Споделена история от Образование

Напълно изгубих себе си. Не знам какво да правя.
Не знам по кой път да поема всичко ми се струва толкова объркано и сложно. 10 клас съм и след 2 години завършвам но... не знам накъде да поема след това. В нищо не съм сигурна, често си мисля, че съм един голям провал, който не заслужава да живее. Имам добри оценки, но мисля, че съм твърде глупава, за да ме приемат в университет. А близките ми толкова много разчитат на мен да уча медицина. Не мисля, че това е за мен, но не искам да ги разочаровам. Ако се откажа от това, то не знам по кой път да поема. Няма кой да ме упъти и да ми покаже правилния път. Ако се проваля на изпитите няма да ме приемат никъде, а мен ме е страх от такива резултати. Може би много възможности съм пропуснала до сега, но не искам да пропусна още такива в бъдеще. До есента трябва да съм избрала какво да уча, но дори и да успея да си избера нещо, мисля че съм твърде глупава за да се справя. Страх ме е от бъдещето, не мисля че ще мога да го дочакам. Благодаря че прочетохте това, исках просто да споделя с някого. :(

Коментари

1.   Здравей! Аз също съм 10 клас и след 2 години ще завърша средното образование. Също и аз като теб завършвам с доста добър успех и изобщо не съм ориентирана какво сще уча, но за сметка на това не съм притеснена, както при теб. Мисля, че някъде към 12 клас ще преценя и най-добре ще мога да се насоча в правилната посока, тъй като тогава ще взема правилното решение. Щом се справяш в у-ще, защо да не те приемат, имаш си знанията, учиш се и следователно ще успееш. медицината наистина е доста сложна наука, аз определено не съм за нея, тъй като биологията не ми е силата, но едва ли близките не биха те изслушали за желанието ти Имаш време доста неща ще се променят както и мисленето ти за живота Успех, то и на мен си пожелавам всъщност, защото не ме чака различно.

2.   Не можеш да учиш медицина, само защото роднините ти така искат. Кажи им като искат те да запишат медицина. Знаеш ли, че медицина се влиза най-трудно, а се завършва още по-трудно. А всякакви други специалности в България можеш да запишеш много лесно и да завършиш също.

3.   Спокойно. Никой на твоята възраст не знае какво иска да прави. Твоите родители те тикат към медицината. Ок. Запиши медицина, ако не ти харесва, се откажи и се прехвърли друго нещо. Имаш достатъчно време пред теб. И все ще те приемат някъде, защото миналата година имаше незаети места във ВУЗ-овете. Няма как на тази възраст да знаеш коя си и какво искаш. Та ти още растеш и се формираш като личност.
Горе главата.

4.   Не си глупава, просто се подценяваш понеже някой друг се опитва да взема решения вместо теб и да ти се налага, което те кара да се чувстваш без никакъв контрол, а когато на един човек му бъде отнет контрола, той губи и воля, и самочувствие, и желание да прави каквото и да било. Когато биваме насилвани да правим неща, които не ни влекът, е нормално да се чувстваме депресирани и притеснени за успеха си. Объркването ти и незнанието ти какво те влече, от друга страна, идва от това, че си толкова погълната от тази фикс идея да тръгнеш по пътя на медицината и само и единствено нея, че нямаш време дори да се огледаш спокойно и да прецениш какво наистина те влече. Ако никой не те притискаше, креативността ти щеше да се освободи и постепенно щеше да започнеш да се насочваш и ориентираш какво ти доставя удоволствие и следователно към какво да се насочиш. Кажи на родителите ти да се осъзнаят малко и да спрат да ти се налагат, това всеки психолог може да им го каже и докаже, че не е правилният начин и обикновено води то падеж и пълното демотивиране на детето, а не до успех. Седни и говори с тях като зрял човек, за да спрат да гледат на теб като на пеленаче, което да контролират като кулка на конци.
Впрочем, изпитите не са толкова трудни, колкото и да не ти се вярва. За изпита по БГ ти трябват основни, но солидни знания, а за втори изпит просто избираш това, в което си най-уверена.

5.   Хей, успокой се. Толкова двохкаджии го минават с 5, щом имаш добри оценки поддържай това ниво, няма да имаш проблеми.

6.   Има толкова много професии...
Може да учиш за медицинска сестра, за медицински лаборант. Но само ако наистина го искаш, след време ще видиш, че има много по-страшни неща в живота от това да "разочароваш близките си".

7.   Нямала да се справи, била прекалено глупава... Какво е това негативно мислене и подценяване? Отпусни се! В днешно време вече всеки става висшист и почти всеки завършва, да не ти обяснявам на времето някои мои колеги как завършиха университета... Изобщо не е толкова страшно, както си го представяш. Ако не искаш да учиш медицина, недей! Не го прави само, за да угодиш на вашите! Все пак изборът за това си е само твой. В университетите има толкова голямо разнообразие от специалности. Имаш още време да мислиш и да се подготвяш. Трябва да промениш начина си на мислене, защото този страх и притеснение, тази несигурност в себе си, която имаш ще ти попречи много за в бъдеще!

8.   На теб какво ти се прави? Искаш ли да учиш въобще? Ако не бъдеш щастлива после от работата си, как ще живееш? Прави това, което най-много ти харесва.