Споделена история от Образование

Образование в Швейцария (туризъм)
Здравейте! Надявам се да има някой запознат по темата. Накратко: искам да запиша магистратура в сферата на туризма и съм се ориентирала към частните университети от групата на SEG в Швейцария, както и Les Roches, които имат кампуси на няколко места по света. Интересува ме специалност hospitality management and hotel administration. В класациите за най-добри университети за туризъм в света обикновено тези заемат първите места, таксата за година им е около 60-70 хиляди лева и казват, че 95% от завършилите се реализират като мениджъри на луксозни хотели по целия свят или стават собственици на успешен бизнес в сферата, както и че само защото си завършил при тях не се налага ти да си търсиш работа, тъй като всеки търси специалисти първо от тези университети. Всички студенти имат 6 месеца обучение, след това 6 месеца стаж в 5-звездни хотели по цял свят, като това се повтаря и през двете години на обучение. Ходих и на място да ги видя, уговавях си срещи с преподаватели, които ми разясняваха подробно системата на обучение. Дотук всичко добре. Но искам и вашите мнения. Според вас прехвалени ли са тези университети и гарантира ли ми само завършването там, че ще се реализирам успешно (с усилия и желание от мен в периода на обучение, разбира се)? Дали няма да се окаже, че е можело да уча същото в някой по-обикновен и не толкова луксозен университет и накрая да получа същите възможности? Говорила съм и със студенти от там, всички изказват само положителни мнения и са много доволни. За мой късмет, семейството ми има финансови възможности и не ме притесняват таксите, но остава да избера наистина най-доброто за мен. Ще се радвам да чуя какво мислите, както и съм отворена за други предложения.

Коментари

1.   За всеки елитен университет се казва, че таксите му се изплащат за кратко време от големите заплати.. Това е един позитив в СВ-то ти, което ще ползваш поне 40 години. Възползвай се от възможностите на семейството ти. Освен това, ще влезеш в среда на хора с възможности. Таксата не е без пари, но не е и най-голямата -има и за 60 Х. паудна

2.   Живея в Швейцария от 27 години и съм имал допир с тези частни училища.
Най- важното, което трябва да знаеш е, че тяхната диплома не се признава в Швейцария. Повечето студенти са чужденци, основно азиатци, и може би в Азия не гледат под лупа дипломата, но в Европа такава диплома едва ли има някаква стойност.
Ще те приемат без проблем, дори английският ти да е ужасен, щом си плащаш...
По-евтино и сериозно е в държавните образователни учреждения - но там няма да ти е лесно да влезеш, защото се иска наистина добро ниво, и темповете на обучение са адски...

3.   Интересно, какъв ти е допирът? По принцип ли частните училища в Швейцария или конкретно тези?
След като са в топ класация за конкретните дейности, значи е така. Тези класации не се правят от някой чул не дочул, а от авторитетни институции. Не ми се вярва държавата да е дала лиценз на въпросното училище, а да не го признава в страната си. Тези, които идват от Азия, не мисли че са някакви балъци. Да, може да има държавно училище с повисок ранг, но това не означава автоматично, че въпросните училища са пълен боклук.
Аргументирай се