Споделена история от Образование

Обичам България
Здравейте скъпи хора обръщам се към вас защото съм много раздвоена. Истината е че тази година завършвам училище и не знам какво да правя с живота си. От една страна искам да отида в чужбина и да следвам нещо което ме влече но от друга не искам да изоставям моята родна страна в която съм родена и в която живея просто мисълта да отида в чужбина напълно сама ме подлудява. Знам че са казали че ако не поемеш риска няма как да знаеш но в случая просто не знам как да се изразя не искам да напускам България. Просто обичам страната си Знам че много хора я плюят и не я харесват но тя ми е на сърце цялото ми семейство е тук приятелите ми са тук. Какво ще правя другаде без тях? Но не знам какво мога да уча в България просто чета в най-различни сайтове за университетите и за всеки един от тях има както позитивни мнения така и негативни мнения наистина не знам с кой да се консултирам на тази тема. Наскоро една моя учителка ми беше казала че в България истински университети има единствено в София не знам доколко е вярно това но донякъде може би съм съгласна с нея. Вие какво мислите? Ако бихте учили в България или ако учите в България какъв съвет бихте ми дали. Според вас кои специалности са вървежни в България и къде ги преподават наистина добре. Предварително благодаря!

Коментари

1.   Е, що не си кажеш направо, че не ти стиска да учиш извън България? ! Където и да учиш, винаги след това можеш да се върнеш така че, задай си коректно въпроса, че така да ти се отговори.
Не скачай с псевдопатриотизъм когато става въпрос за учене, че вече освен смешно е и жалко да оправдавдавате неспособности с "патриотизъм"!
Друг като теб такъв не учел чужди езици защото бил патриот и той...

2.   Дори и в София вече е спорно дали университетите са "истински". Извън България има наистина добри университети, които предлагат качествено образование. Такова, което ще ти бъде полезно по някакъв начин в бъдеще. Тук са малко хората, които успяват да се реализират по специалността, която завършват в университета. На мнение съм, че е по-добре да учиш в чужбина, не само заради образованието, ами и за да се научиш да бъдеш самостоятелна, да преживееш нови емоции, да се запознаеш с разнообразни хора. Изобщо да разшириш кръгозора си. Много е възможно, ако останеш тук, в някакъв момент да съжаляваш. А ако наистина изобщо не си представяш подобно нещо - запиши да учиш в София и отиди някое лято на бригада - хем ще отидеш в чужбина, хем ще работиш и изкараш някой лев, хем ще си за няколко месеца разделена със семейството и приятелите ти.

3.   Не е до това дали ми стиска, а до това че не искам да оставя близките ми. Вече съм учила в чужбина. Просто не искам да бъда поредната която напуска страната си защото другите били по-добри и тем подобни. Няма да коментирам, че най-големите „патриоти” напуската страната ни....

4.   Стига с тая чужбина! Стига с тия глупости! Нямало добри университети в България... ама друг път. Стига сте набивали мнението, че в България остават само глупаците дето за нищо не стават. В България има страшно много умни, интелигентни и способни млади хора. Моя съвет е да си избереш какво те влече. Нещо което ще учиш с кеф и ще го разбираш. А не да го учиш само защото било престижно. Защо само в чужбина да можеш да се научиш да се справяш сам? Аз и в София го научих.
И последно по вашата логика дай всички да напуснем България и да я оставим на циганите и печките а?

5.   Стига с тая чужбина! Стига с тия глупости! Нямало добри университети в България... ама друг път. Стига сте набивали мнението, че в България остават само глупаците дето за нищо не стават. В България има страшно много умни, интелигентни и способни млади хора. Моя съвет е да си избереш какво те влече. Нещо което ще учиш с кеф и ще го разбираш. А не да го учиш само защото било престижно. Защо само в чужбина да можеш да се научиш да се справяш сам? Аз и в София го научих.
И последно по вашата логика дай всички да напуснем България и да я оставим на циганите и печките а?

6.   В момента уча в Англия и не мога да съм по-щастлива с решението си да замина. Но аз съм от хората, които рядко чувстват тъга по дома. Огромна част от приятелите ми обаче учат или са завършили в България най-различни специалности.

Като цяло съветът ми е да решиш какво би ти било интересно да учиш и съответно работиш. Къде ще го учиш няма толкова значение. Имам приятел учил инженерство в Глазгоу и такъв учил в ТУ София. Базата определено е на светлинни години по-добра в Глазгоуския университет, но материалът не се различава кой знае колко много. И двамата в момента имат прекрасни професии в София, независимо, че единият има по-представително CV. В крайна сметка за работодателя е по-важно да види, че кандидатът е способен, не къде е получил знанията си.

Добри университети в България определено са медицинските в София и Варна. Всъщност днес тъкмо говорих с родителите на приятеля ми от университета, англичани кореняци, и споделиха, че приятели на сина им са заминали за България да учат медицина - не само, че е евтино, но е и качествено. Имам и две приятелки в МУ, и двете много доволни.

Ако решиш да запишеш физика във ФЗФ към СУ - факултетът е сравнително пуст (наистина малко хора искат да учат физика, което е доста тъжно), но можеш да намериш супер готини хора там (половината ми приятели са завършили или учат физика). Като цяло съм чувала добри отзиви за лазерната физика (имат чисто нова лаборатория), както и медицинскаа физика е супер интересна и актуална специалност (това щях да запиша ако не бях заминала).

Относно правото - ако решиш да учиш право съм чувала че правилото е че учиш правото в страната, в която искаш да го прилагаш, понеже всяка страна си има различни закони. Та ако правото ти е интересно, няма да сбъркаш със СУ.

Ако ти се учат изкуства - бакалавър в НАТФИ или Художествената академия могат да ти отворят врати към специализация във Франция да речем. Има българи, учили в НАТФИЗ, които в момента работят в Америка за комапнии от калибъра на Дисни.

Общо взето, може университетите ни да не са на супер високо ниво, но това не значи, че образованието, което ще получиш е по-некачествено. Ралзиката е в базата - сиреч, ако искаш да учиш инженерство и искаш да рабориш с последен модел техника, чужбина ще е по-добрият избор.

Относно любовта ти към България. Лично винаги съм знаела, че искам да замина. Последните месеци тази година преди да замина есента обаче, тотално промених решението си и бях готова да остана в България. Като теб, всичките ми приятели, които обожавам, живеят в България, момчето, което харесвах тогава учеше в България, не исках да изоставям трипчетата до съседните градове и целогодишните айляк концерти и фестове с бира във влака и мизерии по градските паркове. Обаче все пак заминах. И намерих нови прекрасни приятели. Тук мога да правя много неща, които нямаше да имам възможността в България. Също имам възможността да общувам с хора от цял свят - срещнала съм хора от Америка, Тайланд, Австралия например...

Не споменаваш какво те влече, но според мен каквото и да решиш, няма да съжаляваш. Ако заминеш в чужбина, имаш шанса да се запознаеш с невероятни хора и да създадеш много нови преивявания, които малката ни държава не би имала възможността да ти предостави. После винаги може да се върнеш и да живееш пак с приятелите си. Ако останеш в България, винаги можеш да заминеш ако решиш. Хората се страхуват от неизвестното и си мислят, че животът в чужбина е труден. Не е. Просто трябва да си адаптивен, а това младите поне го можем.

Не мога да ти кажа замини или недей... Мога само да ти кажа, че каквото и да решиш, не е фатално, винаги можеш да промениш решението си по-късно.

Извинявай за дългия пост. Просто минах през всички тези терзания сравнително наскоро и ми се иска да помогна на хората в същото положение.

7.   Където и да си, университетът е 50% от образованието. Останалите 50% си ти.

Аз завърших Софийския преди 4 години, т. е. не много отдавна, и съм доволен от преподаването и нивото там.

8.   Ако не си родом и не си живяла в София, то там пак си сама. Дори ако заминеш за чужбина според мен живота ще ти е доста по-лесен. Понякога чужденците са доста по-щастлиеи и топли от нас. Гледай твоите интереси, а не мястото-то няма значение.

9.   Хе хе публична тайна, че университетите в бг са в огромна криза.
Некой май търси чрез форумите да си набира студенти.

10.   Хе хе, общоизвестен факт, че си много тъп и неграмотен :) Човек с плоско мислене ;)