Споделена история от Образование

Медицина в Германия?
Здравейте! На 18 години съм, завършвам немска езикова гимназия тази година и ще защитавам С1 по езика. Насочила съм се медицина в Германия и по-точно в Хайделбергския университет. Ако можете да ми разясните как стават нещата там, кандидатстване, какви документи се поддават и къде, изобщо всичко. Знам, че периодът за кандидатстване е до 15 юли за зимния семестър и че таксите на семестър са около 150 евро, но нищо повече. След като завърша там смятам да замина за Америка и да специализирам очни болести, но и за Щатите не съм сигурна как стават нещата. Възнамерявам да запиша и аспирантура в Япония, но за тази цел мисля, че не се иска да знаеш японски, а само английски. Ако някой е запознат по темата моля да помогне и да ми обясни всичко, което е нужно да знам. Благодаря предварително!

Коментари

1.   То е хубаво човек да има цели, но ти малко не прекаляваш ли? Вече и кариерата в САЩ си измисли.
Първо, вероятността да завършиш медицина в Гемрания е около 20-30% дори да те приемат. Кандидатстването за всички други специалности е само по документи, но за Медицината говореха, че ще въведат изпит. Не знам дали го направиха. Там приемат лесно, дори в добрите университети, а Хайделбергския е ТОП университет, но да го завършиш... е друга тема. От немците завършват 50%, а от българите... 20-30%
В Хайделберг няма много работа, а е скъп град. Дано имаш родители да те издържат

За Япония забрави - там не знаят английски и не предлагат международни обучения. Ох, умирам от смях просто...

2.   Здравей! Хубаво е, че имаш цели и мечти. Пожелавам ти от все сърце да ги изпълниш. Аз съм на 16 и уча в немска езикова гимназия и също съм се насочила към Хайделбергския университет, но също не съм запозната с прием и т. н. Като цяло смятам, че е рано още да мисля. Дано сбъднеш мечтата си!

3.   Здравей! Аз уча медицина в Аахен. Кандидатствах само с диплома от гимназия (5. 99) и TestDaF (5/5/5/4). Няма изпит и така е навсякъде, но ако не те приемат на първо класиране, някои университети имат собствени изискания за второ, като например интервю или TMS. За Хайделберг мисля, че беше TMS, но не съм сигурна. Иначе аз честно казано не съм се занимавала сама с документите, една жена, която с това си се занимава, ги подготви и прати. Доколкото знам кандедатстването става през Hochschulstart, някои го правят сами, други се обръщат към фирми.
Искам да изясня две неща от коментара на номер 1.
Първо, за работата. Аз работя към нашата университетска болница като помагам на сестрите. 4 дни в месеца по 8 часа за 400 евро. Вярно, не може да се живее на 400 евро, но има и студентски заеми, ако родителите не могат да отделят много пари. То и без това програмата е толкова натоварена, че ме съмнява човек да може да работи на повече часове. Това, което аз работя, си е специална работа за студенти, която е съобразена с това, че уча - работя само уикенди и по празници и мога да договарям да си местя смените ако имам изпити скоро например. Според мен в Хайделберг също би трябвало да се предлага нещо такова. Определено се научава много, лекарства, системи, подход към пациентите, ако лекарите са готини се понавърташ около тях и и те ти дават по нещичко. Аз съм в интензивно отделение и само суперлативи мога да кажа.
Второ, не оставяй някой да ти каже, че прекаляваш. Хубаво е да имаш план за живота си, въпреки че той може през следващите 6 години да се попромени. Аз също искам да специализирам в САЩ, само че кардиология :) За там трябва да държиш един изпит в няколко части, казва се USMLE. Баща ми е лекар и преди време го е държал с намерението да кандедатства за специализация в САЩ, каза, че има специални учебници за него, които могат да те подготвят много добре и като цяло е успеваем. Разказва ми и обаче, че тъй като очните и дерматологията са едни от най-скъпо платените специалности, е много трудно да те вземат, ако не си завършил американски университет. Това може и вече да не е актуално, аз още не съм много навътре в тези неща.
Искам да ти кажа и че подкрепям избора ти на 100%. Наистина няма да съжаляваш. Доста университети тук вече са на т. нар. Modellstudiengang, не знам дали знаеш. Аахен и Хайделберг също. Програмата е много различна от тази в България, няма разделения предклиника и клиника, първата година се учат някакви основни неща и след това директно започваш различните системи, като към всяка от тях минаваш анатомия, физиология, биохимия, НО и клинични предмети, например кардиология, неврология, ортопедия, травматология и т. н. Сполед мен е много добре структурирано. От рано ни пускат в отделения, от четвърти семестър натам можеш да правиш лекарски стаж, имаме квалификационни профили на различни теми. Много ще ти хареса.
Пожелавам ти успех! <3

4.   До номер 3 от авторката:Много благодаря за адекватния отговор по този въпрос, радвам се, че има млади и мотивирани хора като теб наистина благодаря и ти пожелавам успех!

5.   Здравейте!
Чак сега попадам на темата, тъй като тази година и аз кандидатствах медицина в Германия и ме приеха в Аахен. Все още не смея да се зарадвам напълно, докато не се запиша, но това ми беше първото желание и се надявам всичко да мине както трябва. До авторката - предполагам, че ти вече също си получила резултати. Бих се радвала да се свържем някак лично, за да може да обменим мисли по темата. Номер 3 - полезен коментар, всичко, което разказваш звучи много интересно. Коя година вече следваш?

6.   Бих искала да следя темата, тъй като планирам да кандидатствам в Аахен. Какъв трябва да е месечният доход на един студент там? Освен това как са общежитията - лесно ли е да се намери, цени и т. н.?

7.   Здравей,
хубаво си се ориентирала, на мен лично университетът и градът много ми харесват.
За общежитие можеш да кандидатстваш онлайн. Отвори страницата на Studierendenwerk и погледни, там има линк. Има възможност да си избереш до колко евро да е наемът и каква стая искаш. Всеки месец после трябва да си потвърждаваш регистрацията. Добре е да го направиш по-рано, защото аз закъснях много и още чакам за стая. Макар че ми направи впечатление, че позицията в листата на чакащите не е задължително водещ критерий, и до късмет е. Можеш и да търсиш квартири във WG-gesucht например. Но от България е трудно, защото повечето хора искат преди това да минеш лично, за да разгледаш и да се запознаят с теб. Що се отнася до наемът - бих казала, че за под 250 трудно се намира нещо, така че 250-300 ориентировъчно. Семестриалната такса беше около 260 евро, но хубавото е, че в нея влиза семестриалният ти билет и с него можеш да пътуваш в цялата провинция. И оттам нататък преценяваш колко и за какво ще харчиш. Аз също все още се ориентирам в ситуацията.
Надявам се, че съм ти била полезна :)

8.   До автора,
според мен добре си се насочил.