Споделена история от Образование

Какъв е смисълът да учим в училище?
11 клас съм, в езикова гимназия, но от края на миналата година не намирам смисъл да уча неща, които не ми харесват. Харесвам езиците, наблягам на тях, искам да получа сертификат, а от разказните предмети уча с желание единствено философия, не защото искам да се занимавам с това след 12 клас, а защото наистина ми харесва. Защо да уча предмети, които не ми доставят удоволствие, само за да изкарам добра оценка на поредния тест и да забравя всичко, което знам след като си получа оценката от изпита? Не намирам смисъл да съм зависима от нещо, което не ми харесва (да не говоря за част от учителите, които се подиграват с бъдещето ни) и ето защо искам да ви питам къде мога да кандидатствам в Европа (по-специално Италия, Холандия, Англия, Шотландия) без да ми трябва (висока) диплома от средно образование? Започнах да се интересувам от скоро по въпроса, но все пак ще се радвам да чуя и вашето мнение, защото окончателно стигнах до извода, че за мен лично е същинско наказание да си губя времето с неща, които забравям след поредната изкарана оценка, за да задоволя желанието и заплатите на хора, които не харесвам. Благодаря за коментарите предварително! :)

Коментари

1.   Всъщност знанията от общообразователните предмети са много полезни, проблемът е в системата. Тук не се учи с разбиране, нито пък се възпитава самостоятелно мислене, а се стимулира зубренето. Както отбелязваш, това е ненужно.
Моят съвет е, така или иначе ти остава малко, съсредоточи усилията си да разбираш това, което учиш. Така хем няма да го забравиш после, хем може да ти донесе полза в бъдеще, а и може да се запалиш по сфера, която не си очаквала.
За съжаление не мога да те насоча със съвет при кандидатстване в чужбина.

2.   Ако не опиташ от всичко, как ще разбереш с кое ти се занимава и с кое не? От кое разбираш и кое ти е непонятно? Много скоро ти ще избираш какво да учиш.

4.   Това дали ти харесва не е критерий. На други може да им харесва и дори да им стане професия. Те са длъжни да ви дадат поне основата по всеки предмет, а пък вече всеки да си прецени дали иска да се занимава с това и дали въобщо го бива.

Всъщност в живота рядко правим това, което ни харесва. И на мен не ми харесва да бачкам, ама трябва да се яде. Остави на страна предмета, ами го приеми като подготовка за истиския живот. Като завършиш да не мислиш, че цял живот ще правиш каквото ти е кеф. На моменти ще ти идва да им теглиш по една и да си тръгнеш, но няма да можеш, защото ще има хора, които са зависими от теб и ще се наложи да търпиш с години.

Напротив това е много ценен урок, който учиш в момента - търпение, това е едно от най-важните качества в живота. Понякога дори животоспасяващо. Има и ситуации, в които пречи, но повече помага.

Ако въпросът е насочен към начина на преподаване и образователната система като цяло, това вече е друга бира, ама такова животно като да си учиш каквито си предмети искаш, няма и не трябва да има. Ако трябва на сила, но поне базови знания трябва да имаш по всеки предмет.

5.   Трябваше да завърша, да вляза в университет и да заживея сама, за да разбера, че много от безсмислените предмети в училище са били полезни. Сега някак съжалявам, че навремето не съм била по-прилежна по някои от предметите, че не съм се постарала да запомня уроците и съм ги забравяла след тестовете. Да ти кажа, никой не ни е говорил за старите уроци, никой не ни е помагал да разберем важността им. На момента ги мислех за ненужни, но цялата ни система беше вид зубрене, повечето учители нямаха проблем с това, малко от тях се постараха да ни научат да мислим за даден предмет и да разберем как материята му засяга ежедневието ни. Като извод мога да кажа само, че се учи с разбиране, иначе не е интересно за никой. Отностно кандидатстването в чужбина, обикновено на 11-12 клас раздават едни листовки по училищата. В повечето градове има центрове за кариерно развитие и възможност да се обадиш на няколко телефона и да разбереш това, което ти е нужно за кандидатстването тук или в Европа. Пък и онлайн има достатъчно проекти, които сподпомагат образованието в чужбина и там е описано подробно какво и как трябва да направиш. В никакъв случай не е лесно, в 12 клас за първи път ще се сблъскаш с документация и обикаляне по институции, изникват едни въпроси, едно чудене и вайкане, но това е нормално, не се плаши. Имай предвид, че в Европа нещата стоят по различен начин. Мислих си, че е по-добре, но имам приятели, които заминаха да учат по света и те също не са много доволни.

6.   В живота човек рядко прави само това, което му харесва. Така че се стягай, аучи всички предмети, за да имаш добра диплома и да можеш да кандидатстваш в чужбина. С лоша диплома няма да учиш това, което харесваш. И още нещо-какво би работила с философия? Почти нищо. Ще се наложи да станеш продавачка, примерно, за да си изкарваш прехраната. Мисли практично, а не само какво ти харесва. Животът не е концерт по желание. А е доста суров и труден.

7.   целта е да се научиш да изпълняваш задачи в определен срок, като съвсем не е задължително задачите да ти харесват. същото е и когато започнеш да работиш, да не мислиш, че шефът ще ти поставя само задачи, които ти харесват. а и ако не учила биология (примерно) как ще разбереш, че те влече и искаш да се занимаваш с това?

8.   След 10, а може би и само след 5 години това дали знаеш езици или не няма да има никакво значение. Разпознаването на реч, компютърният превод и синтеза на говор с определен тембър на гласа вече са технологии, които чукат на вратата. Само въпрос на (малко!) време е всичко това да навлезе в мобилните телефони и ти да си говориш с китаеца на български, а той с теб - на китайски...
Номера 6 и 7, а и другите, са ти отговорили доста добре.
Налягай си парцалите и без да философстваш много-много! Иначе току виж си свършила в канавката на живота, както свършват милиони дървени философи...

9.   Образователната ни система е остаряла и никой не си прави труда да я оправи. Разбирам от начало да има от всичко по малко - за да се сблъскаш с нови неща и да разбереш какво те влече, но след това нещата се задълбават твърде много - трябва да знаеш от всичко по много и то безполезна информация, която не ти трябва реално. Преди може да е било полезно, но сега колкото по-дълбоко се специализираш толкова по-добре. Не знам какъв живот живеят някои от коментиралите, но никой не ви е виновен, че сте си го направили така, освен самите вие.

10.   Интересно ми е номер 8 какво е постигнал в живота с това мнение което е отправил

11.   След 5 клас смисъл много няма, питай хората по улиците въпроси от училище и ще видиш колко ще ти отговорят. Всичко се забравя, мои познати висшисти не могат да пишат и смятат, не знаят обикновени неща от живота, всичко е до това дали човек се интересува от нещо, дали има цели или не, и без даскало човек може да научи безкрайно много и да постигне безкрайно много стига да иска. Целта на училището трябва да е именно такава, да подтикне желание и интерес към дадени неща в които човек има дарби. Но нашето училище не прави това, то просто казва - ся трябва да научиш тва иначе ще получиш двойка, ваще ще спукат от бой и накрая на годината ще останеш в същия клас и всички ще ти се смеят- е това е мотива на днешното образование. Резултата е ясен - назубрени уроци и използване на пищови, завършване на даскало, пошли балове и забравяне на всичко що е било, а за напред неориентирани не умеещи и желаещи голяма заплата младежи които нямат никаква амбиция в никаква сфера. От такова общество не може да се очаква никаква иновация или напредък.

12.   Ами то и аз ненавиждах математика и химия в училище, докато учех, ма някой питаше ли ме-не! Особено с таз химия шибаната, от 9 клас нататък госпожата как не я харесвах, по математика поне беше хубава, разбрана... Обаче математиката си ми беше проблем №1 в даскалото и толкова! Никой не те пита искаш ли да учиш, не искаш ли, толкоз, до 12 клас просто нямаш избор, освен ако по правилник някои предмети дотогава не отпаднат от програмата... тъй при мен например, в 12 клас вече нямахме история, география(освен ако не си на ЗИП по един от тях, за матурата по тия предмети), ма те разказвателни, а шибаната математика докато не завършиш, все се налага да се тормозиш с нея! ... Аз ако съм министър, ако зависи от мене, предмети като математиката, химията, физиката и ИТ в горните класове няма да се учат(до 12 клас). За съжаление, всички знаят що за система е нашата тука-учениците, поне в някои училища, в някои дни карат по 9-10 часа на ден, раниците им все едно с тухли пълни, па ако и ти се случи в такъв ден да имаш и по 2 контролни(щото навремето при мене това го имаше, на моменти), примерно едното по история, другото я по език, я по математика или химия, абе ужас беше бе... Но какво да се прави, след като завършиш 12 клас, няма вече да ти се налага да се тормозиш с подобни глупости! ... Това е, което мога да ти кажа, другото е въпрос на държавна политика и воля за промяна.

13.   Работата е, че повечето от хората са дебили и ако ги оставиш, да си гледат сами децата, оставаме с популация, на още по-големи дебили.

Училището не ме научи на нищо полезно! Всичко, което и трябваше, научих сам или с помощта на родителите си.

14.   А и по-безполезн предмет от литературата, може би е само физкултурата...

15.   Целта на гимназията е да те научи за зубриш или да преписваш. Това са две много важни умения, абсолютно необходими, ако искаш да завършиш университет.

Иначе няма смисъл наистина. Стив Джобс го е осъзнал и е напуснал колежа, за да може да ходи само на лекциите, които са му интересни. След това в речта си в Станфорд каза, че това е било най-доброто му решение в живота.

16.   Години търсех отговора на този въпрос и го намерих. Всеки път щом си спомниш нещо, в мозъка ти се създават връзки. Да не обяснявам нашироко, с две думи-ставаш по-умен. Дори да не си природно интелигентен, с училището можеш да достигнеш някакво средно ниво на интелигентност. Не че аз или който и да било помни колко са широки всички страни, за които някога е учил по география. Нито на всеки му е харесвала географията. Целта да научиш разни факти, да си ги спомниш по няколко пъти и после вероятно повечето ще бъдат забравени. Е, след този отговор всеки ученик ще може да спи спокойно. Лека вечер!

18.   Класният ми в гимназията, светла му памет, ми каза: "Прави каквото искаш, искам да те видя студентка след бала". Извиняваше ми отсъствия по предмети, които не исках, и аз разбрах, кои предмети са ми важни и интересни. Изкарах си добри оценки на изпитите, балообразуващите ми всички 6, изследвах, заминах за чужбина, следвах пак друго, живея 23 години след гимназията без добрите оценки и без някои знания, взимам 4200 евро месечно и това не ми е тавана на развитие, обичам си работата... Беше добра стратегия.

Днеска мъжа ми в разговор ме пита: "Нали знаеш какво е "осмоза"? ". Казвам: "Не" и продължавам да си чета нещо интересно за мен. Днес информацията вали отвсякъде и ако човек има нужда, може да си я набави.

Би било добре да се разреши домашното обучение и наистина да се профилира малко гимназията и да има практики по предприятия и офиси, за да видят учениците реалния живот и да си харесат посока.

19.   Странното е, че някои хора в България успяват не заради образователната система, а въпреки нея? Странно защо ли? Явно личните качества са по-важни от каквато и да е система.