Споделена история от Образование

Проблем със запомнянето от прочетеното.
Години:14
Здравейте! От скоро четенето на книги ми стана любимото хоби. Главният ми и еднствен проблем е, че не мога да запомня това, което съм прочел. Книгите, които съм прочел до сега са ми много-интересни, но все пак имам проблем със запомнянето на събитията в тях. Някой имал ли е този проблем, и ако да-моля споделете как сте си подпомогнали за запомнянето на прочетеното, а ако не, и знаете такъв метод-пишете. Преди да поставите коментар, МОЛЯ напишете вашите години! Не искам да пишете комрнтари от сорта на: и аз имам такъв проблем, моля помогнете, чрез такъв тип коментари не ми помагате, ни най-малко и на себе си. Благодаря Ви за отделеното време. Предварително Ви благодаря!

Коментари

1.   Защо трябва да помниш какво си прочел? На някой книги дори заглавието не се сещам. Просто чети.

2.   Пробвай да си записваш нещата, които са ти интересни, на мен ми помага в процеса на обучение.
21 г.

3.   Да не би да четеш повече от една книга едновременно? Това ми хрумва като причина. Или да прекъсваш за по-дълго време книгата.
Иначе за какво ти е да ги помниш трайно. Ако не си запомнил някакви събития, значи не са ти били интересни. Ако не ти остават в паметта автоматично, няма смисъл да се стараеш да ги помниш, това дори не са уроци, или исторически факти.
Аз например не помня много имената и просто се връщам да проверя примерно кой беше Джак и кой - Джон. На 26 години съм, но винаги е било така.

4.   Защо искаш да ги помниш? Четеш за удоволствие нали?
Все едно да помниш всеки един филм който си гледал или всяка една песен която някога си чул...

5.   Опитай да си представяш това, което четеш а ако пак не можеш да го запомниш се връщай на същото място от където не можеш да запомниш.

6.   Здравей,
Имах много добра учителка по българска литература в основното и после също и в гимназията, но първата беше знаменита. Накара ни да прочетем сума ти книги, които ние никак не намирахме интересни. Помня, имахме списък с книги за четене през малка ваканция и трябваше да сме готови с тях, прочетени, с бележки отбелязващи страниците - тоест, на съответната страница оставяш дълго листче, около 2 см дебело и в тази част дето стърчи над страницата отбелязваш за какво да ти напомня, а на страницата има пасаж, който е важен и трябва да се обсъжда и, или да се цитира. Подчерта ред или пасаж - тогава на времето подчертавахме с молив, а дневка вече има хайлайтери в най-различни цветове. Но с молив и сега бих постъпила вместо да е нашарено. И тогава, като цяла ваканция не прочетох нито първата страница от Записките на Захари Стоянов, през последната нощ преди първия учебен ден я прочетох цялата, отбелязах всички главни пасажи и все повече ми харесваше книгата и нямах търпение да до чета докрай и да разбера какво се случва. Вълнуваща книга, изключително интересна. Ако не беше моята учителка, строга, нямаше да съм я прочела от мързел. Тя ни научи да четем и мислим и помним. Лазарова. Истинска българска учителка, достойна наследница на възрожденците. Едва ли ще е жива. Аз съм на 52. Българската литература те прави щастлив и горд да си българин.

7.   4 - Е разбира се. Иначе не са ми били интересни. Когато не харесам филм, просто спирам да го гледам. Напускаш съм киното доста често задавани само след 10 минути.

8.   От Автора:

Благодаря на всички за коментарите, но книгите ми бяха доста интересни, като цяло. Винаги, като чета използвам въображението си за случващите се събития. Не знам защо не мога да запомня нищо, при положение, че книгите са ми много-интересни. Чувал съм, че не е добре да не запомняш прочетеното.
Благодара Ви отново!