинявам се, че не мога да открия начин да се избавя от този Студентски АД!!! Като цяло живея в пълен ужас, защото медицината е трудно съвместима с работа, а семейството ми не разполага с нужните средства за квартира или жилище. Не ми се живее такъв живот и вече все по-често мисля да го прекратя. Омръзна ми от този тормоз и безпаричието.
Ако някой от вас е изпадал в такава ситуация и е намерил изход или има идея, горещо моля да я сподели!

Коментари

1.   Ами подай молба към домакинката или администрацията на общежитията да ти сменят стаята с такава с по-спокойни съквартиранти. Аз съм прекарал 5 години в Студентски, знам за какво говориш, но аз нямах проблем със съквартирантите, нито със самия Студентски. Бях в стая за 3-ма, втори курс дойде един дето нещо не ни хареса и си се премести в друг блок. Никой не те държи насила там.

На мен лично Студентски ми харесва и се оправях и с ученето, и с купоните. :)

2.   Това не е твоето място и не знам как може да си очаквала нещо различно от обжещитие!
Спокойствието и личното пространство, от което се нуждаеш не съществува и няма как да съществува там. Много и различни хора, живеещи на едно място е хаос и непрестанен сблъсък на мнения - някои обичат това, други не. Единственото ти спасение е да си намериш квартира и съквартирантка, с която да си делите разходите. Друго решение няма. Както ти имаш нужда от спокойствие и лично пространство, така и други имат нужда от напълно обратното. Никой не е виновен - просто има различни мнения.

3.   Милата, много добре те разбирам! За съжаление тези като теб, които действително искат да научат нещо, са единици. Защо не пробваш да намериш още 2-3 момичета и с тях да наемете квартира в някой от по-евтините квартали? Така хем ще е на поносима цена, хем ще е доста по-спокойно.

4.   Започни работа през лятото на морето, примерно. Спести пари и се изнеси на квартира. И така всяко лято. Другият вариант е през уикендите да работиш някъде. Има и студентски бригади в САЩ. За Там е нужна известна начална сума, но със спечелените пари ще може да си плащаш самостоятелна квартира. Имаш изход, направи го.

5.   Бях в абсолютно същото положение и преди седмица прекъснах... заради хората, с които се сблъсках в общежитието. Успехът ми много се влоши (запознах се с двойките), видях, че максимумът, който мога да постигна по този начин в най-добрия случай са взети изпити, без да мога да абсорбирам материала, изпитвах раздразнение или апатия към почти всичко, налагаше ми се да прекарам всеки уикенд в пълно бездействие, страх ме беше да се прибирам, тъй като съквартирантите при моя липса или си устройваха купони или не заключваха вратата, загубих онова желание, което ме съпътстваше в началото и в крайна сметка реших, че ще е по-добре да намеря коренно решение на проблема и след това да продължа обучението си.

Съчувствам ти, защото знам какво е, и аз като теб се преместих няколко пъти и стигнах до извода, че няма как да се отървеш от тези нещастници. И аз като теб исках единствено спокойствие и покой (и малко повече пространство) след като се върна от университета, но за съжаление това са последните неща, които можеш да намериш в общаците. Благодарение на невъзпитаните егоисти, които са там, защото искат да живуркат още няколко години на гърба на своите родители и комунистите, които смятат, че пространството (физическо и лично) е лукс и ти нямаш право на него, общежитията са пълен ад за хора като нас.

Какво можеш да направиш? Отиваш в ТЕЛК и им плащаш, за да станеш студент със специални потребности или не им плащаш и се опитваш да ги убедиш, че си луда, опасна, сомнамбул и т. н. Или отиваш при корумпирания директор, отговарящ за общежитията и го черпиш с бонбони, шоколад, алкохол, ядки и др. Всички хора в единични стаи, които познавам аз са или чуждестранни студенти (получили достъп чрез втория метод) или бг студенти (получили достъп основно чрез първия метод). Аз миналата година подадох сигурно 6-7 молби и дори веднъж не ми се обадиха... по честния начин просто не става. Успех и дано да успееш да се измъкнеш от този ад.

6.   Нищо не се е променило за последните 20г. Аз изкарах на общежитие 2 седмици и отидох на квартира. Знам, че следването ти изисква много време, но не можеш ли да работиш по малко, за да имаш пари за квартира?

7.   Потърси квартира с хазяйка (в смисъл хазяйката да живее в същото жилище). Тя най-вероятно няма да ти пречи да учиш. Гледай ти да си единствената квартирантка. Ще си имаш стая. Мисля, че наемът няма да е повече от 200 лева (разбирам, че и това е много). Жената ще ти се радва. Вероятно е обаче да има хлебарки - просто такива хора са бедни и гледат да си купят храна и лекарства, за пръскане с отрови просто не им остават средства.
Съветвам те да слезеш на спирката на Лесотехническия университет и да огледаш стълбовете за обяви (от двете страни на улицата). Също иди и на спирката на Техническия, изобщо разгледай всички стълбове по улицата, която отива университета.
Много нерви съм потрошила с кофти съквартирантки...
Съвет последен: не знам дали си християнка... Ако си, иди в криптата на свети Серафим Соболев в Руската църква (трябва да слезеш надолу по стълбичките), напиши си желанието и го пусни във високата кутия в помещението с гроба му.

8.   Решението е едно - квартира. Номер 7 ти е дал/а добър съвет.
Аз бях в същото положение като студентка.
Моето решение беше да живея мизерно, не съм си купувала дори дрехи, носех старите, не съм ходила никъде - нито на кино, нито по заведения/дискотеки. За мен не беше проблем, понеже така или иначе винаги съм била аутсайдер.
Не знам това за теб дали е възможно, не ти казвам, че трябва да направиш същото. Просто споделям аз какво избрах.

9.   Аз бях и отчасти съм в същото положение. Няма как да промениш хората, а, опитвайки се да ги накараш да се съобразяват с теб, само ще се вкараш в конфликти и ще ти коства нерви. Послушай съвета на хората, коментирали по-горе, и се изнеси на квартира.

Иначе, животът със съквартирант(и) също може да е полезен - разбираш какви хора съществуват, което си е житейски опит. :)

10.   А да си се замисляла някога, че проблема може би е в тебе и в това, че имаш прекалено много претенций?
Аз съм момче, студент съм и знам за какво става въпрос. Правили сме купони, напивания, щуротий... винаги в реда на нещата и никога не е имало оплаквания. За Студенски град лягането в 1 2 3 часа си е нещо нормално ще свикнеш споко. Еми не е като при мама и тати да ти пазят тишина и да не те закачат да си спиш спокойно ама какво да правиш-нещата от живота. Това му е хубавото на Студенски град, че точно такива като тебе се научавате, че има и други хора наоколо и света не се върти около вас. Ако не квартирка и така
ПС. Това, че човек прави купони понякога и секс не значи че не е отишъл там за да учи ;)

11.   Номер 10, чуваш ли се? Момичето учи медицина. Вие научете, че има други хора освен вас и някои влизат в университетите за да учат! И то специалности, за които се изисква много труд! Ако това ви пречи давайте вие пари за по-скъпи квартири и да видим там кой ще търпи!

12.   Ами, 10, не сте само и вие с купоните и сексовете. Има и други хора около вас! Специално за второто има хотелски стаи. Защо трябва някой да се изнася на "квартирка", понеже не можете да си удържите нагона и простотията?

Един познат, бивш съученик, се е хванал с казахстанка. Този пост ме накара да се замисля дали и тя е същата като твоите съквартирантки. :D

Black Sabbath