Споделена история от Образование

Авиодиспечер?
Здравейте ! Въпросът ми е следният : Къде в България мога да уча за авиодиспечер ? Наистина искам да уча за професията , но не мога да намеря къде се учи и с какви предмети . Благодаря предварително ! П.С : на 18 съм

Коментари

1.   Имам позната която работи на като диспечер.
Не се учи в университет. За да те наемат ртябва да минеш през доста сита от тестове и интервюта, трябва много добър английски.
След това минаваш на курс за обучение (мисля 6 месеца), след това те "прикачват" на стаж за още няколко месеца към при "стар" диспечер и чак на края те оставят да работиш сам.
Парите са доста добри, но изискванията са огромни и безкомпромисни.

2.   Не се учи в университет

С две думи - >>> трябва да си завършил висше образование / минимум бакалавър / , независимо каква специалност , да владееш английски език с необходимите сертификати . Ще минаваш изпити и накрая , ако си подходящ - ще започнеш 3-годишно обучение
Тоест предстои ти поне 7/8 години учене . А каква специалност да завършиш - може би нещо инженерно ще ти е от полза , което да ти развива знанията в тази посока

Погледни тези линкове
В първия ти е посочено на какви условия трябва да отговаряш , документи и т.н

http://www.bulatsa.com/обявления/постоянен-прием-на-документи-на-кандидати-за-обучение-за-ръководител-полети

тук също

http://www.karieri.bg/mojata_kariera/profesii/2590797_da_upravliavash_samoleti_ot_zemiata/

Ето тук - има някакви телефони

http://www.bulatsa.com/за-дп-рвд/лeтищни-центрове

а тук - посочват къде е информационния център - има карта , може да се пита на място предполагам ,

http://www.bulatsa.com/инфоцентър/контакти

PS - тук попаднах на някакъв форум , има събрани мнения от 2008 -а насам , може да ти е от полза , пишат хор явявали се на изпити и т.н

4.   Номер 1 и 2 : Благодаря ви много. Мисля с това да се занимавам. Дано само всичко да стане, защото мисля че професията е добра, но и трудна.

5.   Автора, имаш много дълъг път за вървене, ако тази професия не ти е страст, по-добре я остави.

Знанието се черпи от извора, номер 2, ти е дал някакви координати за връзка, използвай ги, колкото да си уредиш среща, с някой, който действително може да те насочи в правилната посока.

Преди години, когато бях, малко по-голям от теб, имах нещо предвид, разрових се в нета, и открих един имейл. Написах това което ме интересува, след няколко седмици, ми определиха среща. Срещнах се човека, самата среща беше трагедия, един 23 годишен хайван, пита за неща, от които си няма даже и бегла представа, човека който е председател на въпросната камара.

Най-интересното е, че човека, вместо да се вкисне, ми даде насоки.

Ако наистина искаш, да се занимаваш с това, газ към най близкото летище, търси и намери човека, който ще ти помогне. Борбеност, хъс, решителност, това са качествата, които ще ти трябват, не само в професията, но и в живота.

6.   От автора : номер 5 - Благодаря за информацията ! В крайна сметка какво стана с теб ? Работиш ли като авиодиспечер ?

7.   Искам да питам, ако нямам сертификат за анг. език какво правя ? ( мога ли там да карам някакъв тест или не )

8.   ДО НОМЕР 7

Сертификати по английски - както са посочени в условията за кандидатстване :

"Да владеят английски език на ниво, като притежават един от следните сертификати: за IELTS - 5. 5; за TOEFL - 87; за Cambridge ESOL Exams-First Certificate in English (FCE) - grade B, или по-високо, издаден максимум 5 години преди датата на кандидатстване. "

--------------------------------------------------------

Та с две думи - трябва да намериш езикова школа, която организира курсове, провежда изпити и издава сертификати - тоест трябва да има лиценз от Министерството на обраованието предполагам. Не знам в кой град живееш, просто трябва да потърсиш. примерно в нашия град / Ямбол/ има школи, които издават сертификати, но има и такива, които нямат това право. Ще разпиташ. Записваш се / плаща се такса/, после за самия изпит, мисля пак - има такса

Но, като прочетох това условие :

"Кандидатите, които не притежават сертификат, съответстващ на посочените изисквания следва да преминат тест за определяне на нивото на владеене на английски език съгласно общата европейска езикова рамка (CEFR), организиран от ДП РВД, и да покажат резултат, съответстващ на ниво B2 или по-високо. "

---->>> си правя извода че самата организация РВД. /ръководство въздушно плаване / може да ти организира изпит, з а да види какви са познанията ти по английски. Знанията ти трябва да са на много високо ниво /примерно езикова гимназия и то сериозно да си залягал над учебниците /, ако ли не - пак ще трябва да се записваш на курс - обикновено са едногодишни, има и за 3 месеца - това ще го изясняваш примерно като отидеш да питаш в някоя школа, посочваш им, какви знания искаш да придобиеш / на базата на изискваните сертификати за РВД/ и те ще те упътят

Здраве и успех
:)

ПС - накратко казано - така го разбрах - ако имаш сертификат издаден през последните 5 години - представяш им го и си готов, ако нямаш - ще можеш да се явиш на организиран от тях /РВД/ изпит - но трябва да си "бетон " в знанията си

9.   Не се заблуждавайте. 90% от местата са за хора от ръководството и обкръжението на управляващата партия. Има и изключения разбира се. Сега като разбра колко е трудно прибави още трудност, поради факта че трябва да си в първите 10 %

10.   ДО НОМЕР 8 : Благодаря за информацията. П. С : радвам се да срещна човек от Ямбол в сайта