Споделена история от Образование

Езиков проблем.
Здравейте! Искам (считайте го, като детска мечта, мисля, че съм го искал от седемгодишна възраст) да уча някъде в Европа. Не това е проблема обаче (вече съм събрал достатъчно пари и така нататък), имам няколко кандидата: Германия, Австрия, Швейцария, Италия и Франция. В Германия, Австрия и Швейцария имам роднини или мога да получа помощ. Напоследък с бежанската криза се промъкнаха и атентатори и мисля, че Швейцария сега е най-безопасно (не казвам, че там няма фанатици и т. н. ). Проблема е, че не знам дали там говорят немския който аз знам (ще го направя, като статистика - говорех с петнадесет души и седем от тях казаха, че там немския е различен) или е нещо по... Различно. Да там ще получа старт заради роднини, но да няма да седя при тях вечно. Знам, че Швейцария е съвкупност от езици. Признавам си: абсолютно никога не съм чувал за "Романшки език" и изобщо не знам разпределението на езиците (тъй, като малко се страхувам да попадна да речем в група френско или романшко говорящи). И бих искал да знам - някой от тук да е ходил в Швейцария, за да ме запознае? Предварително информирам:
Помощта от роднините която ще получа идва от вуйчо ми, който е в Австрия и за това питам тук.

Коментари

1.   При условие, че имаш познати в Швейцария най-лесно е да разпиташ тях честно казано. Зависи в коя част на Швейцария си иначе. Не си споменал кой от трите езика (изключая романшки) владееш? Френският също го изключвам, понеже спомена, че и от него се притесняваш. Аз знам немски и с австрийци и германци прекрасно се разбираме, но не и със швейцарци. Там ме отказаха и продължих комуникацията на английски, нищо не им разбирам иначе. :)

Освен държавата избрал ли си университет, специалност? Погледнал ли си ранкинги на университетите, условия за прием? Къде би могъл да живееш и т. н.? Има много решаващи фактори, самата държава далеч не е единственият. Както един приятел обича да казва всичко е въпрос на компромис.

Желая ти успех.

2.   Аз съм била в Женева, там говорят френски, което на мен ми е проблем тъй като говоря английски и немски. Много красив град, просто невероятен, но и много скъп. В Германия цените не са толкова високи, а там където живея аз-сега в Дрезден, а преди в Гера е супер спокойно и приятно и няма проблем с чужденците. Където и да си няма да ти е лесно да свикнеш, но не е и толкова страшно. Не го мисли много, а приеми предизвикателството и заминавай, няма да съжеляваш.

3.   Ами, получих отговор на въпроса си. Благодаря на всички, които си направиха труда да напишат коментари. От сега почвам да уча френски. Предупреждавам, че темата е пусната тук, защото никога не съм имал "интерес" да уча английски и не съм никак добър. Да, кажем, че това е моята слабост - нямам ли интерес към нещо, просто го зарязвам и сега разбирам колко ми пречи този мой недостатък. Благодаря на всички (въпреки, че са само двама:D)!