Споделена история от Образование

Налага се да напусна училище
Сега ще съм 12 клас, но поради лични причини се налага да напусна училище. Въпроса ми е дали ще мога да изкарам 12 клас до година, когато ще съм на 19, понеже не искам да остана само с основно образование.

Коментари

1.   Първо, вече след навършен 10 клас се издава диплома за средно образование - това е нов закон от 1 година мисля, които е заради ЕС право.
Второ, ти не е нужно да напускаш училище, а можеш да се запишеш като частен/задочен ученик. Тоест да се явяваш само на изпити.
И трето - да, можеш да завършиш и догодина 12 клас.
Препоръчвам ти да говориш с класната ръководителка и директор на училището да видите какъв вариант е най-добър за теб.

2.   до номер 1
Това, че средното се издава след 10 клас не е вярно, как ти хрумна?

3.   Здравей,
говори с класния ти.
Може да ти предложи възможност за завършване рвдовно обучение.
Ако не - пускаш молба за самостоятелна форма на обучение. Учителите ще ти помогнат, ще си вземеш изпитите.

4.   до номер 3- ами просто гледам новините и се информирам. Още 2013 г. има статии по темата http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/shte-davat-diplomite-za-sredno-obrazovanie-v-10-klas-156239/

и мисля тази или дори миналата година мина през Народно събрание, имаме си срокове за синхронизиране на нашето законодателство с ЕС, а там 10 клас е средно образование. Тази диплома не ти дава право да учиш в университет, но си е Средно. Това е и основата на новата дуална система, която се обсъжда вече - 10 клас 2 години професионално обучение във фирми ще има.

5.   1- нищо подобно, не завършиш ли 12 клас, нямаш средно и не можеш да си студент. На дипломата ти ще пише 10 клас.
Ан на въпросът на темата е НЕ. XII клас не се повтаря. Можеш догодина да го завършиш, можеш и след 10 години ако искаш. Просто ще се явяваш като частен ученик на изпити, накрая с другите ще държиш матури и това е. Вярно е, че този въпрос мина през народното събрание, но не се одобри. Издават диплома дори след VII клас ако става въпрос, но какво от това? не завършиш ли III, нямаш основно. То дори и със средно да си, пак не е много добре. С висше образование едвам се справят хората, а какво да говорим само със средно. Хубаво е да имаш някаква специалност.

6.   №4, това е заложено в т. нар нов закон за училищното образование, ноо той няма да хване автора, защото цялата тази простотия влезе в сила миналата година и ще важи за следващите випуски. А доколко ЕС има връзка с това дълбоко се съмнявам, защото образователната с-ма на различните страни НЕ може да бъде унифицирана, нито пък някой изисква това.

Авторе, потърси съдействие от клания ръководител за варианти. Тук няма как да го получиш.

7.   n 6. благодаря за Информацията. Не знаех, че още се тутка законът, но от ЕС е инициативата на 100% и колкото и да не вярваш има стандарти за образованието в ЕС - неща като хорариум примерно и така нататък, за да можеш да се прехвърляш от една страна в друга. В Университетите реформата вече трябва да е приключила и сега образованието е модуларно, събират се ECTS точки, но интересно, че в Средното образование нещо се бавим. Имаме и натиск за намаляне на Лятната ваканция, но понеже иначе имаме по-малко ваканции и повече часове на ден са ни оставили тук на мира.
Аз съм ЗА диплома след 10 клас. Няма какво да държим хората, които не искат да следват до 12 клас. Те трябва да придобиват професия и опит!