Споделена история от Образование

Психология-психолог
Интересувам се от други хора, завършили психология.. Успяхте ли да си намерите работа по специалността? Изключвам косвени сфери, като човешките ресурси!
Аз мисля, че е страшно трудно в България с тази прекрасна специалност.. заплатата, ако изобщо успеете да се класират за училищен психолог е 590 лв? ! Това нормално ли е? Интересно ми е други хора, които са завършили специалността и работят по нея? Изкарват ли се пари от частна практика?

Коментари

1.   Просто се напълни страната с психолози със симнително качество, но огромно количество. Трябва човек да мисли за реализацията ПРЕДИ да учи нещо, не след това. Учите такива специалности и после се чудите защо са такива заплатите - ами с лопати да ви ринат „псхолозите“
И да, освен в обществения сектор не виждам реализация. Българинът не ходи по психолози, а си има приятели и семейство. Психолозите са за американците, където не се споделят лични неща с приятели и семейство и за това всъщност им плащат - да ги изслушат и да получат вниманието, което у нас имаме безплатно от близките си.
Знам иначе и за още „прекрасни“ специалности, с които човек не може да си изкарва прехраната - История на изкуството, разни екзотични филологии и лингвистики, Балканистика, Екология и куп други иначе интересни науки, стига да имаш спонсор.

2.   Има много, страшно много възможности за рализация на психолози. Психолозите даже нямат време за всичките си пациенти. Познавам хора, които работят за 50 лв на час и хора, които изкарват по 500 лв на ден. Ако си умна, можеш и ти да изкарваш толкова. Според мен обаче, не е въпрос колко пари ще изкарваш, а колко качество ще предложиш на хората. Ако наистина си добра и можеш да помагаш на хората, можеш да продадеш труда си скъпо. Просто си прецени какви са ти възможностите.

3.   Да напълни се с психолози, но с бакалавър само нищо не става. Нямало работа.. Еми как ще има? Учил 4 год и иска 2 хиляди заплата.. Еми не става то така.. Даже и магистър да изкараш пак какво можеш да предложиш - едно голямо нищо. Запомни едно: психолога само разбира проблема и до там, психотерапевта помага като лекува с думи. За да станеш психотерапевт обаче трябва да се обучиш по определена школа което се случва след бакалавъра, а за по-добрите даже само след магистъра. Учиш упорито след унинерситета минимум 2-3 год и си психотерапевт. Желателно е да защитиш и доктурантура. Но само с университет нищо не стана това запомни! Там ще учиш всичко друго, но не и как да помогнеш на клиентите (говоря за бакаловъра, за другите още не мога да ти кажа). Особено в първите 1-2 год ще учиш неща които здравия разум не би се сетил къде биха ти били полезни. (Не говоря за всичко, но за един голям процент от нещата. Общо обучението ти излиза около 10 год. Колкото за лекар. Ако разбира се искаш да си успешен. И завършваш и ако искаш частна практика и 3ма пациенти да имаш на месец за по 10лв ще е голям късмет. Започваш някъде да смешна заплата само и само да трупаш опит. И лека-полека вървиш напред. С упорство всичко се постига. Може да стигнеш и до 6 000 лв. Ако взимаш по 40-50 лв на час и работиш по 8 часа (1 работен ден) смятай какво се получава. Познанам много психолози които взимат по толкова. И трябва да записваш час 2 седмици напред. Но ако ще го правиш за пари - по-добре недей!! Ако си готова за това - давай, ако не - ще мрънкаш, че намало работа и си работел да 300 лв. Това е.. От първа ръка, другото каквото и да ти казват е заблуда.. Малко са истинските психолози, иначе такива измислени българските университети ги бълват с хилади на година. От кои ще си зависи от теб, не от странични обстоятелства. Трябва да го искаш от сърце и да вярнаш в себе си. Аз вярвам и ще успея! Ааа и ако ще учиш това главно за да помогнеш на себе си - моля те недей, голяма грешка. По-добре вложи тези пари в лична терапия и ще си спестиш много главоболия. Айде успех, дано съм помогнала и на теб, и на всички които четат това и си задават въпроса да уча ли психология и каква е реализацията. Успех :)

Сгудентка по психология СУ

4.   Здравейте имам нужда да поговоря с психолог. Но нямам нужните пари за това. Някой от вас който е психолог би ли ми отделил 30 мин от времето си. merekh..... na abvto

5.   Към 4
Аз съм 3, не съм психолог но уча за да стана, бих те изслушала с радост и бих помогнала до колкото мога, но не знам как да се свържа с теб имайки впредвид, че сайта е анонимен. Ако оставиш някакъв имейл например и ако модераторите позволят ще бъде супер