Споделена история от Образование

Образование в Русия
Здравейте аз съм на 18 години, живея в град Русе и завършвам средно училище. Мисля да следвам или в София, или в Русия някаква филология, например география, славянска филология или рехабилитатор. В моя град също има подобна специалност (рехабилитатор) но искам да пробвам да кандидатствам по някоя от тези изброените в чужбина. Обмислял съм и други държави-Италия, Полша, но ми остава твърде малко време до подаването на документи за кандидатстване, а аз още не съм решил къде да отида дали в София или Русия, или някоя друга държава. Матурите, които държах бяха по БЕЛ и биология. Какво мислите за образованието в Русия струва ли си изобщо да ходя до руското консулство да си вадя виза и всички останали процедури, нужни за пребиваването ми там.

Коментари

1.   Здравей! Аз сега завършвам първи курс бакалавър в Санкт Петербург. За тук си закъснял, документите се подават още февруари, а подготовката им започва още по-рано.

2.   Не знам кое си струва и кое не, но изброените специалности са коренно различни. Не си струва никъде, ако не знаеш какво искаш и кое ти харесва.

3.   Ученето в Русия е сложно и скъпо и ако не знаеш какво точно искаш да учиш, по-добре не кандидатствай. Очакват те дълги процедури по вадене на визи, кандидатстване, а и не на последно място - по над 5000 евро на година, отделно в зависимост от града ти животът може да бъде също доста скъп.

Специално за тази специалност (рехабилитатор) не съм чувал нищо конкретно, за медицинските мога да ти кажа, че са малко особени от гледна точка на учебна програма (събирал съм впечатления само от Москва и Санкт Петербург за жалост), курсът от самото си начало е тежък, в някои аспекти - старомоден. Имам познати, които следват математически и инженерни специалности и за тях съм чувал доста положителни отзиви, цедката е огромна сред чужденците, дори в техния курс има и много западняци, но сам не мога да преценя. Горещо мога да ти препоръчам филологическите специалности, ако там ти е силата и "любовта" - особено ориенталистиката (китаистика, японистика), които в България са много по-зле застъпени, а в Русия са с много дълбоки корени и силни традиции. Западните филологии са също много силни, но поне според мен тук в България също можеш да получиш добра академична подготовка. Най-важното е желанието - Русия не е страна за всеки, може много да даде, но може да бъде и много сурова.

4.   Сигурен съм, че в Русия ще получиш по добра подготовка, отколкото в България. Тук висшистите дори грамотни не излизат, а камо ли професионална подготовка. Нали виждаме как си купуват дипломите, със ценоразписи за изпитите. У нас висшето образование се опозори, не е на нивото дори и на бившето средно!

5.   Първо провери дали руското пбразование и диплома се признават у нас и в ЕС.