Споделена история от Образование

Проблем с концентрацията и паметта
Здравейте, тази година ще съм 12клас и съответно ми предстоят много важни изпити, които ще са решаващи за бъдещето ми. Освен матури, ми предстоят и изпити за придобиване на квалификационна степен(в професионална гимназия съм), а и ще кандидатствам медицина... Броят на изпитите никак няма да бъде малък.
Работата е там, че имам проблеми с концентрацията.. много лесно се разсейвам от всякакви неща. Трудно запомням информация, уроци и т. н - след като ги науча доста бързо ги зябравям. Преди години не бях така, но от 11клас насам - нещо ми става... Някой може ли да ми даде съвет как да се концентрирам върху важните неща, които ми предстоят без да се разсейвам и как да имам по-дълготрайна памет(било то чрез витамини, лекарства или друг метод, чрез който да се олекоти проблемът ми)

Коментари

1.   Ако мислиш, че имаш промяна в концентрацията в сравнение с миналата година, посети ЛЛ да ти пусне изследвания, които прецени.. Питай за подходящи витамини или хр. добавки. Направи го сега, за да си подготвена за учебната. Диети някакви пазиш ли, как си с килограмите?
Ако нищо ти няма, опитай да си организираш по-добре денонощието, така че да си почиваш, да се наспиш добре, за да си бодра през деня. Елиминирай всички безсмислени дейности, които те уморяват и ти изяждат времето. Но е добре да имаш излизане въздух на вън, да не стоиш само в училище и в къщи.

2.   Концентрацията и паметта са доста голяма тема. Понякога е въпрос на хранене, друг път на друго. При всеки човек е индивидуално, но ще ти кажа какво ми помогна на мен. Рисувам, това ме кефи и това правя, това е единственото нещо, което ме кара да се фокусирам на 100%. На знам дали ще е и това твоето, но като цяло ти препоръчвам да намериш нещо, на което си 100% концентриран. За някой е билярд, за други футбол, най-често е това, което ти харесва. На мен рисуването доста ми помага в концентрацията. Също така е важно да ядеш най-вече риба, ядки. Може да ти се стори странно на тази възраст, но медитацията също доста помага да се постигне концентрация. Както казах при всеки човек е индивидуално, намери това, което те кара да се чувстваш жив и не го пускай :)

3.   На мен веднъж ми бяха изписали гинко билоба за шум в ушите и докато го пиех, междувременно усетих сериозно подобрение в концентрацията и паметта, макар че не това беше целта. Аз по начало съм си завеян, но тогава се чувствах много добре концентриран и работата ми спореше много добре. Изобщо добре се чувствах.

Така че пробвай с това, ако искаш. Не ти трябва рецепта, то е на билкова основа. Със сигурност няма да ти навреди, дори и да не ти помогне. Поне ще пробваш.

4.   Докато учиш дъвчи дъвка с даден вкус и когато правиш изпита дъвчи отново същия вкус. Така лесно ще си припомниш уроците :)

5.   Номер 3, успя ли все пак да излекуваш шума в ушите си и с какво? Аз имам този проблем от години и вече се примирих. Авторе, съжалявам за offtopic-а.

6.   5, не, не успях. Не съм и чул някой да е успял. Явно ще е до гроб.