Споделена история от Образование

Не знам какво да уча...
Здравейте! Момиче на 16 съм, в момента уча и живея в Германия. Много се чудя какво да уча след 12-ти клас... Има няколко неща които искам да уча и те са графичен дизайн, пиар, предприемачество и интериорен дизайн. Убедена съм, че след 2/3 седмици ще искам да уча още нещо... Просто не знам кое да избера.. Моля тези които са по запознати да ми помогнат и да ми кажат плюсовете и минусите и също така къде да го уча в Германия или в България... Много ми е объркано. Моля за съвети!!!

Коментари

1.   След като си свикнала вече и живееш в Германия най-глупавото нещо, което можеш да направиш е да се върнеш в България. Не го прави после цял живот ще съжаляваш, хиляди българчета си мечтаят да живеят там, където си!

2.   Това което те влече най-много- това учи! Не се лутай така, просто седни и хубаво помисли с какво искаш да се занимаваш и как се виждаш в бъдеще, помисли кое ще ти представлява интерес за вбъдеще.

3.   Щом живееш и учиш в Герамния най-добре да си запишеш там да учиш висше. Уви не съм запознат с университетите в Германия и не мога да ти дам съвет. Успех!

5.   Ок, нека ти кажа преимуществата в твоя случай.

- Образованието ти излиза много по-евтино. 700 семстрайлни такси в България, срещу 250 евро в Германия. Не само, че в Блгария е повече, но ще ти е 10 пъти по трудно да събереш тези пари. В Германия, това са три дена ниско платена работа.

- Общежитията не са ужасяващи дупки, в който мръзнеш и се бориш с хлебарки, плъхове, течове и много други. Не казвам, че всички обюаци са така в България. Казвам, че 9те, в който съм живял или бил гост, са били такива. В Германия, такива ги НЯМА.

- Уважават правото ти, да се издържаш - В Университета, в който бях аз, присъствието не се гледаше. Гледаха се предадени домашни и репорти и предвставяне по проекти. Защо? Ами защото сме на по 20 и нагоре години и е срамно, да живеем на трохите от майките и бащите си. Ти си човек и иаш право на достойнство... За разлика от родината, където може' да бъдеш напсуван от "професоря".

- Имаш множество форми на финансова помощ и студентски заеми, който не те обричат, на робство поне 10 години, след като завършиш.

Това беше, за условията и достопността на образованието.
Сега, нека поговорим за самото образование и кариерният ти път след това. Не казвам, че учиш, за да си намериш работа. Аз лично изкарах една магистратура, само защото областта ми беше интересна и нямах никакво намерение, да икзарам и една стотинка с това.

- Образованието е на ниво, стига университета да е добър. Не се учат неща, който са остарели преди 25 години, за разлика от редица родни университети.

- Имаш кариерно развитие, след това. Самата държава спира да налива пари в някоя програма, ако достатъчно голяма част от завършелите я, не умеят да се реализират след това.

- Все пак, това е Германия, а не изостанала България. Има хиляди компании и ако си достатъчно добра, можеш да постигнеш много. Народът не е оскотял и хората имат пари, така че бизнесът "върви", както казваме ние.

6.   Учи в Германия и виж с какво след като завършиш ще си намериш и работа.

7.   Учи полувисше по математика, завърши бакалавър по компютърни науки и магистратура по финанси.
Заплатата ти може да е 6 цифрена, ако си кадърна. Ако си много добра, изкарай и нещо свързано с мениджмънт и се насочи банковоят?/корпоративният сектор. Всичко друго е време некипели.

8.   Предприемачество не се учи, пиар и т. н. пък са глупости. Като цяло висшето образование не трябва да ти дава професия, а път към науката. Много сбъркана е цялата работа с тази доилня за пари. С тези дипломи после може да си обършеш.... защото никой не го интересува колко пари са се оръсили вашите, за да си правиш купана в студентските общежития, а дали ще вършиш работа на фирмата, за която ще работиш. По-добре използвай времето си да работиш и да видиш коя професия най-много ще ти пасне и ако в бъдеще се налага запиши висше.
Не слушай тези глупаци, върни се в България и не заради патриотизъм и някакви абстрактни неща, а защото ще живееш много по-смислен живот, далеч от родителите си, които се бъхтят за чуждата държава.