Споделена история от Образование

Молекулярна биология или биология.
Здравейте, нуждая се от помощ. След един месец завършвам, а още не съм се ориентирал какво да уча. Насочил съм се към СУ и някаква биология, защото това ми е страст. Първо бях решил твърдо да запиша молекулярна биология, но в последните няколко дни започнах да се разколебавам. Много обичам животните и растенията и бих искал да се занимавам с научно- изследователска дейност в тази област. И попитах хора, които учат специалност биология и английски и те ми казаха, по- добре да запиша биология, вместо молекулярната, защото ми давала по- голям спектър от реализация, и че Мол. биология е само за лаборант. Прегледах учебните планове на двете специалности и ми се струват еднакво интересни. Но все пак ще сгреша ли, ако запиша молекулярна биология? Тъй като ми казаха, че ако искам да работя нещо свързано с научни изследвания на природата, то това не е специалността. Но пък от друга страна има развитие в областта на клетъчната биология и генетика. Моля да ми помогнете, кое по- точно да запиша?

Коментари

1.   Молекулярната се смята за най-сложната специалност от всички в БФ-то. Като молекулярец, естествено бих си препоръчала специалността. Това, че била за лаборант, не бих казала, че е вярно, тя дава страшно голямо развитие в много посоки. Така като гледам учебния план на чистите биолози, тяхната насоченост е повече към растения и животни, докато молекулярната дава знания освен в биологията, във физиката, химията. Ако наистина искаш да работиш нещо, свързано с научни изследвания на природата, специалност биология е за теб.

2.   Благодаря за напътствията. Да, наистина бих искал да се занимавам с растения и животни, микроорганизми, изследвания, опазване на видовете и такива неща, ще трябва да реша бързо. Иначе молекулярна наистина е доста сложна, а пък аз изпитвам затруднения с химията и физиката и може би, ще си запиша обикновена биология. Лошото е, че още съм много раздвоен между двете и притеснен. Твърдо бях решил да бъде молекулярна биология, а сега се колебая.

3.   Реализацията зависи най-вече от това каква ще ти е магистратурата.
Аз бих ти препоръчала "Биология", защото предметите са много по-интересни, избираемите също. Тази специалност има и повече практики по зоологиите и ботаниките. Поне така беше преди 4 години...

4.   Точно преди да кандидатствам се разколебах дали да е молекулярна или не. Радвам се, че хората около мен ме окуражиха да не се отказвам от това, което си бях наумила. Да, трудно е, има много физика, химия, смесица от 2-3 науки в едно, ама мисля, че си заслужава. Избери това, което сам прецениш, че искаш и ще ти е от полза за бъдещото ти развитие.

5.   За магистратурите те наистина са много разнообразни и интересни, много ми харесват зоология, ботаника, ентомология, но просто те знам дали ще мога да се реализирам след това. Търсени ли са професиите с тези специалности, ако не в България, то в чужбина?

6.   Щом искаш да се занимаваш с научна работа, можеш да станеш асистент, докторант и т. н. Може да работиш в БАН в съответния институт.

7.   Автора: номер 4. Благодаря ти много! Около мен хората също не искат да се разколебавам, все пак бях решил молекулярна още от края на 10-ти клас и сега реших да не се разколебавам. Ще се справя, въпреки, че е трудно, защото и според мен това има развитие, ако трябва да погледнем към бъдещето, тези науки ще се развиват. И все пак искам да Ви попитам, с какво влязохте с матура или изпит? Аз съм решил да кандидатствам с матурата по биология.

8.   Молекулярна биология - малко по-трудно е, но и доста по-интересно. Много широк спектър от "трудната" материя (биофизика, генетика, и др. ) е включен в специалността.

9.   Номер 4 съм, аз лично ходих и на изпит (кси) и на матура, съответно на матурата изкарах малко по-висока оценка и влязох с нея. Като формат матурата е изключително по-лесна от изпита, всеки средностатистически човек би могъл да я мине с 4. Пререши всички паднали се до сега матури, решавай книжки с тестове и си чети учебниците, няма как да не се справиш. Така или иначе вече коефициентите им са изравнени, ходи си на матура спокойно. :)

10.   То и при биологията се учат пак тия предмети: биофизика, биохимия, органична химия, обща генетика, мол. генетика, мол. биология и др. Така че после спокойно можеш да си продължиш с мол биология, ако искаш.

11.   Благодаря Ви на всички. Ще кандидатствам мол. биология. Досега съм решил всички матури и не съм паднал с оценка по- ниска от 5,70- 5,86. Според Вас ще мога ли да вляза с такава оценка, на пробната матура, която правихме началото на този месец изкарах над 90 точки.

12.   Все пак ако си решил да е молекулярна биология - да ти кажа накратко и нагледно: ще учиш примерно структурата на даден белтък - но може дори да не се спомене за това този белтък в кои организми се среща и къде точно в организма / в клетката, какви функции изпълнява, какво е значението му...

13.   Здравейте, във връзка с това, което пише тук искам да ви споделя, че съм приета Биология в СУ, но и ще се пробвам на второ класиране за Молекулярна биология, защото имам шанс, поне така мисля втора съм на опашката. Мисълта ми е, според вас кое е по-леко като материя и кое си заслужава за реализация в БГ?

14.   до н.13: "Биология" е по-лекото и по-интересното. "Заслужават" си и двете.

15.   Биологията със сигурност е по-лесно, много лесно можеш да отвориш учебните планове и да сравниш изучаваните предмети в двете специалности. По отношение на реализацията, според мен по-голяма реализация има молекулярната, тъй като насочеността на специалността е по към генно инженерство и т. н., докато биологията по-скоро за учител.

От сайта на СУ
Професионална реализация за специалност Биология
Професионалната реализация на биолозите бакалаври е в различни държавни, кооперативни и частни институции и фирми, имащи отношение към изучаване и приложение на закономерностите в живия свят и към рационалното и устойчиво природоползване, в областта на селското стопанство, рибарството, медицината, екотуризма, водопречиствателните технологии, биологичния контрол на природни ресурси. В качеството си на изпълнителски кадри те могат да работят в системата на министерствата на земеделието, здравеопазването, околната среда и водите, в академични и ведомствени институти.

Професионална реализация за специалност Молекулярна биология
Специалистите от специалност “Молекулярна биология” могат да работят като специалисти с висше образование във всички научни институти и звена, където се извършват изследвания с биологични обекти като БАН, медицински и селскостопански институти и др., както и в производствени звена, където се осъществява производство с участие на биологични обекти.

16.   Благодаря Ви. Вече записах "Биология" и съм доволна от избора си, ако има други с тази специалност ще се радвам да се запознаем :)

17.   Е, молекулярна ли записа в крайна сметка? Как е? За две години трябва да си събрал впечатления. И аз сега се чудя какво да уча и много ми се иска да е нещо такова, но се чудя, ако е молекулярна, дали да е в ПУ или в СУ. Много хора казват, че ПУ има по-добра база. Други обратното, не мога да се ориентирам. Ще се радвам да получа малко информация.

18.   До номер 17, в кой университет си приет? С молекулярна биология ли? Сега смятам да кандидатствам това. Аз също бих се радвала да получа информация :)

19.   Важното е човек да учи това което му е интересно и го влече. В чистата биология има реализация, има много проекти и глад за специалисти особено в ботаниката и биоразнообразието - това са много горещи теми, които ще са все по-актуални заради климатичните промени. Разбира се че ако на човек му харесва да пътува и да е сред природата занимавайки се предимно с field work е по-добре да запише биология. Ако искате да сте в лаборатория по цял ден или да работите в офис в някоя фарма компания, то молекулярната и биохимията са препоръчителни. Само искам да кажа че лесно няма и науката е сложна материя, независимо дали е организмова биология или молекулярна.

20.   Здравейте, точно в същата ситуация съм, в каквато са били и останалите, а вече са минали толкова години. Ако все още сте тука, да имате някакви коментари относно избора, до който сте стигнали? Дали сте доволни и т. н. Наистина ще съм много благодарна