Споделена история от Образование

Въпроси относно Висшето Образование
Здравейте! Аз съм на 16 години и обмислям след като завърша средното си образование, да уча висше, но има някои неща относно висшето образование не са ми ясни
1. Докато учиш в Университет, разрешено ли да се работи(освен при задочно).
2. Колко продължава училищния ден, като при Гимназията или не?
3. Може ли да се запишат повече от 2 специалности в един университет?

Коментари

1.   1 - Да, стига да смогваш.
2 - Зависи от графика, в различните дни може да ти се падне само преди обяд, само след обяд или да имаш занятия през целия ден.
3 - Може.

2.   Здравей! Аз съм студентка трети курс и с удоволствие ще ти обясня нещата как стоят.
1) Можеш да работиш и при редовно и при задочно. Ако си редовно според програмата и часовете си правиш смените на работата. Лекциите не винаги са задължителни.
2) Зависи от самият университет. Моите започват от 9 сутринта до 3-4 следобед. Случвало се е и до 17:45. После отпадат дадени предмети и имаш повече свободно време. :)
3) Не, записва се една единствена специалност със съответнл първи език (който си учила до сега) и втори по избор.

Ако имаш още въпроси, пиши тук.
Надявам се да съм помогнала.

-ж, 21г.

3.   За всичките ти питания - да, може. Стига да смогваш на цялото напрежение от работа и изпити. Че много от колегите ми прекъснаха след първи курс именно заради това. Не можеха да си попинат и да асимилират цялата информация. Но пробвай, отпускай съзнанието си след работа и се отдавай на учене :)

4.   1. Можеш да работиш, разбира се, без значение редовно или задочно следваш.
2. Като часове всеки ден в университета минава различно. Имал съм престой в университета за 2 часа, случвало се е да имам лекции от 9 до 21 часа. Изцяло зависи от разписанието с лекции и упражнения.
3. Мисля, че има подобна възможност, но всеки университет индивидуално определя изискванията си за това.

5.   Позволено е да работиш и не плащаш осигуровки, а само 10% ДОД.
Няма училищен ден в този смисъл. Понякога се случва да имаш лекции и упражнения сутрин, после 5 часа нищо, после вечер. Аз съм имала примерно лекция в 7:45 и до 11 часа плътно, после в 15 часа нещо, после в 20 часа дори съм имала лекция една година, така че не е като в училище. Важно е да умееш да се организираш и да си напаснеш всичко така, че да можеш да учиш и да работиш. можеш да запишеш 2 специалности, но яка ти дупара и плащаш за втората специалност мисля пълна такса. Успех