Споделена история от Образование

Графичен дизайн - тук или в чужбина?
Здравейте. 10 клас съм, но още отсега мисля за бъдещето си. Смятам, че съм добър в графичния дизайн - от проектиране на плакати и т. н. до ретъч на снимки, но разбира се има още много да уча. От малък се занимавам с това и ми харесва, всъщност изпозлвам само Photoshop, дори за неща, които се правят на Illustrator и подобни, но съм се решил да ги науча и тях тази година, защото знам че са от задължителните софтуери. Чел съм и мненията относно образование графичен дизайн са 50/50, т. е. едните смятат че без образование можеш да си намериш добра работа, стига да си добър в това. Вие какво ще кажете? Много ще се радвам ако някой графичен дизайнер сподели мнението си. Доколкото знам, в София предимно има на едно две места подобни училища или факултети, но не съм сигурен дали не е по-добре да уча в чужбина. Добър съм в английския и ще се справя в някоя англоговоряща държава, но пак - не знам къде и дали си заслужава. (Кажете имена на университети ако знаете)
Също така, според вас в България тази професия има ли перспектива? Нямам нищо против да уча и работя тук, даже ще се радвам, стига заплащането да е добро.

Коментари

1.   Ако има компания, за която искаш да работиш и те имат офис, тук или в чужбина - защо не се обадиш да ги питаш, какво искат?
Повечето хора, правят грешката да учат специалност, без да имат идея, какво ще работят, а комо ли, къде ще го работят. Не бъди като тях. Разбери какви са изискванията и тогава придобивай умения и дипломи, според изискванията.

2.   В интерес на истината, има една компания, доколкото знам се намира в България, но когото и да питам не желаят да обсъждат относно нея, много странно. Фирмата се занимава с дизайн на чуждестранни филмови плакати и лога и всичко свързано с това на български език.