Споделена история от Образование

Право или фармация
Здравейте,
от доста дълго време се чудя в каква сфера да се насоча и какво да уча след като завърша 12ти клас, но ето че времето настъпи и вече съм 11ти клас и трябва да реша какво да уча по-нататък. Право или помощник-фармацевт/магистър-фармацевт?
За право е нужна българска история, с която ще се справя.. а за фармацевт -химия и биология. Биологията ми върви, а с химията също се справям доста добре.
Въпросът и колебанията ми са там, че не знам с кое от образованията ще има по-добра реализация?
Надявам се да ми дадете някакви съвети. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Фармация.

Правистите доста се навъдиха последните години

2.   Може би фармация. Правото е хубава и престижна специалност и винаги ще бъде такава, колкото и да го отричат много хора, защото усвояването на обемната материя във всички юридически направления изисква време и усилия, а и не е за всеки. За сравнение има доста по-леки специалности. След като завършиш "Право" има доста дълъг период на лутане между намиране на работа, стажове, придобиване на ЮП и т. н. Затова най-добре не се захващай ако майка ти не е нотариус или баща ти адвокат да речем, та да могат да те вземат в кантората да помагаш... иначе трудна работа. Безплатен съвет от човек с юридическо образование.

3.   От авторката: много благодаря за съветите!

4.   Фармацията

5.   Ако мислите трезво и логично наборите 98, 99 и 00 все се насочват към неща, свързани с медицината/ фармацията. Колкото и в момента да има множество свободни работни места, след като излязат тия бройки, то те ще бъдат заети и убийственото учене заминава на вятъра... Не казвам, че с правото не е по същия начин, там даже ако нямаш връзки или хора, работещи това зад гърба си, то трудно ще се реализираш..

6.   Много е индивидуално. Като фармацевт (или помощник) ще изкарваш една хубава заплата на месец и толкова. Ако не разполагаш със собствени средства, своя аптека трудно ще откриеш.
От друга страна, ако завършиш Право, ще ти отнеме много време да се реализираш. Само най-упоритите успяват. В даден момент можеш да изкарваш доста повече пари от фармацевта, но и стресът е десетократно по-голям.
За сведение - аз съм действащ адвокат. Тази вечер все още продължавам да работя, а е почти 11 часа. Аптеката можеш да я затвориш, но като адвокат ще трябва да си готвиш делата, да внимаваш за грешки, които могат да ощетят клиентите ти... Ако си съдия, проблемите пък са други. Не напразно много колеги се пропиват или започват да взимат наркотици.
Помисли си какво искаш от живота. Фармацията ти дава един сигурен и стабилен доход, но не особено нарастващ във времето. Освен това, ако си човек, който обича предизвикателствата, рутината ще те убие. При мен всеки ден е екшън и понякога ми идва в повече, но не бих го заменила за нищо на света.
PS: Работата ми и успехът ми не са плод на връзки, дължат се на интелект, труд, целеустременост, правилни решения и много жертви.

7.   От автора: Благодаря Ви много!