Споделена история от Образование

Учител?
Момче на 14 съм. Една от професиите, за които си мечтая като дойде време, е да бъда учител. Но ме спират основно родителите ми. Казват, че заплатите са ниски, защото работата е държавна, учениците подиграват учителите, а мъж не можел да издържа семейство с тази заплата. Наясно съм, че заплащането е ниско, но би ми харесало това. Родителите ми дават единствено преподавател в университет, ако избера да преподавам, да ама преподавателите в университет си имат обикновено някой, който да им помогне да стигнат до там, не казвам, че всички са с връзки, но предполагам, че щом повечето асистенти влизат така, то за преподавател ще е същото, а аз си нямам този някой. Вие какво мислите за мъже учители? И според вас наистина ли е толкова зле да си учител?

Коментари

1.   Не е зле! Напротив, това е една от най-прекрасните и увлекателни работи, защото ако намериш правилната тактика да подходиш към учениците, много ще те увацават като човек и кат предмета, който преподаваш. Всичко зависи от техните първи впечатления.. Аз бих те посъветвала да слушаш сърцето си, то ше те отведе тсм, където трябва-на най-подходящото място.
*deaddsoul*

2.   Учителската професия е толкова подценявана, а тя е една от най-хубавите и признателни професии. Да видиш как ученикът ти се отблагодарява, със сигурност ти стопля сърцето и те мотивира да продължаваш. Всички се оплакват от ниските заплати, но винаги можеш да преподаваш като частен учител. А ученици, които се подиграват на учителите и на учениците, винаги ще има, но това говори единствено за тяхното отвратително възпитание. Такива обаче се срещат в по-горните класове и за съжаление много рядко можеш да ги превъзпиташ. Но ако станеш начален учител, ще видиш как мъниците слушат повече. Зависи също от самия преподавател - целта е да грабнеш вниманието на учениците, за да им е интересно винаги в твоите часове. Щом искаш да бъдеш учител, не позволявай на никого да съсипе мечтата ти. Да работиш нещо с нежелание е по-зле от ниските заплати. Да, трябва да се преживява все някак, но винаги има варианти. Мъжете учители са по-рядко срещани и евентуално може да има предимство в този случай, но не знам със сигурност.

3.   Мисля, че е страхотно да си учител и че добрият учител винаги ще има място, където да ценят уменията и знанията му. Нещо повече, ако това е мечтата ти, просто го направи. Ти ще си страхотен учител, ще градиш и развиваш хора, а парите сами ще дойдат. Нещо повече - мъжете в професията са много малко и със сигурност работа за теб винаги ще има.

Встрани от това - частните училища плащат по-добре от държавните, а и винаги има въцможност за частни уроци, от които човек си набавя допълнителните средтва, които са му нужни.

Професията е уважавана и в чужбина и винаги можеш да заминеш, ако тук не ти потръгне.

А и ако искаш, можеш да преподаваш като университетски преподавател на бъдещи учители.

Но моят личен опит е категоричен, ако правиш това, което обичаш и в което те бива, имаш огромен шанс да станеш наистина добър и по един или друг начин, трудът ти започва да се заплаща.

4.   Героично е че искаш да станеш учител, ала с времето ще ти се промени визията; наистина приоритет е възнаграждението, младо момче си: цели се там, където ще има пари! Приоритет е! Колкото по-рано разбереш, толкова по-малко главоболие и нерви ще имаш!

5.   Не си заслужава да си учител преди да настъпят сериозни реформи в бг образованието. Изчакай 10 години. Не си заслужава иначе, колкото и да е приятно.

6.   Имаш още няколко години да решиш. Поговори с действащи учители, нека да ти разкажат повече за професията, и тогава решавай. Когато не си вътре в кухнята, нещата изглеждат по-различни.