Споделена история от Образование

Помощ синът ми е 7ми клас и не знае къде иска да учи.
Здравейте,
синът ми е 7ми клас, остават два месеца до изпитите, още не се е ориентирал къде да продължи. Последната година ходи допълнително на уроци по математика, БЕЛ и английски език. Като оценки има преобладаващо 4ки. Бих искала да учи нещо, което му е интересно и приятно. Много пъти сме си говорили, за това какво го вълнува най-много, очите му "светват" само при думата спорт - волейбол, футбол, баскетбол. Известно време тренираше в "Левски", после плуване. От една година нищо не тринира. Допълнителните уроци му отнемат много време. Проблемът, според мен, е че в София не знам да има училища на добро ниво, които да са със спорт и с достатъчно добро ниво на другите, общообразователни предмети. Мисля си че все пак със спорта няма много перспектива или просто може да е временно "увлечение" и трябва да има основа евенуално ако си промени мнението за напред. Последната версия, от днес, е че ще се записва в гимназия по туризъм. Помогнете със мнения за спортни училища и за гимназията по туризъм. Чудя се как на 14 години вече трябва да знаеш с какво искаш да се занимаваш следващите поне 50г!

Коментари

1.   Ми оставете го да учи каквото иска. Или да прави каквото иска. Аз не мога да повярвам, че човек на вашата възраст е толкова заблуден. Елитната гимназия и многото шестици не са гаранция за нищо. И от там излизат едни осакатени хора, които си нямат хал хабер от живота. Защото целта на училището и университета е да те вкарат в рамки и да те направят кон с капаци.

По-успели са социалните деца и хора, които контактуват и създават взаимоотношения и връзки. Аз шестици съм нямал и в елитна гимназия не съм учил, но имам късмет, че хобито ми от малък днес ми е успешна работа и не се изисква диплома. Занимавам се с компютри и смятам, че лека полека се нареждат нещата, защото работя в една от големите IT фирми в София. Верно, трябва да се бачка с голям хъс и всеки ден да попиваш, но в крайна сметка живота е така. Непрекъснато усъвършенстване и яка работа е живота.

2.   Във спортно училище не очаквай да научи нещо по другите предмети. Ще ви кажа, че аз бях в езикова гимназия в малък град и почти нищо не учихме и само бягахме от час. Но това е София. В което и училище да е ще научи повече.

3.   Като родител а и като майка седнете и помислете реално. В София сте със средна оценка 4 нямате шанс за "елитни" училища /друг е въпросът колко елит се учи в тях/. Хубаво сте се насочили да е нещо различно от спортно училище, защото наистина спортът е само за медалистите другите не постигат нищо, обаче дали преценката ви за туризъм е правилна, след като с чужда помощ /частни уроци/ по БЕЛ и английски изкарвате 4, следователно туризмът не ви е силата. Със сигурност вашето дете има талант, който вие не сте му помогнали да открие засега.
Дали на 14г е правилно да знаеш с какво искаш да се занимаваш следващите 50г? Отговорът е да. Обаче има едно, но! В България е проблем да знаят, защото децата ни нямат достъп да разглеждат и обсъждат с възрастните различните видове професии за да им хареса нещо. Това се дължи и на начина на образование и на липсата на икономика и на заетостта на родителите с други дейности далеч от децата си. Децата ни нямат разширен кръг от информация какво представлява всяка от професиите, а като не познават нищо няма как да си изберат. През соца водиха всички деца от прогимназията поне в 5-6 завода да видят професии, отделно родителите говориха с децата си, днешните деца нито някой ги води нито ги информира, нито говори с тях за това.
След като сте заинтересован родител все още имате време имате 2 месеца покажете му колкото е възможно повече професии, насочете момчето към мъжка професия и оставете туризма на младежи на които им вървят езиците и са по контакни. Как си представяте синът ви след 5 години да привлече около себе си група туристи на български или на английски език така че на тях да им е интересно с него и да желаят пак да пътуват с компанията, която го е наела за екскурзовод? След като не е толкова добър по български, че да привлече вниманието на лелката по БЕЛ която му преподава, как ще привлече вниманието на цял автобус туристи? Разведете детето по цехове и заводи разкажете му за колкото е възможно повече професии, детето ви не се е качвало на кран примерно не знае че повечето кранове в големи цехове се командват с дистанционно точно като видео игра, как детето да избере да става кранист примерно като не знае това. Идеята ми не е да го направите точно кранист, просто тази професия дадох за пример. Трябва да сте видели някакъв поне малък талант у него, примерно ако е рисувал що годе добре като дете от него може да стане добър автобояджия и т. н. Да не ви пука че средното му образование ще е професия след него винаги може да следва висше и то от съвсем друга специалност, но професията която ще изберете сега ще му стои в задния джоб като втори вариант през целия му живот. Лично познавам лекар, който е завършил средно образование "двигатели с вътрешно горене". Друг мой познат завърши висше дизайнер, а средното му е електротехникум, така че няма страшно. Да не говорим че всеизвестният директор на НИМ Божидар Димитров е завършил средното си в механотехникума в Бургас и отделно е тренирал за водолаз. Имайте вяра във възможностите на сина си, аз вярвам в него.

4.   Остави го сам да избере. В крайна сметка той ще учи там и дори да е грешно, решението трябва да е негово. Преди да прочета цялата тема, щях да посъветвам да влезе в езикова гимназия- там нивото винаги е високо, а научен език е голямо предимство. Но щом не е от най-ученолюбивите едва ли ще се чувства добре.
Във всеки случай не му се налагай. На 14 е, не на 7. Вече има някаква изградена представа за себе си и трябва да я следва. Подкрепяй го и каквото стане. Не всеки трябва да е академик, адвокат или доктор.

5.   Подкрепям коментар №3 и съвет към майката - автор.
Забелязали ли сте някаква дарба във вашето дете? Може да има скрита дарба, ако ли не нека все пак да наблегне на класическите предмети плюс спорта. Спорта е важен за физическото развитие на детето и не е задължително да е в спортно училище. В София има едно туристическо дружество "Витоша", което все още развива и поддържа младежко ориентиране, скално катерене и пещерно дело, доколкото знам. Говорете с ръководителката, те имат поддръжка и от по-възрастни катерачи и пещерняци, ходят по разни състезания и т. н. Това за спорта извън училище. Колкото за училището, потърсете някое с професионална насоченост, ако не му се учи класически предмети. Все ще му е от полза. А дали това ще работи следващите 50 години си зависи от него и обстоятелствата около него, така че успех.

6.   Още му е рано да решава професионалната си кариера. Докато все още расте и изкара средното, ще вземе да се ориентира какво точно го влече. Нека да набляга на математиката, английския, защото са нужни за повечето добри, съвременни, професии.

7.   Препоръчвам да го оставите да си избере сам. Не трябва да се правят драми от това, че хипотетичното бъдещо училище няма да е от помазаните елитни. И без това с 4-ките шансът за такова училище е малък а и аз лично не съм ентусиазиран привърженик на "елитно училище на всяка цена".
Далеч по-добре е да завърши обикновено училище с висок бал, отколкото елитно с посредствени оценки.
При кандидатстване за ВУЗ ще се гледат оценките, а не името на училището.
А ако се притеснявате за придобиването на знания - те се придобиват и в обикновено училище, ако мотивацията е налице. Някои обикновени училища се справят отлично със създаването на мотивация, а някои уж елитни са много добри в това да я унищожават.
Елитното училище не е гаранция за прогрес нататък, нито обикновеното - за застой.

8.   Боже, то ако майката не знае къде да учат децата й, ние от форума ли ще знаем?