1. "Манифест на комунистическата партия" - там е дадено постепенно развитието на икономическите системи от средновековието до капитализма и как той се е образувал(от феодализъм, през манифактура, до частни фабрики и предприятия, а съответно след това в България и социализъм). Това като основа.
За балканите - 19век е век все още на робство, трябва да провериш точно кога се освобождават съседките, но до освобождението всичко е манифактура, тъй като иновациите от индустриалната революция застигат по-късно новоосвободените балкански страни. Трябва да ползваш някаква историческа литература да си свериш хронологията.
През 20 век имаш период от 44 години до 1944г. и после един 10 годишен от 1990 до 2000г. - предполагам история на България на БАН.
Чисто за капитализма - икономическа литература за свободните пазари.
Сравнение в съвремието - Китай. Докато е съществувала планова икономика, факт е, че Китай не е била кой знае колко напредничава държава, но със създаването на свободни икономически зони, които действат на база свободните пазари показателите са налице - китаецът е все по-платежоспособен, стандартът му на живот се е повишил, но и дупката между бедни и богати се е увеличила. Проблемът с частните предприятия е там, че работодателят следи своя си интерес и за да завърши сделката с чуждестранния партньор в срок, може да кара работниците си да работят по 10-12 плюс часа всеки ден, да бави заплати и т. н. дали това ще се реши с регулации от правителството - времето ще покаже, но: "Китай не може да развива икономиката си и същевременно да съблюдава и правата на човека"...
От друга страна: При плановата икономика всички бяха бедни, затова се търсеше начин, който да я развие - начин се намери, но пък затова дупката между богати и бедни се увеличи - вярно е, че средната класа наистина с всяка изминала година е по-платежоспособна, може да си позволява повече неща, вносните автомобили отдавна не са мираж, но 20% от парите са при 80%, а другите 80% от парите са при 20% от по-заможните.
Изводи:
Никой не иска да живее бедно, но равно(факт е, че идва момент, в който хората негодуват и се търси промяна - това е показала историята), но и никой не иска да има такава голяма разлика между бедни и богати.
|