Споделена история от Образование

Сертификат по английски?
Здравейте!
Нека да започна с това - момче съм, 17 години (11 клас). Владея английски на много добро ниво, въпреки че никога не съм се записвал на допълнителни частни уроци (само до 7 клас учих в училище английски, там бяхме на ниво B1). Разбирам текстове на всякаква тематика, понякога гледам записи на лекции от английски университети за предмети, които ме интересуват. Не срещам никакви трудности с езика. Още от малък сам си го учех.
В момента обаче се чудя, дали да не си изкарам някакъв сертификат. Ориентировъчно направих един тест на Кембридж и ме постави на ниво B2/C1. Важно е да подчертая, че не планирам да следвам в англоговорящи страни. Ще ми бъде ли от полза? Както казах по-горе, не съм срещал никакви затруднения с езика, много рядко ми се случва да се "напрегна", за да си преведа някое изречение.

Коментари

1.   Аз изкарах моя сертификат преди две години, също не смятах нито да ходя в чужбина, нито да следвам нещо свързано с английския, но през всички 12 години в училище английския ми беше много приятен и наистина се стараех, ходих по състезания и олимпиади и много ми харесваше и не исках всичкия този труд да остане ей така. Затова реших да си изкарам сертификат, а и много добре седи в CV. Като цяло е много пари и много се чудих дали ще има полза, но тъй като е до живот сметнах, че ще е хубаво да го имам. 12 години в училище, 4 от които по интензивно изучаване на англ. и самоподготовка и взех C1 без проблем. Мисля, че си струва. Ако не те е жал за паричките, изкарай го.

2.   Съветвам те да минеш теста на Кеймбридж и да получиш сертификат. Аз съм момиче на 14 години и ходя на частни уроци. Вече съм взела сертификати за нива А1, А2, B1, B2 и тази година за C1. И родителите, и частните ми учители повтарят колко е голямо предимство е да имаш такива сертификати от всяко ниво, защото например, ако си на интервю за работа е по-вероятно да изберат теб пред някой друг, който няма такива документи. Английският и не само, всички езици, са важни и отварят много врати. По-добре да са отворени, а ти си преценяваш дали да ги използваш!