Споделена история от Образование

МУ или СУ химия или медицина
Здравейте, аз съм момче, 11 клас и уча в националната природо-математическа гимназия. Наближава времето за КСИ и още не съм решил МУ или СУ.
Химията ми е лесна и адски интересна - два пъти съм бил на национална олимпиада и въобще училищният материал го знам (моля Ви не мислете че се фукам или нещо от сорта).
Ако дам на чувствата да решат бих кандидатсвал директно във СУ с химия, понеже химията ми е страстта и предпочитам нея да я изучавам. Обаче Само с химия всички около мен викат че професиите са много малко, на химиците са плащат ниски до средни заплати, и трудно се намира работа и никога не знаеш дали утре ще си пак там... Поне така ми говорят.. В БАН колко им плащат? 600 лв? На уителите също?

От друга страна лекар/зъболекар - ако успея да вляза в МУ (за изпита по био се притеснявам - отличник съм по био обаче не знам как ще науча 3 учебника дословно).

Задължителни ли са уроците по биология за да мога да си взема изпитът?

Според Вас има ли смисъл да уча това което ми харесва повече (химия в СУ) или е доста неразумно и после цял живот ще съжалявам че няма да имам достатъчно пари.
Трябва ли да се напъна и да зубря за МУ по био за да стана лекар/зъболекар и после макар и да не ми изглеждат особено привлекателни професии да живея финансово стабилен живот?

Коментари

1.   По-добре учи химия или фармация. Щом от сега се чудиш как ще научиш 3 учебника по биология какво си мислиш, че е при медицината. 100 пъти повече ще имаш за учене от материала които е за влизане.

2.   Определено и аз, ако бях толкова добра в биологията основно бих се насочила към специалност с нея, но уви не я понасям. При мен с химията е коренно различно положението е просто ми върви, уж двата предмета кажи речи се допълват, но.. насочил си се към зъболекар --Боже направо да те е страх да се явиш при него, не от болката, а от сумата, която ще ти каже накрая Лично на мен само за преглед и установяване на захапката ми взеха 60 лв, пък за пломби да не говорим.. ужас Това е една наистина сигурна професия стига да си изградиш приоритет и да вдъхваш доверие на зяпналите с/у теб 3а химията и тя е добро начало но реализацията все клони към учителството, което е ниско заплащано и едва ли ще те удволетворят едни 600, 700 лв, но все пак е важно твоето лично мнение за продължаване напред! :)

3.   Една гола химия наистина не знам как ще ти е от полза.
Лекар /зъболекар ако нямаш влечение и не ги намираш привлекателни не си го причинявай...

Мислил ли си нещо с по -професионална насоченост като инженерна биохимия/химия, биотехнология, биохимия, фармация други такива... Ако не у нас, то навън са търсени като професии. Фармацията има и у нас търсене.