Споделена история от Образование

Да уча ли това, което искам?
Здравейте,

Пиша тази тема с желанието да получа съвет. Догодина обмислям да запиша, , Приложна лингвистика с английски и японски език'' във Великотърновския университет. Японския винаги ми е харесвал като звучене, намирам го за наистина интересен. И тук идва моето колебание. Много хора ми казват, че реализацията с японски език в България (а и в чужбина) е трудна и най-вероятно няма да си намеря работа с него. Посъветваха ме вместо японски, да пиша немски или испански.
Реших да отворя обявите за работа в интернет и там масово се търсят горните два езика, а за японски не намерих почти нищо. И все пак японската икономика е третата най-голяма в света и предполагам, че положението не е чак толкова обезкуражаващо :D Та въпроса ми към Вас е - смятате, ли че с японски език бих могъл да се реализирам на пазара на труда, било то в България или в чужбина? Наистина имам желание да го уча. В гимназията учих немски и да си призная честно, го намерих за доста отблъскващ език и съответно не знам дали бих могъл да погледна с други очи на него.

Поздрави :)

Коментари

1.   Здравей! Замисли се - ако учиш английски и немски, с колко човека в България ще се конкурираш за желаните длъжности? А ако учиш японски, корейски или китайски? Според мен си на прав път - учи това, което искаш и ще се реализираш. Японската икономика наистина е много развита, те имат участие в много от световните марки и компании. Инвестират в чужди страни. И навсякъде имат нужда от добри преводачи. В Бг. има много малко кадри, които да знаят редки и сложни езици като японския. Така, че ще бъдеш търсена и няма да имаш голяма конкуренция. Успех!

3.   Учи това, което ще те прави щастлива да го работиш.

4.   Всеки език е полезен, ако си на правилното място.
Помисли какво искаш да работиш с езика- преводач/ call centre/ преподавател и Т. н и спрямо това се ориентирай. ( Ако си продавач/сервитьор и Т. н. това е бонус, но не води до вдигане на заплатата, ) тоест имай точна идея с какво би се занимавала, за да има смисъл. Също самия език е хубаво да ти допада, за да имаш стимул.

5.   Мой приятел учи иврит в университета, научи го и после ходи и в Израел за една година, за да се усъвършенства. Намерил си е работа за по 4000 лв заплата. По-добре учи по-различни езици, по-редки в България и следователно ще се заплаща по-добре. Всеки 5 човек сигурно говори немски, руски, испански, но не всеки японски. Друго е дали ще успееш да го научиш, изглежда ми изключително сложно, но с повече труд ще успееш и ще се реализираш. Китай и Япония ще най-влиятелните държави в бъдеще, не Германия и Франция.