Споделена история от Образование

Искам да стана архитект, НО...
Здравейте, аз съм момче - ученик съм. Още от малък се захласвам по американските небостъргачи и това ми е голямата мечта - да мога да ги създавам аз. Понякога ми идва нещо в главата и започвам да рисувам небостъргачи. Добър съм по всички предмети, включително математика и рисуване.
И идва "НО". Знам, че в България строенето на небостъргачи няма да се реализира. Искам да попитам дали УАСГ в София ще ми даде подходящ старт за архитектура в САЩ? Как може да се влезе в университета? Изпит ли се държи? Каква е такстата в УАСГ? Какво е заплащането на архитектите в САЩ (тези, които проектират и небостъргачи; знам, че не мога да започна първо от тях)? Благодаря ви предварително за отговорите и моля модераторите да публикуват историята, защото в последно време само това мисля!

Коментари

1.   Ти да не мислиш, че ще строиш небостъргачи. Каквото ти дадът на работа това ще е.

2.   Таксата за кандидатстване е ниска, около 30 лева. За архитектурата, доколкото знам, задължително полагаш изпити по рисуване. След завършването получаваш признание за работа в Европа, тоест, дипломата ти важи на запад. Познавам хора, които са се реализирали така, но вече това са подробности и никой не може да ти каже ти точно ще успееш ли.

3.   Какво ще спечелиш в София:
1- разходки до университета и обратно, защото редовно преподавателите не идват на лекциите, поради простата причина, че университета е държавен и дали е там или не, заплатата си върви. Ако отидеш да се оплачеш на рекрота, той ти отвръща " Добре! тогава защо не сте всичките тук, ами само една част? ", като ще поясня, че ние отидохме 14, ав курса по списък бяхме 32, но на лекции присъствахме максимум 15. Това е в ( Свети Климент Охридски).
Сега съм във ВСУ ( Черноризец Храбър). Частен университет, таксата на архитектите е 1950, като с успех се намалява, а и университета има договори с най- различни фирми, където да ходиш на практики. За един месец ти дават 860 лева. Измислили са го как да си заработиш семестъра. Университета отделно ти плаща здравните осигуровки. Другото, което е, че самият факт, че е частен, защото преподавателят не може без причина да отсъства. Едно отсъствие без уважителна причина, пример, защото е забравил- половин заплата, втори път- без заплата.
Много хора говорят, че било лесно, де да беше така! Дори не дават лесно изпитите. Добрият успех намалява семестъра, а университета не иска да ти намали семестъра. Преподавателя като ти пише 6, после ректорите понякога ходят да го питат на каква основа.
Малко се отклоних. Та за Америка- зимата идваха представители на някакъв американски университет и подписаха договор за взаимоотношения. Така го казаха. Но е ясно за какво иде реч де. Просто плащаш си таксата и отиваш една година да учиш там. Аз знам за Испания примерно, че тази година беше 500 евро.
Една колежка сега зная, че ще ходи магистратурата да я кара в Германия и платила 800 евро. Ти спокойно можеш да учиш тук и след това да си платиш за Америка.

4.   От автора:
Благодаря Ви за отговорите!