Споделена история от Образование

Коя професия да избера?
Здравейте, аз съм момиче от 12 клас и сега завършвам. Бих се радвала ако ми помогнете с избора на специалност. Колебая се между медицинска сестра, помощник-фармацевт, моден дизайн или актьорско майсторство. Бих искала да попитам коя специалност е най-добра, с коя по-бързо мога да се реализирам и коя е най-търсената? Също така искам да попитам коя специалност от по горе изброените е най-платена? Благодаря ви за отделеното време!

Коментари

1.   Помощник -фармацевт е най- добре платена. Аз също съм момиче в 12 клас и ще пиша за първо желание помощник -фармацевт и за второ мед сестра или акушерка което също е хубава специалност. С тези специалности винаги ще имаш работа било тук или в чужбина.
Успех каквото и да решиш!!

ПП Къде ще кандидатстваш?

2.   Отивай на кастинг за "София ден и нощ". Ако те вземат, стреляй.

3.   От двете медицински специалности фармацията е по-търсената и по-високоплатената. Що се отнася до изкуството - съвсем различно е от здравеопазването и няма как да ти кажем коя насока да избереш. Като в изкуството пътят не е лек, но това не би следвало да те отказва, ако много го желаеш. Също така е редно навреме да започнеш подготовката си за изпитите. Независимо какво избираш!
Ж30

4.   Избери фармацевт и работи в козметично студио. Там ще ти е най-висока заплатата.

Медицинска сестра - супер ниски заплати и ще те юркат постоянно.
Моден дизайн - от това могат да се изкарат много пари, но не е никак лесно да се реализираш.
Актьорско майсторство - супер трудно да се реализираш и да успееш.
Фармацевт - доста трудно да завършиш, супер лесно да се реализираш и да взимаш висока заплата.
Помощник-фармацевт - слуга на фармацевт. Не си заслужава.

5.   За да си успешна личност няма никакво значение коя специалност ще избереш защото не ти ли идва от вътре това което правиш(работиш) никога няма да си щастлива независимо колко добре е платена работата. От личен опит ти го споделям. Печелих хиляди Евро на месец но не бях окей и в крайна сметка отидоха по лекари по голямата част. Сега печеля по малко но съм спокоен и щастлив и правя всичко с кеф и пак съм на път да печеля много въпреки че от това което работя 99. 9% от хората ще кажат че е невъзможно да се живее добре., но това е само защото тяхното място не е в този бизнес и не виждат нещата като мен защото те го работят без желание а просто защото нямат идея къде им е силата и как да се реализират. Учи и прави това което ти е на сърцето. Това решение единственият начин за успех

6.   За съжаление, ако искаш да се реализираш в България трябва добре да обмислиш кое ти е приоритет - да обичаш работата си и да я вършиш с удоволствие или да ти носи добри доходи? От изброените аз лично бих се ориентирала към фармацията - една индустрия, която за добро или зло никога няма да фалира. Заплащането е добро, в помощ на хората си, заетостта е дългосрочна, а и да не те устройва на дадено място - аптеки под път и над път. Моя приятелка беше компютърен оператор в аптека и много си харесваше работата, дотолкова, че в последствие се записа да учи фармация с намерение един ден да бъде фармацевт, дори да отвори своя аптека. За съжаление цялата здравна система е смотана и това няма как да не се отразява в работата, но така или иначе където и да почнеш си има своите хубави и лоши страни.
Медицинските сестри у нас не са добре заплатени спрямо отговорността, напрежението, работната среда, режима на работа и т. н. Ако работиш на регистратура или с лекар е за предпочитане.
Модния дизайн и актьорското майсторство не са лоши професии, но са безперспективни. Тук няма пазар за плодовете от този труд, което е жалко, защото има ужасно много талантливи млади хора. Отново ще дам пример с моя близка приятелка, която си отвори шивашко ателие, поправя дрехи и шие по поръчка, прави прекрасни неща, индивидуални, креативни и на прилични цени, но хората освен, че нямат пари, нямат и търпението да кажем, да си поръчат даден модел, да ходят на мерки, да чакат да бъде ушито, да пробват, да чакат още, докато е изпипано отвсякъде и т. н. По-лесно е готовото.
Каквото и да избереш е хубаво да го приемаш не просто като работа и ежедневно задължение, а като хоби, дори призвание, за да ти носи освен материално, така и духовно възнаграждение. Успех!

7.   Доста ти са различни желанията, но преди да вземеш решение помисли добре с какво искаш да се занимаваш през следващите поне 15-20, а защо не и повече години. Защото повярвай ми, след 20 години няма да ти пука колко престижна или не ти е работата, а дали ти носи удовлетворение или не. Колкото и много да се пречели от нещо, ако не ти е при сърце рано или късно започва да ти тежи и ставаш нервен и нещастен. За това най-добре се опитай да контактуваш с хора работещи съответните професии, опитай се да изкопчиш някоя информация "от кухнята" както се казва и тогава реши. И мисли, че каквото и да избереш ще се занимаваш с него доста дълго време, така че избирай разумно и въз основа на опита и уменията си. Защото някои професии изглеждат супер готини от страни, ама всъщност се оказва, че не е точно така.

8.   Пиша ти изцяло от обща култура и четене тук-там из интернетЯ.
1. Медицинска сестра - надали ще изкараваш кой знае какви пари... В БЪЛГАРИЯ, обаче! Ако си се ориентирала за чужбина, особено примерно САЩ и Англия, където доколкото знам изпитват НЕДОСТАТЪК от такива кадри... като нищо ще можеш да се уредиш там, и то за може би доволно количество пари.
2. Помощник-фармацевт - имаш възможност за развитие на кариерата в БГ, особено в частни фирми. Доколко е гарантирана, не знам.
3. Моден дизайн - представа си нямам. Ама никаква.
4. Актьорско майсторство - по последни впечатления, ти трябват АДСКИ МНОГО връзки за прием в НАТФИЗ. Това директно означава, че в БГ шансовете ти за пробив и изява не са големи, освен ако нямаш съответните връзки, разбира се. По впечатления за пробив в чужбина - ще трябва едва ли не да работиш вманиачено върху акцента си, за да не звучиш като източно европейка, та да имаш ШАНС да те наемат.

9.   Към номер 1 ще кандидатствам в МУ Плевен. А ти?

10.   Много ви благодаря за вниманието на всички вас!

11.   До авторката от 1
И аз ще кандидатствам в Плевен. Желая ти успех и дано да станем колежки

12.   Благодаря! Желая ти и на теб успех!