Споделена история от Образование

Учителка с турски произход?
Здравейте, вече съм 11-ти клас и реших да кандидатствам за специалността "Начална и предучилищна педагогика".

Мисля, че имам потенциал. Не съм срамежлива, обяснявам добре, намирам общ език с другите.

Туркиня съм. Един познат сподели мнението си, но малко ме разстрои.
Каза ми, че родителите не са искали учители с турски произход, заради акцента.

Не съм много сигурна, дали наистина родителите имат правото да се бъркат, точно заради това.

Старая се да пиша грамотно. Питала съм българи, дали говоря добре. Получавала съм положителни мнения.

Някакви мнения? Това ще ми пречи ли?

Коментари

1.   На мен не ми пречи. Стига да си вършиш работата добре - няма проблеми.

2.   Не разбрах защо смяташ, че имаш акцент ако цял живот си жквяла и учила в България. Освен ако темата не е провокация от някой комунистическа отрепка, бългатин, псевдопатриот.

3.   Това са глупости, не позволявай на такива хора да ти влияят негативно. Не е важно какъв ти е произхода, а как си вършиш работата.

4.   Това че не си с български произход и имаш акцент би било дори положително. Аз лично не виждам защо някой би имал проблем с това.

6.   Ако ще да си от Галапагос, ако нямаш акцент, не виждам проблем. Това е основното за мен - да не им говориш с акцент. Е, за някои сигурно акцентът е извинение, за да не кажат истинската причина да са против...

П.С. Нали ти самата нямаш някакви расистки мисли по адрес на други - българи, цигани и прочее? Или друг повод за делене? Това не е свързано с уменията ти, но ако ще ставаш учителка, не трябва да делиш децата по някакъв критерий. Достатъчно е, че съучениците им ги тормозят, поне вие да не се държите с тях като с боклук.

7.   Моята госпожа по география е туркиня и е за втора година в моето училище. Да, има лек акцент, но обяснява перфектно и ѝ се разбира. Няма от какво да се притесняваш, всеки има мнение, а аз те съветвам да станеш такава, каквато пожелаеш и да не обръщаш много, много внимание на хорското мнение.
Успех! :)

8.   Аз също съм турчин и никой никога не е усещал, че имам акцент. Когато им го кажа, е особено забавно защото във първите милисекунди са толкова стъписани, че е удоволствие да гледаш обърканият им поглед. Разбира се, горе долу с това приключват приятните моменти от този аспект да си турчин тук, особено в някои по консервативни среди. Знаеш чудесно какво имам предвид, предполагам.

Конкретно за твоя случай - ти си твърде млада. дори и да имаш акцент, това лесно се променя стига да положиш някакви усилия - смяна на среда, общуване със по ерудирани хора които говорят книжовен български, не някакви си акценти. Това ще ти позволи да тренираш езика и изказа си до така степен, че да се изразяваш с лекота. Чети много книги, важно е. Днешно време рядко отделя внимание и време на красивата реч.

Но най важното - стреми се да говориш правилно. Това е едно от нещата които интелигетните хора забелязват веднага и им прави силно впечатление. А за останалите - не би трябвало да те вълнува особено. Поговорката "с какъвто се събереш, такъв ставаш" важи с пълна сила.

Желанието да станеш учителка е благородно защото учител в България е невероятно неблагодарна работа. Имам много познати като теб и нещата не завършват особено добре за тях, за съжаление. След години стаж като ударят чертата си дават сметка, че негативните емоции и проблеми са много повече от удоволствието да общуваш и учиш децата. Разбира се, има всякакви хора - единици са щастиливи въпреки всички несгоди. Лично аз не ги разбирам, признавам. Но им се възхищавам макар, че ги смятам за мазохисти :)

9.   Авторката: Благодаря Ви ужасно много!

Акцент - нямам. Но начина по който се изказа този човек ме отчая ужасно много.

Към номер 6. За мен не е от значение произхода. Имам приятели и с турски и с български и с ромски произход. Не се разбирам с хора, които имат ужасно държание :)

10.   Не е проблем, госпожата ни по химия също е туркиня