Споделена история от Образование

Сертификат по английски език
Въпросът ми е следният: дали има смисъл да се опитам да уча и да си извадя сертификат по английски език за ниво С1 или С2? По принцип съм учил английски пред повечето време в училище и в момента ползвам постоянно, но само като "пасивен потребител". С други думи, само чета или слушам неща в интернет, но сравнително рядко ми се налага да напиша нещо, а още по-рядко реално да разговарям. Даже реално разговарям на английски само в случай, когато съм на някоя екскурзия в чужбина, а в тогава необходимото ниво е много елементарно и ограничено. Веднъж ходих в Британика и ми определиха ниво за тест С1. Не искам да съм самонадеян, но може да се има едно на ум, че са намалили малко оценката ми, за да ме ангажират с повече курсове. Сертификатът не ми е необходим за конкретна цел, но тъкмо за това си мисля дали трябва да чакам такава?

Коментари

1.   Моят съвет е да се запишеш за САЕ - той е за ниво С1, но ако го вземеш с над 200 точки (максимумът е 210) покриваш С2. Намери си подготвителен курс за 2-3 месеца по веднъж седмично и си прави упражнения и вкъщи. Аз така направих.
СРЕ е за ниво С2, но е доста по-труден и изисква по-сериозна подготовка (един приятел се готви цяла година и нещо за него и му предстои да го вземе). Освен ако не ти трябва с конкретна цел, няма особен смисъл.
Просто системата е така измислена, че да вземеш САЕ с А се равнява на това да вземеш СРЕ със С (което е около 70 %) и все покриваш С2. А СРЕ с повече от В така или иначе трудно се взима, затова според мен направи САЕ. Не е много труден.

2.   Освен ако нивото на изпита не е паднало, крайно съмнително е да си на ниво С2 без редовна практика.

Сертификат има смисъл само ако ти трябва пред някой университет да си доказваш нивото на езика или пред някой работодател, който се заяжда. На мене никога не са ми искали сертификата, макар че съм кандидатствал за позиции, където се изисква език. Не са го правили и по немски. А и никой не иска С2 сертификат освен ако не искаш да учиш английска филология в Оксфорд. Това се прави само, за да се изфукаш пред другите, TOEFL или IELTS са повече от достатъчни.