Споделена история от Образование

Оценки от висшето
Аз уча за програмист в ТУ-София 2-ри курс, но по програмиране имам 3-ки. Вече от учене от видеата на Софтуни и от книги знам повече. Въпросът ми е като отида на работа ако видят, че знам и ми потърсят дипломата и ми видят тези оценки ще ме вземат ли на работа. Знам, че на програмистите никой не им търси диплома, но нищо не се знае, някой може да потърси. Всеки казва, че оценките служат само за стипендии и никой не ти гледа оценките, а само дипломата? Така ли е? Понякога съм си мислил и да ми търсят дипломата ще е по-добре да кажа че нямам. И без това за тази професия не е важна. Има ли някой друг който е станал програмист, но е имал 3-ки по програмиране от някой ВУЗ? Че и майка ми ме пита на къде съм тръгнал с тези оценки. По някой от другите предмети имам и 4-ки. А аз лятото ще опитам да си намеря работа или стаж като програмист и ако намеря добра работа може и да прекъсна висшето.

Коментари

1.   Виж, най-важното е да завършиш и да имаш РЕАЛНИ способности. Стажът е по-важен от оценките. При първата ти работа ще ти искат някакви оценки и ще гледат, но само в чисто бг. фирмите. В международните компании не гледат толкова дипломи - имаш си изпитателен срок и или се справяш, или не.
Дай всичко от себе си за по-добри оценки, но ако не се получава - такова е положението. Почни работа преди да завършиш и ще имаш и референции.
Аз съм работодател и не гледам дипломи, а какво може човекът. Моята диплома само 1 път съм я показвала на работодател, мъжът ми вече сменя 4-5 длъжности като мениджър и никой не му гледа диплома, а работодателите се надцакват кой да го вземе. Имаш ли добро име, имаш ли способности, референции, допломата е само формалност.
Има навън хора с 3 отлични дипломи по История на изкуството, Философия и Славянска филология, но нямат работа или работят като сервитьорки. Специалността е по-важна с две думи, също ТУ всеки знае, че е много добър университет и няма „лабаво“.
За мен по-важен е университетът. Ако си завършил в НБУ, Варнаенския свободен или в Благоевград да кажем с Отличие какво ти помага това?
Също има хора, които учат за оценки и после нищо не могат да вършат, така че не се притеснявай, а продължавай да се занимаваш и допълнително! Също като програмист можеш да работиш на хонорар и за реално свършена работа, така че е съвсем реалистично да не ти се наложи никога да показваш дипломата си.
При кандидатстване все пак те съветвам да пращаш само мотивационно и CV, а диплома да покажеш чак като поискат. Ако си работил нещо до сега, искай референции и препоръки!
Искай препоръки и референции от професорите си, при които си показал повече ангажимент. Пиши си сам тези препоръки и искай да ти ги подпишат. Преувеличавай, няма проблем. Повечето професори ще ти подпишат такива препоръки и е много впечатляващо.
Успех

2.   Като програмист трябва да си хем идиот, хем тотално без желание и амбиция, за да не можеш да почнеш работа при този глад за кадри. Висшето ми е икономика. Изкарах СофтУни година и половина. Никога никой на интервю не ме е питал за дипломи и сертификати. Въртят ме на шиш два-три часа, да видят какво знам. Като изпит е. Аз сега водя на интервюта и нямам идея кандидатите с какви дипломи са. Не ме интерсува. Гледам ги какво знаят и как мислят. Ако си старателен и с желание, дипломата почти няма значение. Успех!

3.   То в техническия освен тройка друго няма какво се кахъриш? То не е като да учиш педагогика или икономика.

4.   При започване на работа се иска диплома иначе как ще докажеш, че имаш висше образование? Първо да ти преложат работа пък после идва времето, в което трябва да се докажеш. 3ките са ти най-малкия проблем.
Всичко се забравя не го ли пратикуваш пък и 10ки да си имал в университета.

5.   Никой не ти гледа оценките от дипломата...

6.   Не е зле да имаш хубави оценки. И аз имам само 3-ки и малко се срамувам. Тази част от дипломата с оценките не я давам. На тях не им трябва :)