Споделена история от Образование

Таксите за медицината в Германия
Здравейте на всички, в момента съм 11клас. След като завърша средното си образувание искам да кандидатствам медицина в Германия. Ако има някой, които е минал през това нека сподели как става това и какви документи са необходими. Също така нещо и за таксите. Каква е сумата? Как се плаща за семестър или година? Обяснете ми моля!

Коментари

1.   Аз кандидатствах с диплома от гимназия и сертификат по немски (при мен TestDaF, при други DSD). Може да кандидатстваш сам/а през Hochschulstart, може и да наемеш фирма да ти подготви и изпрати документите. Таксите се плащат на семестър, при мен вървят около 230-240 евро на семестър.

2.   От Автора
Добре много благодаря, а колко беше вашата диплома?
Защото аз поне си мисля, че е почти невъзможно да имаш отлична оценка по всичко.
Моля, ако има още някой, който е информиран за кандидатстването да пише.

3.   №1 е пропуснал да отбележи, че медицината в Германия е с ограничен прием и за да влезеш ти трябва успех от дипломата най-малко 5. 90. Изпити няма, някъде може да им тест евентуално. Сертификат за владеене на език, най-често C1, но някъде изискват и C2, е задължителен. Има си форуми, потърси там.

4.   Този от коментар 1 е луд. Живея от 10 години в Германия и таксата за университет е 2500 евро за една учебна година в нормален университет. В частен е 12 000 евро на ходина. Къде ги видя тези 230-240 евро. Човекът не е наясно.

5.   н. 4, не се карайте. Аз съм учила в Германия и по мое време таксата беше 550 евро такса 120-150 евро за Studentenwerk, но ТАКСИТЕ ОТПАДНАХА навсякъде. В момента се плаща само втората такса, но имаш безплатно карта за транспорт и тем подобни екстри. За тазлика от други държави като Холандия и Австрия, където има такси, в Германия на практика такси няма, НО сам си внасяш здравните осигуровки и осигуровки за гледане при инвалидност, тоест се събират на година към 1200 евро от това.
Няма такси от 2500 евро, освен в лоши частни университетчета някъде. В добрите държавни университети такси няма, а има само таксата за Studentenwerk. Може за MBA да има такси, но не и за Медицина.
За медицина се иска максимален успех както казаха и дори да те приемат, вероятността да завършиш е 1/3 някъде. Имат голям прием, но още на 3ти семестър отсяват половината студенти, останалите отпадат и след това, но действително е възможно да влезнеш в Германия медицина и други престижни специалности по-лесно от в България, но завършването е много по-трудно. Ситото е на изхода, не на входа. Аз съм завършила BWL и при нас от около 20 българи група в началото завършихме само 2 българки - останалите или се преместиха, или се върнаха, или ги изключиха заради невзети изпити. В медицината е още по-тежко. Там компромиси няма.

6.   От номер 5 - Моята диплома за средно образование беше 5.86
Медицината в Германия действително е с ограничен прием Numerus Clausus (NC), НО ЗА НЕМЦИТЕ. Такива са много специалности, включително моята.
Чужденците влизаме по съвсем друга процедура. Всеки университет си избира сам колко чужденци и кои чужденци. Съветът ми е да кандидатстваш в много университети и съветът ми е да не се притесняваш дали ще те приемат, а дали ще завършиш. По-добре е да не те приемат,отколкото да си загубиш 1-2 години и после да те изхвърлят безславно.

7.   От номер 1: Хайде да не си обясняваме кой е луд, ама аз какво ли разбирам, само уча в университет с Exzellenz статут.
До автора: дипломата ми беше 5. 99, TestDaF 5/5/5/4