Споделена история от Образование

Koлебание-СУ или ТУ
Здравейте! Предстои ми кандидатстване, насочила съм се към Софтуерно инженерство. Проблемът е, че наистина се колебая много между СУ и ТУ. Мисля, че ще ме приемат и на двете места, балът ми е достатъчно висок. Не избирам специалността, защото е популярна в момента, а защото наистина ми харесва. Твърдо съм решена да се занимавам допълнително и извън университета, затова искам да знам според вас кой ще бъде по-добрият вариант. Къде ще имам повече свободно време за допълнително учене? И на кое от двете места, материалът който се преподава ще ми бъде в по-голяма полза? Математиката ми върви, но не бих искала да "си губя" толкова голяма част от времето с нея (доколко знам, в СУ се изучава доста). Ще бъда благодарна на всякакви мнения и информация относно университетите и специалността. Добре ще бъде, ако споменете дали сте студенти в съответните университети или сте си изградили мнението по слухове и т. н. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Като студент от ТУ ти казвам СУ. В ТУ имаш курсови работи и упражнения на които ако не присъстваш не получаваш заверка, а имаш право само на 1 служебна през цялото време. И сега 2-ри семестър в КСИ се учи Материалознание и Машинознание пълни глупости. И не се заблуждавай по заглавието. Учи се доста повече хардуер отколкото софтуер. А разбрах, че чак след 2 години избираш дали да продължаваш с хардуер или със софтуер. Образованието във ФМИ е много по-добре. Та досега във КСИ в ТУ се влизаше с матура по БЕЛ. Поне това от тази година го махнаха. И повярвай ми по-добре е да си "губиш времето" с математика отколкото със скапани курсови работи. И нивото на студентите във ФМИ е по-добро. И във ФМИ няма заверки. Ще посещаваш университета когато си искаш. Знам, че има много студенти които работят като програмисти още докато учат. Защото на работа ще искат стаж или някакви проекти, а не диплома.

2.   СофтУни.
Иначе и на двете места ще и загубиш времето. В СУ се учи повече, но до някъде ще ти е от полза.

3.   Завършила съм СУ, съвсем друга специалност (все пак имах математика, информатика и ИТ). Мога да ти кажа, че СУ разчита на стари лаври. Техническите университети и въобще специализираните университети са по-добри според мен. И все пак не говоря от първо лице за тях...

4.   Избери ВТУ във Велико Търново - ако искаш да си останеш като мен вкъщи при нашите :)

5.   Не съм от София, но съм чувал добри отзиви за ТУ.

6.   Само не и СофтУни... Това е псевдо-"университет". Може да посетиш някой друг курс там като допълнение, но само до там.

Което и да избереш ще си "губиш" времето на 2/3, но понякога точно неща от тези 2/3 ти трябват в реалния живот. Аз съм завършил СУ и ти препоръчвам СУ, макар че имам колеги на работа, завършили ТУ, които също си разбират от работата. Учихме висша математика и на мен в работа ми трябва доста, но аз се занимавам с програмиране на алгоритми. Ако програмираш уеб например не ти трябва, но винаги е добре да имаш поне малко представа от нещата.

7.   ПУ също не са лош вариант.

8.   Естествено, че ще избереш ФМИ на СУ, ако може да влезеш там. А относно СофтУни, това е една школа за програмисти, А НЕ, висше учебно заведение, което издава диплома за висше образование, бакалавър и магистър

9.   До номер 7. Човекът може да влезе и във СУ и в ТУ, а ти му говориш за ПУ. Не говори глупости.

10.   По аналогия с коментар 1:

Аз като студент от СУ ти казвам СУ. От всичко, което съм чувал от приятели за ТУ, мисля, че са много по-зле. И да вярно е - в СУ не сме чували за това допотопно нещо "заверка" :D.

Имай едно наум, че без яка математика ще си програмист на ниво, образно казано, машинописка. Ще пишеш програми, които в скоро време най-вроятно компютри ще могат да ги пишат. Програмист се става лесно, но ценен програмист те прави математиката.

'Софтуерно инженерство' в СУ не е зле. Все пак, бих ти препоръчал 'Информатика', вместо него, но и то не е зле. Както отговори страхотният професор Тинчев, на един колега, който го попита каква е разликата между специалностите информатика и компютърни науки - "Ами, в 'информатика' учат в компютърни науки. А в 'компютърни науки' си приказват за компютърни науки". (А 'софтуерно инженерство' и 'компютърни науки' не са особено различни. )

11.   Авторке ако прочетеш това ще кажеш ли къде си отишла?