Споделена история от Образование

Висше образование в България или в чужбина??
Здравейте
Момче, 12 клас съм от София и съм доста объркан.
От няколко години мисля да отида да уча в Испания, защото ми харесва страната и не виждах перспектива в България. Исках и да се науча да бъда малко по-самостоятелен щом отида в чужбина.
Интересите ми в областта на географията и историята, затова се чудех дали да уча география или туризъм(но това е друг въпрос).

Сега последната година обаче почвам да размислям и започва да надделява май България. Намерих си работа в туристическа агенция и това ми дава някаква сигурност и перспектива. Родителите ми също са тука и биха ми помагали, а няма да са на другия край на континента, ако отида в Испания. Относно самостоятелността си мислех, че аз и тук мога да се изнеса на квартира и пак да съм по-самостоятелен. Основната причина обаче да искам да остана тука е приятелите ми. Много си ги обичам и не си представям как ще ги зарежа така изведнъж, а те повечето ще остават в София. Особено последната година се сближихме изключително много и ми е доста кофти.

Моля ви за съвет. Все пак и животът си е мой и не трябва да вървя като кученце след приятелите ми, но не искам да го изоставя. Истината е, че това което искам да уча тука не е супер добре като специалност. Мислил съм за география в СУ, но като знам как са нещата с науката в България няма смисъл а и доколкото познавам преподавателите не са особено добри. Не искам да стана даскал. За туризъм вариантите са ми 2 общо взето - СУ и Управление на туризма в НБУ(но там не знам как ще влезна с този ТОП тест, като се знам колко съм зле по химия, физика, биология и математика).
Принципно колкото и да обичам географията, повече виждам развитието си в сферата на туризма. Човек трябва да работи, това което харесва, но и да му носи доходи, за да може да живее.

До преди време много мразех България и се дразнех на нашия байганьовски манталитет, но в крайна сметка това е нашата родина и не може всички да избягаме...

Моля за съвет, тъй като съм доста объркан.

Благодаря предварително :)

Коментари

1.   Първо си избери специалността, която повече ти харесва, а не гледай само реализацията. Ти, ако обичаш работата си и си добър/трудолюбив в нея, ще се реализираш.
Второ, не избирай никога заради приятели! Заради семейство, бих те разбрал. Ти отиваш, за да учиш някъде, не да се сприятеляваш. Приятелите не са вечни, мойто момче. Поеми по своя собствен път! Остани в България само ако си привързан към нея наистина много, виждаш бъдещето СИ (не това на приятелите ти) тук и искаш да останеш тук! Ако в чужбина ти харесва повече и виждаш повече перспектива, замини за там. Но гледай себе си първо! Не си 1-ви клас, че да ходиш все по приятелчетата си. Рано или късно всеки тръгва по свой собствен път.

Julian