Споделена история от Образование

Дипломиран юрист - а сега накъде?
Здравейте! Наскоро се дипломирах в специалност "Право" осъществявайки една своя мечта. След 5 дълги години, много труд, нерви и безсънни нощи, най-после заслужих така желаната от мен титла "юрист". Нещата обаче, оказа се не са толкова розови, колкото си ги представях докато бях студент. Намирането на работа по специалността е трудно, никой не желае човек, който няма стаж, а за да натрупам такъв трябва да започна от някъде. Искам да се реализирам като магистрат - прокурор, съдия, следовател, но към момента няма конкурси, а и стажът ми не е достатъчен. Ще се радвам да получа полезни съвети и мнения за моето развитие (като допълнителни квалификации, магистратури или професия към която да се насоча), които ще ми бъдат полезни в професионален план най - вече от колеги юристи. Благодаря!

Коментари

1.   За реализацията се мисли ПРЕДИ да учиш нещо, не след това. Най-късно в последните курсове е трябвало да запишеш някъде стаж, не само задължителния, а като цяло да стажуваш в адвокатска кантора, прокуратура и т.н.
Не прави същата грешка с още магистратури, а кандидатствай на макс в кантори за стаж и работа на най-ниско ниво. Също може във фирми като юрист-консулт, практикант или каквото има. Не можеш в момента да изибраш. където и да почнеш, ще е добре. Единствено грешно ще е ако не започнеш работа, а пак се върнеш в университета, освен ако не се стремиш към академична кариера.

2.   Стаж! Стаж! Стаж!
Подготви се малко да поработиш без пари или за смешни пари.
Титлата няма да ти осигури работа. Имаш я и сега идва по-трудното - да докажеш, че я заслужаваш.
Пусни си обяви в групи за фрилансъри, включи се като юрист доброволец в някоя организация.
В " Правата ми/Адвоката ми. com скоро търсеха стажанти

3.   Никъде брат! Тва трябваше да го знаеш още преди да се запишеш.

4.   До номер 3 - не знам ти какъв си и с какво се занимаваш, БРАТ, но за твое сведение Правото е една от специалностите, даваща най-широк спектър от възможни професии след като я завършиш! Като започнем с работата в МВР (разследващ полицай), преминем през работата в частния сектор (нотариус, адвокат, частен съдебен изпълнител) и стигнем до магистратските позиции - прокурори, следователи, съдии. ДА, наистина трябва да мине известно време и естествено да се натрупа стаж докато нещата се получат, и ДА наплива на завършили юристи от университетите е голям, НО когато си упорит и следваш мечтите си, те се сбъдват. Успех на човека - не се отказвай, дерзай!
Колега

5.   Съгласна съм с номер 4. Упражняването на юридическата професия носи уважение и авторитет (е, не към всички де), но все пак. Да не говорим, че може би 60-70% от кратунките в Парламента имат юридическо образование. Има бъдеще в тази професия. Успех ;)