Споделена история от Образование

Езикова или Математическа гимназия?
Здравейте,читатели!Става въпрос за избор на гимназиите във Варна.Вярно ли е,че като завършиш Езикова гимназия с Медицина за университет и с е реализираш в чужбина ,ще имаш мнооого по -малка заплата и едвам ще живееш,от тази на програмиста,който е завършил в МГ?Важно ми е, нуждая се от съвети и силно се надявам модераторите да публикуват това.Благодаря!

Коментари

1.   Никой ли няма да коментира!?
-Авторката

2.   В МГ се учи и програмиране и доста биология също. Така, че ако си решил да учиш медицина или програмиране в МГ ще е най-добре. Пък като влезеш ще имаш 5 години да решиш какво.

3.   Гиманзиалната математика е елементарна и може да си я научиш сам.
Езикът, обаче е много по-различно животно от алгебра и геометрия на ниско ниво. Ако го научиш от самоучител, браво. Ти си от гениите, на които гимназията по-скоро им пречи. Ако не... Ами карай с езика. Винаги можеш да се научиш, да бъдеш програмсит, стига да го имаш в себе си. Макематика е важна в някой ситуации, но в други е напълно ненужна...

4.   Здравей! Аз съм от Варна, 03 набор. Миналата година имах и аз този труден избор и едно ще ти кажа, МГ е в пъти по-добре и има по голяма реализация за в бъдеще. Просто МГ му е майката!!

5.   Благодаря!
-Авторката

6.   Какво ще учите зависи от това, какво искате да работите.
Всички учелища подготвят само наемни работници.

Работите за себе си. Работите някому. За вас работят.
И висшата форма инвеститор, когато парите работят за вас. Парите са средство, а не цел. Ако нямате свои цели, и колкото пари да изкарвате, ще работите за осъществяването на чужди такива.

Вие решавате!

7.   Абе номер 3, яко си се изцепил с тоз коментар, направо изтрепа всичката сладководна риба на юг от Дунава! Авторке, ако се чудиш само между двете, избери математическата, макар, че не е професионална гимназия, поне ще навлезеш малко в занаят. А с езикова само какво? ! - излизаш с ръце, заврени отзад, с извинение, съвсем без умения, само с един гол език, дето можеш да го учиш и извън училище на 100 места! Послушай 4 номер! Успех!

8.   7 - Не е нужно да ме обиждаш, за да изразиш неодобрението си.

Така или иначе, щеучиш математика, без значение в каква гиманзия завършиш. В една математическа гимназия, ще те подготвят по-добре за изпитите, в случай, че решиш да кандидатстваш в технически университет. Раликата между езикова и общообразователна гимназия е, че в езиковта може да научиш езика в училище, а в общобразователната не.
В езиковата гимназия, започваш с по 20 часа езика на седмица. В нормалната е 2. За един учебен срок, ще имаш повече часове по даден език в езиковата, отколкото в период от 8ми до 12 клас. И повярвай ми, след 5 години в общообразователната подготовка, няма да знаеш и наполовина, от това, което ще научиш за един срок. А ако решиш да го учиш на уроци, то това е екстра натоварване (поне 5-6 часа на седмица, само на уроци още толкова в домашни) и пари ( поне 400-500 лева за "семестър"). Общо взето, ще са ти 2-3 хиляди лева и доста извънкласно натоварване. Езиковата гимназия ти спестява пари и време.

Ако учиш в университет, за 2 седмици (и да, по цял ден и половин нощ, признавам) ще научиш цялата ти нужна математика, за да направиш стъпката към "висшата". Тоя номер, с английския няма да мине.

И ето защо езика ти е толкова важен.
Защото някой бачкащ в мазе в Мумбай, макар и да е завършил уж престижния Делхийски Университет, взиам на ГОДИНА по-малко от колктоо някой в Копенхаген взима на месец, а в САЩ за две седмици, но нашият хубавец продължава да седи в Мумбай? Не е от любов към родината, само това ще ти кажа, съдейки по броя молбите за работа идващи от Мумбай.

Ами защото не може да проведве един базов разговор с шевофе, клиенти и колеги на английски, което поради идна или друга причина е официалният език в тази индустрия! Работата е, че в Копенхаген, ще минеш и само с английски, вярваш или не! Може и в София!
А в молбите от Мумбай, английският е ужасен. Ако това му е молбата за работа, представям си, какво ще е, когато трябва да се комуникира и да се взимат важни решения.

9.   6 - Макдоналдс и "Старбълъкс" са пълни с неуспели преспите ачи, които съръсят от същата фейсбук мъдрост, а най-силните цитират и късметчетата от кафето.

10.   Благодаря! Ориентирам се към Езикова гимназия! Усетих, че повече ме влече езика.
-Авторката

11.   Завършил съм Езикова гимназия "Иван Вазов" град Пловдив, с профил английски език, но след 12-ти клас записах да уча Приложна математика в СУ! Е, не бях особено добра по математика в гимназията, но последните две години, реших да се занимавам точно с Математика и взех учебниците от 5 до 12 клас, преговарях ги и решавах задачи, запълвах си пропуските, с помощта на учителят ми. Явих се на кандидатстудентският изпит и изкарах отлична оценка 5, 67! Така че, ако учиш усилено... то няма значение в какво училище си!