Споделена история от Образование

Икономика или финанси да избера
Здравейте! В 9 клас съм и сериозно се замислям какво искам да следвам в бъдеще..Мисля че математиката ми допада най-много от всички предмети, нищо останало не ме влече..Никога не ми е било трудно, винаги съм била отличничка и така нататък.Искам да попитам дали ще има реализация ако уча финанси или нещо свързано с икономика, казвали са ми че и за двете трябва главно математика. До колкото знам в университетите се учи висша математика.. Ще се радвам някой да ми обясни по подробно тези неща..Благодаря!

Коментари

1.   Насочи се към нещо друго...Колко хора завършиха икономика и работят в магазин.

2.   Ти си 9 клас за какъв избор става въпрос? Имаш още 3г пред себе си, нещо съвсем ново може да ти привлече интереса. Аз съм 12 клас тая година и едно 70% от класа ще се занимава с икономически специалности, което ще рече че икономисти вече имс много!

3.   В момента пазара на труда няма нужда от финансисти, а от програмисти...
Добре поучи нуждите на работодателите, че да не страдаш после цял живот като мен, дето записах пустата икономика във ВТУ...

4.   Както казва 3 пазарът на труда е пренаситен от финансисти. За да пробиеш там ще трябва да си МНОГО добра...

Програмисти се търсят, вече има и доста жени-програмисти, които са добри в работата си и са ценени. Това е само един вариант, разбира се, но може би е най-добрият за хора, на които им върви математиката и логическото мислене. Други варианти са нещо инженерно (има все пак някакво търсене и там). Може и финанси/икономика/счетоводство, но пак казвам там ще е трудно да си намериш добра работа.

А иначе до номер 3: Не знам на колко си, но никога не е късно човек да се захване с програмиране, ако има поне малко интерес. Един мой приятел на 32 тотално направи завои (от ветеринар стана PHP програмист) и се справя супер. Вече може би след 40-те става по-трудно.

5.   Стани програмист. Там се учи математика. Ако искаш започни да се готвиш за изпита в Софийския във ФМИ. Доста е труден и ако не си от математическа гимназия ще ти трябват уроци. Ако успееш да влезеш да знаеш, че после няма да ти е много трудно. И на мен винаги най-лесния предмет ми беше математика и мислех да уча икономика, но добре че се отказах и уча за програмист. Много по-добре е.

6.   Финанси и математика са... Нещо, което има приложение извън страната. И като ти казвам има приложение, говоря за финансовите анализатори. Скучна е, дори и за истинските любители на математиката (ако не си такъв.... просто не се пробвай).
За съжаление, не знам, какво приложение има в България.

7.   Потърси специалности в техническия с математика... Там я има колкото ти се иска... Програмиране, инженерни специалности - това е по-подходящо като те слушам.
Уча в икономическа гимназия от 4години, догодина завършвам - не съм доволна от предметите, а и самите учители казват, че пазарът е пренаситен с юристи, финансисти, икономисти... Безработицата при тях е доста голям процент! Пък и ако си мислиш, че по финанси има много сметки - лъжеш се. Чака те главно една суха теория, която само можеш да назубриш, защото няма как иначе..
Единственото хубаво на учениците, обучавани в икономически гимназии е, че знаят, че със сигурност няма да учат икономика и за висше. Има изключения де, ама са много малко!

8.   Финансите винаги са били и ще бъдат перспективна специалност. На едно място подготвят добри финансисти и това е академията в Свищов. Ако си добър/добра и съумееш да се изучиш и натрупаш опит гаранция за добра реализация. Програмисти се търсят много, НО ще дойде и техния финал скоро с пренасищането на пазара.