Споделена история от Образование

НВУ "Васил Левски", В. Търново
Здравейте, аз съм момиче на 18г. Тази година съм 12-ти клас и мисля да кандидатствам в НВУ "Васил Левски", В. Търново, гражданска специалност.
Въпросите ми са:
Трудно ли се влиза?
Добър ли е университетът и подготовката, която дава?
Коя от гражданските специалности е най-добрият вариант да запиша? (аз си мисля за "Национална и регионална сигурност")
Има ли голям наплив за тези специалности?
Има ли добра възможност за реализация в България?
Моля, отговорете на въпросите, и/или дайте мнението си, ако имате информация. Благодаря!

Коментари

1.   Аз ги наричам празни специалности. Защо? Завършвайки, ти няма да си нито икономист, нито инженер, нито юрист, а по-скоро ще си с нещо, което клони към непрофилирано образование - от всичко по малко.
Тоест времето, което ще загубиш, учейки нещата по учебния план, ще е изядено и вместо да си научила нещо полезно, което да ти свърши работа - като език или някакви умения - ти ще имаш само диплома и знания, които ще са за обща култура.

Да кажем, че запишеш и завършиш някакъв език във ВТУ. Поне завършвайки, дори и да не работиш с него, едно че ще имаш нещо полезно в главата и друго, че самото висше може да ти свърши работа, ако за някаква дейност се изисква висше образование без значение какво.
Отделно ти можеш да се запишеш за Еразъм, можеш да заминеш и на бригада, където да си усъвършенстваш езика... в пъти, в пъти по-полезно.

Тия специалности са полезни за хора, които са в системата на МВР. Също по едно време(възможно е и сега да е така) изискваха от сержантите в армията да имат висше образование.
Понеже в МВР - сега не знам как е, може още да е така(говоря ти за близко бъдеще от преди 5 год) - можеше да вдигнеш категория, ако имаш някакъв стаж и висше образование, то тези специалности бяха оферта. И ако не искаш да си обикновен полицай, можеше да се възползваш, ако си завършил нещо такова.
Ако пък си пожарникар, то там мисля, че не можеше да станеш офицер - трябва да си завършил академията на МВР.

Във военното тази специалност, която си избрала, заедно със специалността ЗНБАК, бяха само с една висша математика и затова, ако човек искаше да стане курсант, но не е на "Ти" с математиката, имаше няколко(малко) военни специализации, при които гражданската специалност беше Нац. сигурност и ЗНБАК, и се припокриваше с военната специализация. Понеже ти учиш паралелно гражданска и военна, ако си курсант. Примерно - приет си в инженерни войски и учиш Защита на населението от бедствия, аварии и катастрофи.
Но курсантите имат осигурена работа, а ти няма да имаш след като завършиш.

Лошото на това да запишеш език във ВТУ, е, че сте малко хора в група и студентският ти живот може да куца много, а това си е важно за социалния ти живот.

Ако оставаш да учиш в България, поради едни или други обстоятелства, най-полезното висше образование - ако приемем, че човек не е на ти с математика, не се интересува от биология и няма намерения да е медик или пък не иска да е юрист - си остава езикът. Другото са педагогически специалности, ако човек иска да работи това.
Икономисти, инженери, архитекти - всичко минава през математиката.
А отделно и пазара ти налага да знаеш английски добре.

Оттук ти си прави сметката как ще процедираш. Но не губи 4-5 год. от живота си. Също не учи нещо, което не ти харесва, понеже нещата ще вървят трудно. Сега не мога да си спомня, но може би познавам към 10 човека с граждански специалности от НВУ, които или са в системата на МВР или работят нещо друго. За инженерните специалности във военното не знам как са, може и да са добре...