Споделена история от Образование

Фотография в университет? Струва ли си?
Обожавам да снимам, това е моето хоби и мечтая да го превърна в професия. Но от доста време се замислям дали си струва да се учи тази специалност, тъй като немалко хора (не са българи) не са учили фотография в университета и все пак са разработили свой бизнес в тази сфера. Наясно съм че България не е като чужбина и тук хората не са свикнали да пръскат сумати пари за "едните снимки", но за мен това не е така, тъй като да бъдеш фотограф се изисква не само творчество и талант, но и много труд, който все пак трябва да бъде заплатен. Та въпросът ми е - заслужава ли си да уча четири години фотография или вместо това да спестя парите от таксите (които не са никак малко) и да инвестирам в техника и учебници и да се обучавам сама, а междувременно да уча някаква друга специалност. Много съм объркана и не мога да взема решение, по принцип съм страшно колеблива и буквално разгледах хиляди специалности, за да разбера какво искам да правя с образованието си. Може да помислите, че все още не знам какво искам, което от една страна май е така, но просто се интересувам от прекалено много неща и това изобщо не ми помага с избора на професия. Харесва ми да уча, бях отлична ученичка, но тази моя нерешителност ми изиграва лоша шега в много аспекти. Ще се радвам да споделите мненията си, да кажете плюсовете и минусите за тази специалност, а ако сред вас има завършили фотография в университет ще е чудесно.

Коментари

1.   Аз не бих учила 4 години фотография в университет. Има доста самоуки фотографи на добро ниво, говорим за тези коите се реализират по някакъв начин.
По-скоро бих учила нещо като графичен дизайн или реклама, но което включва компютърни умения и квалификация.

2.   Аз също исках да превърна хобито си в професия (фотография) но се отказах. Инвестирах сравнително много пари и накрая чак ми се изгуби желанието заради "скуката". Когато превърнеш хобито си в професия, вече нямаш хоби, а ще трябва да правиш неща които не искаш, но трябва, за да се развиеш. Не знам дали ме разбра. Винаги са ми хвалили снимките и си мислех че е моята "съдба" да работя като фотограф, но след известно време събитията които снимах ме отвръщаваха и се отказах. Не искам да те откажа! Това е което се случи с мен! Сега отново си снимам много често, но не като бизнес, а като хоби! :)
Ти си знаеш, аз лично ако бях на твое място бих инвестирал в техника и книги. В днешно време има предостатъчно информация за фотографията, аз си взех 5те части на Скот келби "тайните на цифровата фотография" има и още много други. Може и на курсове да отидеш, ще ти е в пъти по-интересно от колкото университет, нищо че не съм учил това.. (надявам се да греша)
Няма лошо да не знаеш какво искаш, аз постоянно пробвам и много се провалям, но с времето лека полека се подреждат нещата. Реши си и дори да сгрешиш, не се отказвай!!! Казвам ти в техника и книги, защото са прекалено скъпи таксите... ти за тези години можеш да си купиш изключително добра техника и сама с времето да станеш по-добра с книгите. Това е мое лично мнение, съжалявам ако не съм успял да помогна. успех!!

3.   Аз също се увличам по фотографията, по душа съм човек на изкуството, но следвам (няма да повярваш) счетоводство, защото мисълта ми е аналитична и боравя безпроблемно с числа. Да, не ми носи вътрешно удовлетворение, но предпочитам да се застраховам с професия за в бъдеще.. а че ще опитам да се реализирам в сферата на изкуството е повече от сигурно.. имам и невероятни актьорски заложби.. за съжаление, тук красотата във всичките й проявления никак не е на почит.. и моят съвет към теб е ако останаеш да следваш тук, да се насочиш към нещо по-практично.. винаги след това можеш да превърнеш хобито си в професия.. но ти трябва и нещо, което е по-стабилно и би ти било от полза, в случай, че претърпиш неуспех(наясно си в каква държава живеем).. ако имаш възможност да следваш в чужбина, запиши фотография и не му мисли.. но аз нямах.. затова сега следвам това, за да се обогатя, а в бъдеще има време и шансове за всякакви начинания.. успех!

* ICY *

4.   Занимавай се с това допълнително, като хоби или като втора работа през свободното време. Запиши друго.

5.   Смисъл да учиш фотография НЯМА! Трябва ти качествена апаратура и тренировки в снимането. Нищо друго. Парите който ще ги дадеш за такси и тн. ги дай за апарати и друга техника, ще имаш повече полза от колкото университет по фотография.
Разбира се запиши нещо друго в университета, а фотографията допълнително

6.   Напълно зависи от човека. Аз не се занимавам с фотография, а с рисуване и не съм ходила никога на курсове, уроци, в специализирани училища, но реших да пробвам в университет... не ми хареса и го чувствах като загуба на време и пари - учене на ненужни за мен неща, спорт, езици, презентации. Не издържах и прекъснах, но като цяло не харесвам учебната система и предпочитам сама да разнищвам и научавам неща.
Според мен трябва поне да опиташ - казваш, че харесваш да учиш и си била отличничка - може пък на теб да ти хареса.

7.   Виж сега.
Дали има смисъл или не да учиш фотография никой не може да ти каже, защото всяка ситуация е сама за себе си и всеки човек е различен. Клише, но факт. Затова няма да навлизам в темата дали си струва.
Но искам да ти кажа нещо друго - ако смяташ, че планът да следваш нещо друго и междувременно да се самообучаваш по фотография (с цел да бъдеш професионален фотограф, а не като хоби) ще проработи, няма.
Следването в университет отнема време, посвещение и ресурси (емоционални, интелектуални, финансови). Когато влезеш в някоя специалност, освен ако не си в НБУ, от теб ще се изискват хиляда неща. Ще трябва да присъстваш на лекции, упражнения, да пишеш курсови и доклади, да учиш и да ходиш на изпити и т. н. В този ред на мисли, може би ще искаш и да работиш, за да си помагаш с парите, но дори и да не работиш, времето рядко ще ти е достатъчно. Мотивация за посвещение на едно нещо - например следване - се намира трудно, а за две и повече е почти невъзможно. Ето защо е много вероятно мечтата ти да се самообучаваш по фотография бързо да се изпари. Или пък обратното, да закъсаш с университет.
Моят съвет е да се фокусираш върху едно нещо. Ако наистина искаш да бъдеш фотограф, посвети се на това. Не е задължително да ходиш в университет, но според мен е наивно да мислиш, че можеш да носиш няколко дини под една мишница.
Аз също много исках да бъда фотограф и да го уча, но родителите ми ме рязубедиха. Сега уча архитектура, което ми е интересно, а фотографията ми е хоби. Но имам приятел, който записа фотография в НАТФИЗ и разликата между мен и него е огромна по отношение умения и творческо развитие в сферата на фотографията. Просто човекът учи това по цял ден от три години и няма как аз да съм толкова добър, въпреки че непрекъснато снимам и дори участвам в изложби отскоро.
Просто трябва да решиш с какво искаш да се занимаваш и да го правиш.

8.   Какво стана авторке, записа ли се фотография и как се разви в тази сфера?