Споделена история от Образование

Късно ли е за програмиране?
Момиче съм, на 16 години и вече от 1-2 години обмислям за в бъдеще като кариера да се занимавам с програмиране, но често се колебая дали не е късно, тъй като съм чувала, че трябва да го изучаваш дълго време (а аз, за съжаление, не съм отишла в такава паралелка още в 8-ми клас и единственият ми шанс сега е да взимам онлайн уроци, защото живея в малък град и там не предлагат) и също че става впоследствие бая трудно и не знам дали ще се справя...

Коментари

1.   Не е късно в никакъв случай. Реален пример имам на човек учил програмиране на 30 години и сега работи като такъв. Преди това е бил в съвсем друг бранш. Учеше се сам - от уроци в интернет. Пълно е.

3.   Така или иначе, програмирането е сложна работа, не си закъсняла, но се приготви за доста работа. :) Досега занимавала ли си се с компютри по-сериозно?

4.   Не се надявай, на училище, където ще те научат на "програмиране", което ти позволи, да започнеш работа или да реализираш собствен проект. В България поне, няма да намериш такова.
Сега си млада и можеш сама да се подготвиш. Курсове в нета, има кооолкото си искаш.
Ще ти предложа, да научиш следните неща.
Английски, поне на ниво, на което можеш да четеш и разбираш терминологията. Това идва с времето и Google Translate.

Може, да погледнеш и други неща, като:
HTML&CSS - има много хубава книга, която се казва точно така, потърси я в нета. За 5-6 дена, със средно темпо, ще научиш много и ще разбереш някой от основните неща, които се случват в уебсайтовете, за да може да ги виждаме. Най-елементарно ще е, да почнеш от тук.

JavaScript - Ресурси, за това има много. Важно разделение - JavaScript и Java са различни животни. Препоръчвам ти, да погледнеш това, за последно.

Можеш да търсиш информация и помощ на w3schools.com - Това е най-добрият сайт, за всеки начинаещ, който иска да се запознае, какво е това интернет и как работи.

Но най-вече, обърни внимание на
Езикът за програмиране Java - В момента е най-разпространения език на планетата, но ти го препоръчвам, поради причината, че има много ресурси и повечето университети започват да преподават на него. Целта ти е да научиш основите на обектно ориентираното програмиране (ООП). Курсове и книги, има хиляди, само гледай, да са издание поне след 2014-а или 15-а.

Курсове, има много, дори и в YouTube. Мога да ти препоръчам, този на Derek Banas - Java Tutorial. В него, ще научиш основните неща за програмиране, но е на английски.

Сайтове, които препоръчвам на всеки.
tutorialspoint.com - От тук, можеш да търсиш много примери, за това, кое как работи.
https://docs.oracle.com/javase/7/docs/api/ - от тук, ще търсиш по-подробна информация, за различните класове. Погледай малко курсовете и ще разбереш, какво означава това.
stackoverflow.com - Това е, като spodeli.net само, че за компютри и има по-малко драма. Когато имаш проблем, можеш да питаш там, но в 99.9% от слуаите, вече ще има отговор на въпроса ти.

Ще помогне, особено много, ако хванеш местния учител по-информатика, да ти помогне.
Ок, след като приключиш с това, ще знаеш, ставаш или не ставаш за програмист.

Пробвай и ако ти хареса - натискай за това. Хич да не ти пука за гимназията, в която учиш., Ако си напънеш задника, до 5 години, можеш да си завършен софтуерен инженер.
Разбира се, това, кеото ти казах тук е може би 5% от нещата, копито ще трябва да научиш. Не се притеснявай. Учи и пиши всеки ден и ще стане номера.

5.   Изобщо не ти е късно. И аз съм момиче и започнах да програмирам лятото преди да вляза в Техническия. Започвай си от сега. Та като завършиш може и да знаеш достатъчно, за да започнеш работа и изобщо да не записваш висше.

6.   Има хора, които на по 40 години започват да учат от нулата, така че спокойно, изобщо не ти е късно, дори е рано.

7.   Програмиране за момиче? Не се хващай. Няма да стане. Като гледам ще ти е нещо напълно ново и ще се озориш след което ще се откажеш. Доста приятели направиха така.

8.   - Авторката -
Много благодаря за мотивиращите коментари ^^
Към номер 3: Не, единственото, с което съм се занимавала е в часовете по ИТ и информатика хд

9.   Вместо да се чудиш, си налягай парцалите и сядай да учиш. Ако искаш да се занимаваш с програмиране трябва да си наясно, че на ден се отделят по едно 8- 10 часа пред компа, за да станеш добър за година - две и да почнеш работа. Препоръчвам ти да се запишеш за безплатния курс по основи на програмирането в СофтУни. Ще се пробваш и ще разбереш дали това е за теб, пък и няма да намериш по - добър и професионален колеж в страната от този.

10.   Момиче, какви ги говориш? Аз станах програмист на 29. Смея да твърдя, че съм добър и реализиран. Познавам и хора, започнали да се занимават с програмиране на 45. Но не разчитай само на формалното образование. Ако ти е интересно има хиляди онлайн курсове, повечето безплатни. Има и книги. И това "да се учи дълги години" е много условно. За да изучиш цялото програмиране, няма да ти стигнат и пет живота. Но не е и нужно. Важното е с всеки изминал ден да ставаш по-добра в това, което правиш. Иначе за шест месеца усилено обучение на интензивен курс хората го докарват до ниво да могат да започнат работа като стажанти.
Имай предвид обаче, че работата изисква много усилия и учене през целия живот, тъй като технологиите постоянно се променят.
Успех!

11.   Даже и на 20 не е късно, а на 16 е идеално.

Ако искаш да станеш добър програмист проблема по-скоро е, че си момиче, а момичетата доста рядко се вманиачават да седят постоянно пред екрана, да ръчкат из софтуера и като цяло не са "geek". Добрият програмист разбира далеч не само от програмиране, мрежите и операционните системи са важни като за начало.

В днешно време има програмисти които не могат Windows-а да си преинсталират сами или не знаят какво е порт, просто пазара е такъв и взимат всякакви хора на работа, но в бъдеще ще става все по-затегнато.

Та освен да програмираш може да седнеш да потърсиш в google примерно какво е и как се ръчка из windows registry, как се boot-ва ОС-а и как се инсталира Linux distribution, после разни команди из терминала. Ако тия неща не те кефят, най-много да станеш front end development/design, QA или нещо друго, което не нагазва в дълбоките води.

Докато стане време за университет може да караш онлайн курсове като тия във софт уни, но после влез във ФМИ, и след 1ви/2ри курс може и да работиш вече. Не слушай пропагандата(на новаци или интересчии) против университетите, почти всички шефове/мениджъри/старши са завършили ФМИ/ТУ или нещо подобно, там се учи Информатика/Компютърни Науки, програмирането е само една част от това. Други важни качества са логическото мислене, самостоятелността(не разчитай на курсове/преподаватели/колеги, а сам да намираш решения в интернет и документация), английски език, упоритост, техничарство.

12.   Н11 - като цяло мнението ти е дискриминативно. Много малък процент работодатели ще те дискриминират, защото си момиче. Добър математик или добър програмист не се определят от пола.

13.   Работодателите често взимат момичета, които са front-end/design/QA а понякога и back-end, но това, че доста рядко се намират момичета които да са топ back-end/system/embedded/admin е факт, а не дискриминация. Защото не отделят толкова време за допълнително четене на дебели книги и висене пред екрана в ровене из софтуера, не се вманичават толкова. То е донякъде и против природата им.

Иначе на днешния пазар могат да се намерят и добри програмисти, които да не могат да си инсталират Linux. Колкото повече знае и може човек, толкова по-сигурна ще му е позицията в живота и на пазара, особено ако в бъдеще намалят работните места и се увеличи конкуренцията.

Може докато авторката стане готова за работа вече да го няма това масово търсене, което е в момента, или да стане криза, за да може да се конкурира с другите момчета и момичета, трябва да знае повече от тях.

14.   И в момента не е баш масово търсене, минаваш през иглени уши с безброй тестове и интервюта за една свободна позиция. Плюс това всеки втори е тръгнал да става това, така че притеснителното за авторката и според мен е по-скоро това, че е твърде млада и не се знае как ще изглежда пазарът след няколко години, когато завърши училище.

15.   14 - Минаваш през иглени уши, защото е пълно с хора, прочели по 3 книги, от които 2 са за "как да си минем интервюто".

За да станеш, анистина добър, то ти трябват поне 3-4 години много здраво учене, като от 2рата започнеш я с фриленсърски изпълнения, я с "стажуване", за без пари.
Колкото до младостта ѝ - ами за кои пазар да знае ? Програмирането развива логическото мислене, организацията, търпението и упоритостта, подоно на математиката. Дори и да не станеш програмист, менталната гимнастика си е награда от самосебе си. Ако сега се подготвя, след 3-4 години, може да си промени мнението и да учи медицина, или каквото ѝ се иска.

Авторке, моля те, сподели, какво си решила :)

16.   Само на 16 си, разбира се че не е късно! Единственото нещо за което ти е късно е да се занимаваш професионално със спорт или с балет, но за програмиране... о, имаш достатъчно време да учиш.

17.   Здравей! Аз уча в компютърно училище и мога да ти кажа да не съжаляваш. Цялото преподаване е под всякаква критика, никой не го интересува дали знаеш, ако питаш нещо ти крещят, пишат двойки на поразия заради един път без домашно и т. н и т. н. Целия випуск сме ок. 130 човека и от всички дали и 15 знаят що годе нещо. Докато се почне от съвсем елементарни неща и изведнъж стават програми над 100 реда код... Ужасно трудно е, не може просто така да седнеш и за 1 седмица да знаеш. Тъпото е че трябва да седнеш сам да учиш, щото ако се оставиш на учителите ще имаш само двойки. Съветвам те да помислиш дали наистина искаш да де занимаваш с това в бъдеще, да нямаш свободно време от писане на кодове и т. н. Недей да се захващах с това заради парите защото само най-добрите специалисти взимат големи заплати. Ако искаш може да видиш някое клипче в софтунито-там обясняват горе долу добре и покоди малко сама, за да видиш дали ти харесва и най-важното дали ти върви. Пожелавам ти успех и дано не си се отчаяла от писаниците ми! :)

18.   17 - Учителят преподава, но ученика учи. Освен ако не учиш сам, няма да научиш нищо. Учителите са там, за да т е напътстват. И е грешни, че няма да имаш никакво време от "писане на кодове", защото работата е от 9 до 5, като почти всяка друга работа. Ако си счетоводител, след края на работния ден се прибираш вкъщи и това е. Същото в при програмирането. Също така е грешно, че няма да взимаш висока заплата, поне за стандартите на страната, освен ако не си топ специалист, защото топ специалистите гонят 5-6000 лева заплати, докато "калпавите" се радват на 2-2500, което е два пъти повече от средното.

Програмирането не е само писане на код.