Споделена история от Образование

Заплата на програмисти
Здравейте! Скоро завършвам университета с информатика и се чудя след това къде да почна работа. От Варна съм, но сякаш по-добрия избор е София -заплатите са по-високи. Ще се радвам ако и вие споделите къде работите и на каква заплата.

Коментари

1.   Заплатата ти зависи от уменията ти и способността да се продадеш за повече. Като начало, отиваш някъде стажант, колкото ти предложат и се доказваш. Не разчитай на повече от 700-800 лева. Ако си добър, лесно ще катериш нагоре. Ако не си... толкова.

2.   Да и аз така мисля

3.   700 лева... та това е несериозно.

4.   3, ти какво очакваш? Да започнеш на 5 000 нетно? Медиите ви промиха мозъците с тези заплати. Всеки програмист тръгна да става и с претенции за голяма стартова заплата, до един.

5.   В София са по-големи заплатите, но във Варна имате море, а това е огромен плюс за душевното спокойствие на програмиста. Програмист съм и понякога така ми се ходи на море, че ми иде да оставя дебъгера включен и да хвана пътя.

6.   4 - Един смешен фрийланс ми докарваше по 600 лева на месец в 11 клас. Да, вярно, че компанията бе на семеен приятел, който ми ми бе действащ ментор от 11 годишен, но все пак...
Признавам си, че не съм работил в България, освен едно лято, като барман. Обаче 700 лева са... 3. 97 лева на час. Та аз взимах повече, като един неквалифициран барман. След такси са сигурно са 500 лева. Та това е един наем на двустайна в София телефона. За храна, ще е staff good.
Не вярвах, че ситуацията е станала толкова критична, за което съжалявам. Не имах намерение да обидя когото и да било, просто бях силно изненадан. Защото все новини, как в България имало нови стартъпи, как всичко се превръщало в Silicon Valley, и очаквах, да има еквивалентни заплати, но заплатите явно още са по 1/8 от това, което трябва да бъдат. Дори в Индия дават повече. Последния път, когато кандидатствах, имах добро CV, но в България беше само обратни писма, трърдейки, че съм бил преквалифициран, което бе глупост, защото аз имам само магистър в CS и няколко Oracle сертификата отпреди това, което е стандартно за 50-60% от индустрията. Явно причината е била, че ще очаквам по-висока заплата.

7.   6, през цялото време говоря за нетна заплата. Толкова са парите в началото. Няма как да дадат повече на човек, който сега излиза от университета и няма 1 работен ден. Ако това му е в кръвта, ако се е занимавал от малък в свободното си време и вече е навлязъл в нещата, може да взима много повече. Но след като се докаже и поработи малко в реална среда, а не в самото начало.