Споделена история от Образование

Книжка ''Б'' категория?
Здравейте, имайки в предвид че потърсих доста информация по темата, все пак реших да попитам и тук. Както си личи от заглавието интересува ме как точно се случват нещата със изкарването на курс и вземането на книжка категория ''Б''.
В информацията на няколко школи прочетох, че е възможно курсът да се плаща на вноски. Ако не е на вноски-цялата сума трябва да се плати на веднъж, така ли?
Как става записването?
Другото, което ме интересува е, колко време трае обучението? Индивидуално ли е или има някакъв срок?
Също така, задължително ли е присъствието в часовете по теория, в какво се състоят и колко време отнема за да се започне практиката?
Прочетох, че има обучение на полигон, включващо различни маневри, което доста ме успокоява :D, но не намерих нищо за паркирането, включват ли го в обучението? До колкото знам в изпита пред ДАИ има вариант да поискат от мен да паркирам.

Извинявам се предварително ако има вече такава тема, но няма кого да попитам. Ориентирала съм се към школа Василеви, ще съм благодарна ако отделите време за мнения и съвети. Както и за отговори на горните въпроси. :)

*моля админите да публикуват темата

Коментари

1.   Приятел, отиди в "школата" и говори с тях. И провери още няколко други, ако нямаш доверие н първите.
Да, юожеш да плащаш на вноски.
Обучението се състои в научаването на "теория" и "кормуване".
Теорията е се състои в научаването на правилника за движение по пътищата. Това са правилата. В коя страна на пътя трябва да се движиш, какво означава пътната маркировка, какво означават знаците, светофарите, знаците на регулировчиците, кой, къде и как има предимство, какво трябва да имаш в колата си и подобни. Изпитът по теория е серия от тестове (наричат ги листовки) с въпроси с избираем отговор. пример:
Ползват ти картинка на дадена ситуация и те питат, кой е нарушение, а ти имаш 4 предварително зададени отговора, като трябва да маркирал верния. Общо са 45 въпроса, а за да ги минеш успешно, трябва да си отговорил правилно, на поне 35 от тях(. Ако питаш мен, трябва да са 45 от 45, ама... )

Другото нещо, което ще учиш паралелно с теорията, е т. нар. кормуване. Ще си с инструктор, който ще те научи как да караш. Колата, която ще ползвате, ще е специална - ще има кормило и спирачка и на двете предни седалки, в случай, че инструктора трябва да пие е контрол над автомобила. Ще се научиш как се пали колата, как се тръгва и спира правилно, как да завиваш, как да се държиш в движението. Ще минавате през кръстовища, ще правиш обратно завои и прочие.
И разбира се - ще те научат как да паркираш, защото това е също много важно.

Изпит по кормуване се с състои в това, да караш с представител на КАТ. Той ще ти дава инструкции, . Ти ще трябва да ги следваш, като спазваш правилата. Ще ти каже, да направиш някой завой, но в нарушение с правилата. От теб се изисква, да разпознаеш ситуацията и да му кажеш "Не мога, защото има знак, който забранява да завия по този път" или нещо от тоя род. Имаш определен брои точки в началото на изпита, а изпитващия ще отнема точки, з всяка грешка. Ако в края на кормуване от имаш останали топки, честито! До определен период от време, ще станеш притежател на шофьорска книжка.

Цялото обучение трае поне месец. Датите за изпитите са предварително фиксирани и може да се случи, да няма изпит с месеци (рядко- аз чаках около месец и нещи, но беше след празниците).

Ами общо взето - това е! Успех и безаварийно шофиране!

2.   Тази автошкола е в София, доколкото знам. Аз си изкарах книжката в друг град, предполагам, че няма разлика, затова ще ти обясня при мен как беше. Аз си бях харесала инструктор и се сдобих с неговия номер. Обадих му се и го попитах дали има възможност да започна курсовете си при него. Той се съгласи. Срещнахме се в офиса, носих снимка (размер за документи), копие на диплома от 8 клас и лична карта. Обикновено, повечето хора отиват в офис, за да се запишат, там срещат секретарки, които им обясняват какви документи са нужни и каква сума трябва да заплатиш. Питат те и дали имаш предпочитания за инструктор. Ако си била информирана предварително, т. е. да си се разчела в интернет и да си подготвила всичко нужно, можеш да се запишеш на момента. В някои фирми, ако нямаш снимка, ти правят такава на място. Тази снимка не влиза никъде, тя е за техни формуляри. Можеш да платиш половината от сумата или целият ѝ размер. Реално ти плащаш за часовете теория и практика, на място ще ти кажат, когато дойде време да внесеш втора вноска. Попълваш едни документи, които не са нищо особено и дори нещо да не ти е ясно, винаги можеш да попиташ. Всъщност, на място ти обясняват всичко, което трябва да знаеш и ти дават книжка, от която да учиш за теоретичния изпит. Теорията върви по различен начин в различните школи, но най-правилно е да присъстваш на всички часови, при мен имаше задължителна бройка присъствие, която не съответстваше на пълния брой, а беше няколко часа по-малка. Имам приятел, който каза, че изобщо не са го задължавали да ходи на теория. Не е нужно човекът, който ти води теорията да е същият, който ще ти води кормуването. Имаш право да се явиш на всички изпити тогава, когато сметнеш, че си подготвена. За целта само трябва да уведомиш инструктора или някой от офиса, те проверяват за дати, ти си харесваш една и след час-два те записват, ако още има свободни места- казват ти в колко часа и къде трябва да отидеш. Повечето хора се явяват на теория, след като вече са се качвали на кола и са минали няколко часа. Колко време ще трае курса до голяма степен зависи от теб и от възможните дати за изпит. Да кажем, че е средно два месеца. Естествено, ако се подготвяш и учиш бързо, ако караш често и имаш късмет да има дати тогава, когато ти е удобно, всичко става лесно. Инструкторът ме попита дали да ходим на полигон или да започнем извънградско. Имах някакъв опит на полигон, баща ми ме беше водил няколко пъти предварително, когато го казах, инструктора реши, че може да започнем извънградско. В смисъл, че знаех кой педал за какво е, можех да тръгвам и да спирам, а полигона служи за да се научиш на тези неща. Естествено, първо ме пробва на една къса отсечка, неоживена, за да провери уменията ми. Ако не си се качвала на кола, ще те заведе на полигон, за да потренираш там. Паркирането е част от всеки един изпит, на курсовете ще те научат да паркираш успоредно и перпендикулярно, на изпита ще те накарат да паркираш перпендикулярно, много е малък шанса да поискат успоредно. Един приятел от София ми каза, че не е имал часове извънградско, при нас това беше задължително първите 2-3 часа, докато свикнем с автомобила, но около града има прави отсечки извънградско, където не се вдига висока скорост, в общи линии се кара до близки села, не се изминават повече от 15км.
Паркирането, между другото, изобщо не е трудно. Инструкторът ти ще ти обясни как да преценяш разстоянията, пък и има педали в краката си, така че винаги може да натисне спирачка. Когато наближи време за практическия изпит, ще се запишеш на БЧК, правиш го на място, дават ти дата, отиваш там, четири часа ти провеждат теория, накрая ти дават един тест, решаваш го и ти връчват документи, че си минала БЧК. Тези документи ти трябват, за да си изкараш книжка, можеш да го свършиш и след като си взела всички изпити.

3.   Бате, вие децата яко ви мързи да търсите и чакате на готово!!! Влез в чичо Гугъл и напиши какво те интересува и ще ти излязат хиляди неща със информация. Не мога да повярвам, че сте толкова мързеливи, нищо, че съм над 20-те.

4.   Здравей. Първата стъпка, която трябва да направиш е да отидеш и да се запишеш в офиса на автошколата ИЛИ да звъннеш на посочения им телефон и така да се запишеш. В последствие ще си организирате среща и инструкторът ще ти обясни всичко, което искаш да знаеш.
ДА - сумата може да се дава на вноски. Не е много, но не е и малко и затова може на вноски.
Можеш да започнеш най-рано три месеца преди навършването на 18г. Ако се запишеш толкова рано инструкторът ти няма да бърза защото е хубаво да се кара непосредствено преди изпита, а не да изкараш часовете и да остане време до изпита, в което да забравиш как се кара.
Започва се на полигон - там се учиш да завиваш, мигачи и това е май. Постепенно те изкарват извън полигона. Трябва да поясня, че по принцип трябва първо да си вземеш теорията - за целта инструкторът ще ти даде правилник, който трябва да прочетеш и чак след това се започва кормуването, но повечето школи започват с кормуването, разбира се, ако видят че имам необходимите знания. Часовете лично при мен са 31. Инструкторът ще прецени кога да започнеш да паркирваш. Когато види, че вече нямаш проблеми с шофирането ще започне да те учи на паркиране. Уговаряте се ден за ден ако имаш натоварена програма, ако ако нямаш можеш просто да му кажеш всеки ден отколко си свободна. Практически изпит се полага едва когато имаш 18 и лична карта за 18 години.
Обучението няма срок. Зависи кога ще се запишеш, дали ще имаш 18. Ако се провалиш на някой от изпитите можеш да се забавиш със седмица или две.
При мен присъствието на теория не е задължително, а при някои школи е.

5.   Отговорът на почти всичките ти въпроси е, че зависи от школата. Някои школи имат полигон, други - не. Паркиране задължително се упражнява и по закон се изисква да се прави и на практическия изпит пред ДАИ (винаги се паркира назад - дали ще е перпендикулярно или успоредно вече е по усмотрение на изпитващия). Някои изпитващи може да пропуснат частта с паркирането ако видят, че се справяш добре или от лични симпатии.

6.   Задаваш доста глупави въпроси, но ще ти отговоря. Отиваш в автошколата, в която си решила да се запишеш и питаш кога ще се формира група и се записваш, ако те устройва. Обучението, поне теоретичното, се провежда на групи. Автошколата, където аз се записах теорията беше задължителна и се започваше първо с нея и към края й с кормуването. Може да платиш цялата сума или да я платиш на няколко пъти, ако автошколата предлага такъв вариант. И да обучават те да паркираш. Никой няма да ти даде книжка, ако не можеш да паркираш